Emoce byly dlouhou dobu považovány za něco, co v moderní společnosti nemá místo a je třeba to potlačovat. Jak se ale prohlubovaly naše znalosti lidského jednání, zjistilo se, že emoce v něm hrají nezastupitelnou úlohu. Nelze je potlačit. Pokud se o to budete snažit, přinese vám to spíše problémy než užitek.
Smiřte se se svými emocemi! Tak by mohlo znít základní poselství dnešního článku. Uvědomte si, že vaše prožívání ve všech směrech ovlivňují emoce. Vytváří rámec, prostřednictvím kterého se díváme na svět. Velkou část 20. století jsme vynášeli do výšin rozum a emoce se snažili potlačit. Jenže, jak uvádí mimo jiné B. Fay, objektivní reality (tj. světu bez emocí) prakticky nelze dosáhnout.
Emoce nám pomáhají v našem odhadování okolí a rozhodování. Získejte snadno ženu. Chcete aby po vás ženy začaly toužit? Odhalte tajemství přitažlivosti, získejte vyšší sebevěd… Jak na muže? Stydím se oslovit někoho pro mne neznámého. Zkusila jsem experiment. Od té doby se cítím více.. Video návody na balení žen. Líbí se Vám žena na ulici, ale nevíte, jak ji oslovit? Nevíte, jak co udělat, když po…
Významnou roli hrají emoce ve třech oblastech:
Emoce vždy cítíte v konkrétním okamžiku, a to i když přemýšlíte o budoucnosti. Tedy pokud budete přemýšlet o svém obtížném vystoupení, které máte za týden, pravděpodobně se vás zmocní úzkost již nyní. To nám dává možnost s onou emocí pracovat, k čemuž se dostaneme později. Nyní je pro nás důležitá klasifikace emocí.
Různí lidé cítí stejnou situaci různě. Je to tím, že již od útlého dětství si náš mozek zaznamenává všechny situace, do kterých jsme se dostali, a přiřazuje k nim určité emoce. Takto klasifikované prožitky nám pak umožňují velmi rychle reagovat a orientovat se v okolním světě. Proces probíhá nevědomě, na dané zážitky si vůbec nemusíme vzpomínat (nebo je můžeme vytěsňovat a potlačovat, pokud byly velmi nepříjemné). Emocionální stopa je však vždy přítomna, a pokud se dostaneme do podobné či stejné situace znovu, mozek danou emoci vyvolá.
Nyní se vrátíme k úzkosti z vystoupení. Existují lidé, a není jich málo, kteří sice také prožívají nervozitu při vystoupení na veřejnosti, ale jejich touha či radost ze sebeprezentace je mnohem silnější. Ve výsledku se tedy na své vystoupení těší. Prací se svými emocemi můžete docílit stejného výsledku. Spousta negativních emocí omezujících vás v rozletu lze odbourat, když víte, jak na to.
Klíčem k uvědomění si svých emocí a schopnosti s nimi pracovat je rozlišení na tzv. „low road“ a „high road“ zpracovávání emocí.
„Low road“ je prvotní rychlé zpracování, které má na starosti jádro mozkového kmene, amygdala a limbický systém. Je to plně automatizovaný proces, který rozhodně nechceme měnit.
„High road“ je myšlenkové zpracování emocí, o které se stará mozková kůra. Evolučně je mladší, než „low road“. V podstatě bychom mohli říci, že zpracování „high road“ doplňuje a ovlivňuje prvotní hodnocení. Za to, že nemrštíme kamenem po hlučném sousedovi, přestože jsme vzteky bez sebe a máme na to obrovskou chuť, může právě „high road“ zpracování.
Uvědomme si tedy, že nelze zabránit tomu, aby v nás nějaký podnět vyvolal reakci. Můžeme ale ovlivnit, jak s touto reakcí naložíme. Základní nástroje, jak se svými emocemi zacházet, jsme při tom dostali v dětství. Identifikovali jsme jednotlivé emoce pomocí pojmenování lidí v okolí („Vidím, že máš z toho dárku radost.“) a zároveň jsme se naučili pocity přiměřeně vyjadřovat dle konkrétních situací. Projevy můžeme zesilovat, zeslabovat, neutralizovat či zamaskovat.
velice zajímavé téma...popřemýšlím o koupi nějaké literatury[S03]
Reaguj na tento komentářHezký článek, mám pár otázek.
Protože je to emoční jednání rychlejší než rozumové, je tedy jisté, že vždy bude na člověku vidět alespoň na zlomek času jeho skutečný pocit? Příklad: Holka odmítne kluka, kterého to vnitřně zarmoutí, ale protože chce vypadat lhostejně, bude se jen usmívat, že je to v pohodě. Je možné z pohledu dívky jeho emoční reakci zaznamenat dřív, než jí zakryje rozumovou?
Dál k příkladu. Když nás něco zklame, dostaví se ta negativní emoce. Prakticky od narození až do jistého věku nemáme potřebu to zakrývat. Tím, že se v pokročilém věku naučíme brát např. rozchody klidně znamená co? Že změníme emoce, které máme vymezené pro tyhle chvíle, nebo že se naučíme rychleji jednat rozumem?
1) Ano. Pokud to toho kluka skutečně zarmoutí a ti dva jsou spolu, holka to většinou pozná.
2) To znamená, že upravíme svoje "high road" zpracování. Podnět v tobě vždy vyvolá reakci. A je vysoce pravděpodobné, že jeden konkrétní podnět v tobě během období od konce puberty do stáří bude vyvolávat stále tu samou emoci. Rozdíl je v tom, jak ji zpracuješ (viz možnosti na konci článku).
Chcete aby po vás ženy začaly opravdu toužit? Přejete si najít přítelkyni? Zaujmout kolegyni z práce nebo rozproudit vášeň ve…
Vždy jsem byla ta tichá myška v koutě, když bylo někde více lidí. Styděla jsem se oslovit někoho pro mne doposud neznámého.…
Líbí se Vám žena na ulici, ale nevíte, jak ji oslovit? Nevíte, jak co udělat, když poslouchá hudbu, nebo píše SMS? Tady jsou…
Chcete udělat něco povzbuzujícího pro svůj vztah a zároveň potěšit svého partnera něčím…
V minulém dílu jsme si ukázali zjednodušené jednosměrné komunikační sché…
Termín peacocking lze volně přeložit jako „pávení“, resp. paví vábení…
Člověk je tvor zvídavý. Vždy se rád něco dozví, pokud to je podáno zábavnou formou.…
Chcete aby po vás ženy začaly opravdu toužit? Přejete si najít přítelkyni? Zaujmout kolegyni z práce nebo rozproudit vášeň ve…
Vždy jsem byla ta tichá myška v koutě, když bylo někde více lidí. Styděla jsem se oslovit někoho pro mne doposud neznámého.…
Líbí se Vám žena na ulici, ale nevíte, jak ji oslovit? Nevíte, jak co udělat, když poslouchá hudbu, nebo píše SMS? Tady jsou…