Okénko z konference - Irshad

Znáte strach z oslovení? Ovšemže ho znáte. Chcete vědět, jak se s ním vypořádat? Irshad má pro vás odpověď. „Kamkoli se chcete dostat, já vás tam dovedu, jen mi musíte říct, kde přesně se nacházíte teď a kam přesně chcete.“, prohlásil hned na začátku a dal tím na srozuměnou, že se nejedná o přednášku, ale vyžaduje aktivní účast publika. Tím bylo jeho vystoupení výjimečné.

Irshad pochází ze Skotska a už léta se zabývá koučingem a osobním rozvojem. Na konferenci se zaměřil na zcela konkrétní problém - strach z oslovení. A co s ním? Odpovědí je tzv. State management. Zásadní myšlenka zní, že můžete kdykoli změnit svůj emoční stav na nějaký jiný - žádoucí. Takže máme strach z oslovení. Co s ním?

Klíčem je otázka, jak se chcete cítit namísto toho strachu nebo úzkosti. Co je žádoucí emoce? Co má být cílem?

A nestačí vědět, jaký je současný stav a jaký je cíl. Dalším krokem je stanovení kroků, které nás k tomu cíli dovedou. Mezi současným stavem a cílem je velká mezera, která je pro ve většině případů nepřekonatelná. Většina lidí prostě přijímá to, že se cítí nervózně, stísněně, smutně, slabě apod. jako nezvratitelný fakt a nevidí jinou možnost, než počkat, než to přejde.

Hodně se mluví o tom, že když chcete někoho sbalit, musíte disponovat o něco vyšší hladinou energie, než váš protějšek. Když jste bez energie, sotva se vám povede nějakou holku zaujmout, to je jasné. Ale už méně je jasné, jak dosáhnout té správné hladiny energie. Nicméně to jde. A není to ani nijak zvlášť obtížné. A Irshad to krásně demonstroval přímo na pódiu. Jeden z kluků držel nataženou ruku a druhý mu ji měl za úkol stlačit dolů. To zkoušeli třikrát a pokaždé bylo různě obtížné ji stlačit. Jednou to bylo zkušebně bez instrukcí. Posléze si představoval, že je ohromně silný a potom, že je velmi slabý. Rozdíl byl jasně viditelný. Ve stavu "silný" měl ten druhý co dělat, aby oběma rukama jeho jednu ruku dostal dolů. Zato ve stavu "slabý" se mu to povedlo okamžitě levou rukou. Víte, co tím chci říci? Sami sebe můžete instruovat do libovolného stavu mysli a to může mít dalekosáhlé výhody při balení. Namísto toho, abyste se cítili nervózní, úzkostní, mizerní a slabí, můžete se cítit silní, veselí, plni energie, relaxovaní, nebo cokoliv jiného. Vyberte si sami, ale je třeba to vědět přesně, abyste dokázali rozpoznat, zda-li jste toho dosáhli, nebo ne.

A když máme tohle, je už jen potřeba vybrat specifické postupy, jak se dostat do stavu, do kterého se dostat chcete.

Irshad se během svého vystoupení zaměřil na práci s dechem, postoj těla, energii, účel komunikace, vnitřní dialog atd. Několik technik jsme si vyzkoušeli přímo na vlastní kůži, což bylo super. To, co předváděl, byl tedy proces, nikoli teorie nebo návod. Jako lektor byl neustále v interakci s publikem a snažil se nás vyburcovat k myšlenkové aktivitě. To se mu však dařilo jen částečně. Dílem protože mluvil hrozně rychle a mnozí mu jednoduše nestačili, dílem protože to bylo druhý den dopoledne a únava z Lucerny byla přece jenom znát. To však nic nemění na faktu, že jeho otázky byly velmi podnětné a nutily nás zamyslet se nad problematikou z úplně jiné stránky.

Na závěr ještě poznámka, která mě nejvíce zaujala: „Správný chlap nemůže být v depresi, protože na to jednoduše nemá čas. Je pořád něčím zaměstnán, má před sebou neustále nějaký jasný cíl a jde si za ním.“

Zaujalo vás to? Můžete shlédnout ukázky videí a navíc hezky pohodlně s českými titulky.

Za poskytnutí fotografie Irshada děkujeme Tomášovi Zbyňovskému.

Komentáře