Chceme být Někdo

Naše přirozenost nám velí neustále hledat se s někým srovnávat či hledat vzory. Chceme být jako někdo známý, někdo úspěšný. Často si tímto postupem budujeme falešnou identitu namísto toho, abychom rozvíjeli sama sebe. Až se v naší falešné identitě objeví jednoho dne první trhliny, nebudeme daleko od zborcení celé naší osobnosti.

Jak být sám sebou? 

„Já bych chtěl být tak úspěšný jako on!“, „On je tak úspěšný!“ Čas od času někoho obdivujeme, závidíme mu jeho úspěchy či mu prostě jen fandíme. Říkáme si, jaký má ten dotyčný člověk skvělý život, kolik musí mít peněz, žen či čehokoli jiného. Vidíme zkrátka pouze světlé stránky osobnosti, které nás natolik učarují, že se chceme dotyčnému podobat.

Proč si čtete tento článek? Troufám si tvrdit, že od něj očekáváte nějakou radu týkající se balení žen. Chcete návod, jak se zlepšit, jak něco dokázat. Jenže nikdo na světě vám nemůže dát takovou radu, která by vám vyhovovala, která by vás uspokojila, a díky které byste se stali nejúspěšnějšími svůdníky na zemi. Existuje pouze jediná rada, která do vašeho života může přinést úspěch.

Buďte sami sebou!

Chceme se stát alfa samcem, chceme se stát tak úspěšný jako jiný člověk. Čteme prapodivná fóra, blogy, weby či knížky, kde nám prapodivní lidé říkají, v čem tkví to tajemství úspěchu.

A tak se pod vlivem všech informací začínáme pomalu měnit. Ženy, které nás mnohdy ani příliš nezajímaly, se stávají ústředním bodem našeho života. Jdeme po ulici a díváme se, který zadeček zaslouží naše oslovení. Hodnotíme ženy podle krásy od 1 do 10, abychom časem zjistili, že ty „obecně nejkrásnější“ se fakt pro vztah nemusí hodit vždy.

Někteří lidé neváhají vyhodit tisíce korun, aby si zaplatili speciální kurzy pro svádění žen. Myslí si, že jeden konkrétní návod změní od základů jejich život. Jsi nesebevědomý? Zaplať mi deset tisíc, já na tebe budu pět hodin něco žbleptat, pak dám tisícovku holce z privátu, ona tě sbalí a oba budeme šťastní. Jsi ošklivý? Zaplať. Jsi homosexuál? Zaplať.

Problémy s naším sebezdokonalováním jsou v zásadě trojího rázu:

1. Lidé se nadhodnocují

Až budete číst něčí příhody o něčem, nečtěte pouze text a jeho prvotní význam. Podívejte se i na pozadí. Jaký měl autor zájem? Chtěl se jen chlubit? Tak v tom případě si téměř jistě přilepšil. Dával vám najevo, jak je úspěšný? Tak v tom případě si pouze masíruje ego. Zhodnotil své výsledky a poctivě napsal i chyby včetně možnosti zlepšení? Tak v tom případě udělal svojí osobní analýzu, která vám při nejlepší vůli může posloužit pouze jako inspirace.

Ničí zkušenosti nemohou být natolik obecné, abyste měli jistotu, že poslouží dobře i vám.

2. Chceme být někdo jiný

Necháme-li se unést něčí masáží, něčí na první pohled krásnou vizí, něčími úspěchy, máme tendenci přisvojit si také část těchto úspěchů. „Když se budu chovat jako on, budu mít také takové úspěchy.“ Jak jsem již psal v úvodu, toto myšlení směřuje v budování falešné identity, která se jednoho dne zbortí. Místo toho, abychom se bezhlavě pokoušeli někoho napodobit, bychom měli pracovat na poznání a zdokonalení našich vlastností.

Všichni nejsme od přírody alfa samci. Všichni neskotačíme v davu na diskotéce s ženami, všichni fakt nedokážeme být hodinu v kuse středem pozornosti. No a co?

Každý z nás má šanci na zlepšení! Všechny vlastnosti mají svoji dobrou a špatnou stránku. Budeme-li pracovat na té pro nás dobré stránce, zajistíme si kvalitnější život se ženou, kterou chceme. Tajemství tkví v tom nebát se objevovat.

Vezměme to například podle temperamentu. Snad všichni známe melancholika, sangvinika, cholerika či flegmatika. A většina z nás má na tyto druhy temperamentu nějaký svůj názor. Víte, jaký typ jste, a vnímáte především své nedostatky. Melancholik by pořád brečel, sangvinik nic nedokončí, cholerik by pořád nadával a flegmatikovi je to šumafuk. Jenže tyto druhy temperamentu mají stejně jako všechny jiné povahové vlastnosti svoji kladnou stránku. A právě tu byste se měli naučit rozvíjet.

