Proč to nejde hned

Čas od času se nám stává, že narazíme na výborné informace, které mohou změnit náš život od základů. Těmito informacemi může být třeba návod na balení žen. Přečteme si s chutí stovky článků a najednou víme, jak přesně sbalit ženu. Vyrazíme tedy do ulic plni očekávání a ejhle, bez ohledu na nově získané informace uděláme spoustu chyb a ženu nezískáme.

Proč ji nemůžu sbalit? 

Začněme s trochou psychologie v kombinaci s anatomií. V našem mozku existují určité dráhy, vzorce chování. Podle nich se neustále podvědomě řídíme, ať jsou tyto dráhy nastavené dobře nebo špatně. Když odhalíme, že jsou tyto nervové dráhy špatné, chceme je samozřejmě změnit. Jenže k čemu by byl podvědomý vzorec chování, když by se dokázal okamžitě měnit? Nefungoval by. Proto vyžaduje změna značné úsilí.

Nervovou dráhu si můžete představit jako koryto řeky. Budovalo se mnoho let a teď je již jeho tok víceméně neměnný. Vy najednou zjistíte, že potřebujete řeku vést úplně jinudy. Potřebujete obživit utopenou agresivitu a naopak zatopit důl marnosti, vesnici očekávání či zavlažit pole sexu.

Postavíte tedy řece zátarasu z nových informací. Řeka jí obteče a vrátí se vesele do starého koryta. Když to necháte být, vybudovaná překážka se časem zase odplaví a vy budete pokračovat ve svém bývalém životě.

Jestliže ale začnete cvičit a budovat nové koryto vlastní námahou, řeka se začne pozvolna přelévat směrem, který po ní požadujete. Čím bude koryto hlubší, tím více vody v něm proteče. A pokud vytrváte dostatečně dlouho, staré koryto postupně vyschne. Vznikne nová řeka, nová nervová dráha, nový vzorec vašeho chování.

Řeku jsem si jako příklad změny nezvolil náhodou. Pohyb vody totiž ukazuje jednu důležitou zákonitost, na kterou často zapomínáme.

I když víme, že to co děláme, je špatně, stejně se nemůžeme od původních špatných informací najednou oprostit. Naše psychika to nedovolí.

I když řece vybudujeme nové koryto v rekordním čase, bude ještě dlouho trvat, než staré koryto vyschne, a to nové se zpevní.

Pokud tedy máme o ženách například představu, že to jsou vyšší bytosti, ke kterým se musíme chovat velmi úslužně, abychom si zasloužili jejich pozornost, toto přesvědčení nezmizí po přečtení několika článků. Zmizí teprve poté, co budeme dlouho pracovat na své vlastní osvětě. A takto to je se vším.

Cesta změny

Naše změna probíhá skrz několik stádií. Teprve v tom posledním stádiu ale dochází k fixaci změny. To znamená, že pokud ve svém úsilí skončíte kdekoli jinde než na konci, bude mít vaše podvědomí tendenci vracet se do starých kolejí. V lepším případě bude vaše změna alespoň částečná, což se ale také dá považovat za úspěch.

Krok 1: Objevení

Vykonáváme nějakou činnost a najednou zjistíme, že bychom mohli pracovat mnohem lépe, když se změníme. Nebo také objevíme něco úplně nového, co bychom chtěli zapojit do svého života. To je fáze objevení.

„Když budu chodit cvičit, budu mít svaly.“ Gratuluji, právě jste objevili princip posilovny.

Krok 2: Chybování

V každé činnosti existuje nějaký způsob, díky kterému dosáhnete nejlepších výsledků. Jenže sami od sebe tento způsob neznáme, a tak se snažíme využít intuici. Některé věci budeme dělat dobře sami od sebe, některé ne. Ale získáme informaci, jak je dělat lépe. V druhém kroku si tedy začínáme uvědomovat své chyby, ale stále je děláme.

Pokud jsme s posilováním právě začali, jednoduše odstraníme chyby, když nás na ně někdo upozorní. Jestli ale už chodíme do posilovny pět let a celou dobu jsme cvičili špatně, velmi obtížně nyní začneme správný postup včleňovat do svého tréninku.

Krok 3: Správný postup

Nyní již začínáme postupovat správně. Chyby už neděláme. Ale stále se musíme soustředit. Občas nás musí někdo i upozornit na to, že se při tom cvičení zase hrbíme. Nicméně správné reakce již převažují a chybovost jde stále dolů.

Krok 4: Fixace

V tuto chvíli již nepotřebujeme pomoc, protože se nám do podvědomí zaryl správný postup. Naše řeka již nyní teče správným směrem, naše cviky jsou již bezchybné. Už se nemusíme soustředit na to, abychom vše vykonali správně. Podvědomí to udělá za nás.

Shrnutí

Problém většiny lidí tkví v nedostatku motivace a následně i v nedostatku snahy. Máme tendenci skončit se cvičením v druhém či v třetím kroku. Tedy pokud raději v obranné reakci neodmítneme všechny změny předem. „Ale oni mi stejně neporadí.“ „Vždyť to nefunguje.“ „Jsou to kraviny.“

Skončíme-li s naší snahou dříve, než se nové informace zafixují, byla naše snaha k ničemu. Svoji energii jsme tak vydávali zbytečně, zbylo nám akorát zklamání a nechuť do dalšího sebezdokonalování.

