Proč muži lžou?

Máte už dost toho, jak vám muž neustále lže? Lže o tom, že „pracuje déle“ zatímco šel s kamarády na pivo. Lže o tom, jak se cítí a co doopravdy chce. Lže snadno o méně důležitých věcech a vás napadá, jestli lže také o těch důležitých.

Jsou muži lháři?

Ženy po celém světě si pokládají otázku: proč muži lžou? Mají k tomu nejrůznější důvody a některé jsou velice podobné těm, které nutí ke lhaní i ženy. Je pravda, že každý občas lže, tak nebuďte na svého muže hned tak přísná. Pojďme se podívat na nejčastější důvody lží, kterými muži krmí ženy a snad po jejich porozumění dokážete vytvořit otevřenější a upřímnější komunikaci ve vašem vztahu.

1. Vyhnout se dramatu

Už jste se někdy rozčílila, nebo jste zareagovala prudčeji, když vám muž popravdě řekl, co by chtěl, a jak se ve vztahu cítí?

Bude pro vás překvapivé zjištění, že váš muž raději zamaskuje pravdu a říká vám věci, které chcete slyšet, aby nemusel čelit právě takovéto reakci? Muži velmi rychle adaptují své chování k zachování klidu a míru.

Pokud může říci malinkou lež, vyhnout se dramatu a tím si ulehčit život, proč by vám vůbec měl říkat vše na plnou hubu?

Pokud z toho nekouká nic jiného než potíže, proč by chtěl být muž upřímný?

Tato skutečnost platí jak pro muže, tak i pro ženy, pokud jde o lhaní. Všichni prostě chceme dělat věci pro nás co nejjednodušší.

2. Nenechat se chytit

Nikdo nechce být přistižen u něčeho, co by neměl dělat a čelit po této akci také následnou reakci. Toto je lidská přirozenost a platí jak pro muže, tak pro ženy. Nicméně, muži mají zvláštní způsob jak věci překroutit a hodit vinu na vás.

Zahrne vás všemi možnými omluvami a bude přísahat, že vám nechtěl ublížit. Toto v mužské řeči většinou znamená, že se nechtěl vypořádávat s vaším vztekem, až ho prokouknete.

Pokud přistihnete muže dělat nějakou nekalou aktivitu, pravda je, že kdyby vám nechtěl ublížit, tak ji neudělá. Poté lže, aby si zachránil vlastní kůži. Jednoduché.

3. Vyhnout se práci

Muži lžou, aby unikli dělání nepopulárních věcí, jako domácí práce a záležitosti. Pokud požádáte vašeho muže, aby nakoupil potraviny po cestě domů z práce, nejspíš řekne, že musí zůstat v práci déle.

Nebo náhodou zapomene udělat, o co jste ho požádala, protože ví, že to za něj stejně uděláte vy. Muži prostě nemají rádi nátlak k dělání věcí, které sama chcete.

Čím většímu ho vystavíte tlaku, tím více vás obviní z obtěžování. Bývá moudré úkolovat muže těmito otravnými činnostmi v době, kdy necítí stres a cítí se odpočinutý.

4. Návyky od bývalých přítelkyň

Někdy mají muži negativní zkušenosti s jejich ex a jsou naučeni lhát, aby se vyhnuli dramatu. Například, pokud byl muž peskován od své bývalé, kvůli velkému trávení času s jeho kamarády, může si lhaní o této skutečnosti přenést i do vztahu s vámi.

Takže vám řekne, že zůstane v práci déle a ve skutečnosti si užije pár veselých hodin se svoji partou. V tomto případě lže, protože žena před vámi dělala jeho život těžký pokaždé, když řekl pravdu o tom, kde byl.

5. Je nejistý

Někdy muž lže jednoduše proto, že si není sám sebou jistý. Muži vás chtějí ohromit, a tak si něco dokreslí. Myslí si, že když řeknou pravdu, tak o ně ztratíte zájem. Nejistí muži mohou lhát o svém věku a své práci.

Mohou dávat deset let staré fotografie na online profily. Takové, kde měli ještě vlasy a o 8 kilo méně.

Je přirozené, že se někdy cítíme nejistí sami sebou, ale lhaní o sobě není ten nejlepší způsob jak budovat vztah. Nejistý muž, který lže o triviálních věcech, bude pravděpodobně lhát i o těch důležitých.

Co dělat, aby muž přestal lhát a mluvil pravdu?

Podívali jsme se na některé z nejčastějších důvodů mužských lží a teď zkusíme poradit, jak udělat vašeho muže upřímnějším.

Nejlepší, jak ho podpořit k větší otevřenosti je, aby se cítil bezpečně, když takový bude. Je jednoduché říci, že nebudete vyšilovat, ale opravdu se pak podle toho chováte?

Od teď, dejte si práci s tím zůstat klidná a vyjádřete své pocity konstruktivním způsobem pokaždé, když vás muž vytočí něčím, co řekl nebo udělal (nebo neudělal).

Nedělejte mu život těžký jen proto, že k vám byl upřímný.

Jakmile muž zjistí, že se vám může svěřit a vyřešit vzniklou situaci v klidu a bez dramat a návalů hněvu, bude se vám sám od sebe více otevírat a bude více mluvit pravdu. 

Komentáře