Melancholik je velmi vnímavý a chytrý člověk. S trochou praxe dokáže velmi dobře číst v jiných lidech, rád čerpá nové informace. Vždyť to jsou přece úžasné vlastnosti. Rozvojem této části temperamentu dokážete v osobním i partnerském životě obrovských úspěchů, které vám ostatní mohou jen závidět.

Sangvinik je bavič společnosti. Má obrovské předpoklady pro to stát se skutečně úspěšným klubovým svůdcem. Rozvojem sangvinika docílíte toho, že vám nebude dělat problém připojit se k neznámé skupince a okamžitě ji ovládnout svým humorem. Troufám si tvrdit, že většina klubových svůdců jsou právě sangvinici. Mají k tomu předpoklady.

Cholerici se chytnou a nepustí. Když si něco usmyslí, tak to také udělají. Cholerici mají vrozené vůdčí schopnosti a nebojí se prosazovat. Rozvinutím tohoto vašeho temperamentu se stanete silnou rozhodnou osobností. Co více potřebujete pro to, abyste mohli s úspěchem balit ženy?

Flegmatici jdou na balení pomalu, ale jistě. Mají obrovskou duševní výdrž, takže je jen tak něco nerozhodí. Navíc se všemi dobře vychází, protože mají tendenci vidět hlavně to dobré. Rozvojem flegmatického temperamentu dosáhnete vyrovnanosti, pohody a společenského uznání. Budete mít spoustu známých ženského pohlaví.

Vidíte, že každý temperament má svojí vlastní cestu, jak se stát úspěšným. Každý má prostor na to stát se obdivovaným a obletovaným.

3. Čteme konkrétní návody místo obecných informací

Když jsme si ukázali rozdílnost lidí pouze na základě temperamentů, je vám nyní již jasné, že jeden konkrétní návod nemůže fungovat pro všechny. Když se přihlásíte na kurz, ve kterém vám naučí jednu konkrétní metodu balení žen bez ohledu na to, jaký temperament u vás převažuje, máte teoreticky 25 % šanci, že vám onen kurz za několik tisíc po stránce temperamentu sedne. Prakticky je většina metod šita na míru cholerikům a sangvinikům, takže jiné povahové rysy mají smůlu. Přínos pro ně bude pouze velmi omezený.

Kurz, který má být přínosný pro všechny, by musel být postavený na obecných pravidlech. Žádný konkrétní návod nemůže být přínosný pro všechny. A je jedno, zda bude z dílny Mysteryho, Styla, DocLove, Qarka, Generalissima, SomeonaCZ, M2F či RaSheCZ (pokud chcete do seznamu dopsat či se nechat vyjmout, stačí se mi ozvat). Všichni tito lidé detailně znají pouze svůj pohled na svět. Nemohou nikdy přijít na konkrétní návod, který by byl stejně dobrý pro všechny, i když se mu mohou blížit.

Každý z nás je totiž jedinečný. Ať už jsme alfa samci či beta samci, všichni máme šanci na to stát se úspěšnými svůdníky. Stačí jen být sami sebou a respektovat obecné informace, které můžete nalézt na tomto webu.

Komentáře

Životní zkušenost
 od autora Rodrigo

  Mně se ten článek líbil. Přesto musím říct jednu věc, která trochu popírá závěrečné tvrzení - že stačí být sám sebou. Když zrekapituluju svůj život, tak metoda balení "být sám sebou" (jsem melancholik/flegmatik) mi přinesla méně atraktivní holky, než když jsem se krátkodobě nějakým způsobem odvázal, ať už vlivem alkoholu nebo nějaké konkrétní situace, kdy jsem "sám sebou" nebyl. A tím "měně atraktivní" nemyslím ošklivější, jako spíš méně zajímavé a méně zábavné. Co z toho plyne nevím - asi to, že ve společnosti jsou zkrátka oblíbenější více otevřené povahy, které svým exhibováním předčí duchaplnost těch méně průbojných.

  Reaguj na tento komentář
  Re: Životní zkušenost
   od autora RaShCZ

   Trochu jsi opomněl kontext. Nepíši, abys byl sám sebou a tak balil holky. Píši, že se máš řídit obecnými informacemi, a ty pak začlenit do svého balení v souladu s tvojí osobností. I melancholik/flegmatik dokáže balit krásné holky. Sice potřebuje více tréninku, ale v závěru bude mít za odměnu výhodu. Na rozdíl od sangvinika či cholerika dokáže lépe zpozorovat signály, které mu žena dává.