Komentáře

:)
 od autora Jiri

    Teda Rushi, cim dal lepsi clanky, fakt ze jo!

    K clanku bych z vlastni zkusenosti dodal, ze ono budovani a zpevnovani noveho koryta u me probiha takto:
    1. vim co bych mel delat
    2. neudelam to, udelam blbost
    3. v tom lepsim pripade si chybu uvedomim, cim fatalnejsi nasledky, tim spis si to zafixuju tak moc, ze priste uz se to nestane ani nahodou
    4. hura, jde se tunit dalsi skill

    Reaguj na tento komentář
    Re: :)
     od autora RaShCZ

      Díky. [S07]

      Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Archeopteryx

    Taky myslím dobrý článek. Pro ty co již dříve byli obeznámeni s psychologií učení nic nového pod sluncem, ale jistě se najde řada lidí kterým to přinese nějaké neotřelé poznatky. No a ti první zas dobře znají opodstatněnost rčení že opakování matka moudrosti.

    Reaguj na tento komentář
RaSh
 od autora buddy

    Přesně a trefně napsaný článek.

    Problém právě je, když cesta k nějakému cíli je dlouhá a náročná, skládá se z mnoha nutných kroků, ale to příjemné člověk získá až na konci celé cesty, v cíli. Když ty dílčí kroky jsou těžké, prohra při nich bolí a dílčí výhra nic úchvatného nepřinese.
    Ale tak samozřejmě, na tom, že ničím jiným než výdrží člověk ten cíl nedosáhne, to nic nemění...[S07]

    Reaguj na tento komentář
    Re: RaSh
     od autora Jiri

      tak tak...me to prijde jako 'univerzalni' navod na vetsinu uspechu, chce to tvrdou praci a vydrz..a problem vetsiny lidi (i muj v drivejsich dobach) je ten, ze se rychle nadchnou, ale stejne rychle se toho pusti...a pri tom ziskavani toho spravnyho know how je neuveritelne naplnujici a zazivna cinnost, ktera za ty drzkopady okolo rozhodne stoji!

      Reaguj na tento komentář
super článek
 od autora JendoslaF

    Konečně super článek. V poslední době jsem přestal doufat v úroveň tohohle webu. Naštěstí se to vrací do starých dobrých kolejí, za což jsem rád. Výborná práce Rashi [S03]

    Reaguj na tento komentář
    Re: super článek
     od autora RaShCZ

      Díky. Jen bych tě rád trochu poopravil. Nevracíme se do starých dobrých kolejí, ale pokračujeme stále v jedné jízdě. Naším problémem není nedostatek kvalitních článků v zásobě, ale příliš mnoho rozjetých projektů a nízká periodicita.

      V tuto chvíli vydáváme 2 či 3 články týdně, přičemž máme rozdělané tyto projekty:

      Řeč těla
      Jak to vidí slečna
      Knížky
      Reklamní články

      Na vydávání "normálních" článků tedy připadá prostor 1x za 14 dní.

      Samozřejmě bychom se mohli bavit o smyslu jednotlivých projektů či možnosti zvýšení počtu vydávaných děl, nicméně tato diskuze již patří jinam.

      V každém případě tě potěším. Jeden z projektů v lednu skončí a bude nahrazen jiným, reklamní články by měly být v lednu pozastaveny zcela jako odměna za objednávky uskutečněné v listopadu a prosinci. Zbyde tedy víc prostoru na normální články, takže se kromě psychologie konečně vrátíme i k balení. [S03]

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: super článek
       od autora JendoslaF

        Nádhera.

        Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora ax

    Jen pozor na dvě věci. A obě sovisí s přehnaným očekáváním.

    1. změnit se lze sice dost, ale ne úplně. Některé rysy lze potlačit a jiné zdůraznit, ale nelze některé zcela škrtnout, a jiné vyrobit z ničeho. V analogii s posilovnou - vychrtlý rachitický hoch sice poctivým cvičením může postavu hodně zlepšit, ale nemůže čekat, že z něj bude druhej Schwarzenegger, na to prostě musí být nějaké předpoklady.

    2. Je dobré mít nějaký cíl, ale při jeho realizaci je třeba se zaměřovat na jednotlivé dílčí kroky. Je na to hezké přísloví - pokud chceš vylézt na horu, nedívej se na vrchol, ale pod nohy.

    Reaguj na tento komentář
Něco na tom bude
 od autora sve..na

    Tohle je můj první příspěvek za dobu min jednoho roku co Vás čtu. Tento článek je pro mne pootevření pandořiny skříňky, ovšem problém je přejít právě tu druhou fázi. Asi to mám spojené s potřebou sdílet, když nemám s kým jít do posilovny tak prostě nejdu a omlouvám to sám sobě všemi způsoby. Kdo se dívá dolů, může dostat závraťe a zasekne se v jednom bodě..

    Reaguj na tento komentář