   Reaguj na tento komentář
  Re: Životní zkušenost
   od autora antioidipus

   Ačkoli o tom problému "být sám sebou" jsem už na tomto serveru diskutoval dost, tak si taky neodpustím vyjádřit pochybnost nad tímto všeobecně unávaným pravidlem[S07]. Ono totiž nelze předpokládat, že holky nějakou jedinečnou osobnostní individualitu docení. Jsou to přece taky jenom lidi. Co si budeme povídat - zabodovat máte spíše šanci pokud si osvojíte určité stádní návyky a hodnoty, ono "být sám sebou" je dosti riskantní a neúčinné.

   Ale dost už o tom, a raději preventivně odpovím všem, kdo mi budou namítat že holky takové nejsou, že věřím, že na takové někde narazili[S03]

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re: Životní zkušenost
    od autora Lvíče

    Tak to jsi úplně špatně pochopil, co jsme se ti v té debatě snažili říct. Já si naopak vůbec nemyslím, že "být sám sebou" je nějaká cesta k úspěchu (už to slovní spojené je neuvěřitelné klišé). Naopak, cílem člověka by mělo být vyvíjet se. Tak, jako chodíš do školy, abys měl nějaké znalosti a dovednosti a mohl je v životě využít, tak jako jdeš z práce na školení, aby ses naučil něco nového, nebo pokud jsi například šachista, musíš taky studovat literaturu, hry jiných (lepších) hráčů a učit se, nejen hrát stále stejně (být sám sebou), tak úplně stejné je to v tom balení slečen. Je to dovednost jako žádná jiná.

    Co je důležité - nemá to nic společného s ponižováním se a podřizováním se. Znovu příklad:

    Když chceš v práci lepší a lépe placenou pozici, uděláš si třeba nějaký kurz, kde tě naučí dovednosti, které potřebuješ umět na té lepší pozici. Co je na tom ponižujícího? Vůbec nic, prostě ty dovednosti na té pozici mít musíš, jinak bys ji ani nemohl dělat.

    Když každé holce na potkání povídáš, jak máš zpackaný život, že jsi smolař a looser a žádná tě nechce, odradíš je. Pak se třeba tady na fóru dočteš, že takhle holku nesbalíš, že ženy chtějí sebevědomé normální chlapy a ne někoho, kdo se neustále shazuje. Pochopíš to, přestaneš se před nimi shazovat a úspěchy vzrostou. Opět, co je na tom ponižujícího?

    Ten článek není úplně špatný, ale kdekdo by si ho mohl vyložit stylem, že nejlepší je na všechny "návody" a postupy kašlat a chovat se stejně jako doposud. Ale tak to přece není. Není nic špatného na tom sebezdokonalovat se (Klub rváčů mi snad promine). Očividně muž, který jde na tyhle stránky a čte nějaké ty články, má s balením holek problém, takže být sám sebou (chovat se stejně jako doposud) není cesta, kterou by měl pokračovat.

    Více bych v článku akcentoval, že je k ničemu používat konkrétní postup, aniž bychom mu dobře rozuměli (především souvislostem), a že mnohdy není nutná úplná nucená (pak nepřirozeně působící) proměna celé osobnosti. Obojí v článku svým způsobem je, ale mohlo to vyznít více a lépe.

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re: Životní zkušenost
     od autora antioidipus

     Lvíče, pokud balení slečen pro tebe znamená mimo jiné i osvojování si dokonalejších mechanismů pro jejich dobývání, jak píšeš (příklad se šachistou a rekvalifikací), pak to může být dosti drasticky odvrat od názorů a hodnot toho baliče. Protože se pak zdá, že pro holku není důležitá individuální osobnost, ale spíše osoba, která je lépe cvičena v psaných nebo nepsaných postupech balení. Ovšem tady už nemůže být ani řeč o nějakém vlastním názoru.

     Ale to je fuk, chtěl bych tě teď o něco požádat: najdi si v diskuzním fóru v sekci Potřebuji poradit jedno z nejnovějších témat s titulkem Chtěla by s milovat. Píše tam člověk, kterému je 32, je panic a má teď nějakou příležitost se vyspat s jednou holkou, tak z toho má trochu obavy, jako že je nezkušený. Pod tím příspěvkem je pár odpovědí, kde mu vesměs každý doporučuje, aby o svém panictví raději té holce nic neříkal. Hlavně si přečti druhý příspěvek od Kláry, která tam na rovinu píše, že není vhodné aby 32letý muž přiznával své panictví, a to ani kdyby na to byl přímo dotázán. Klára tam dokonce píše, že je lepší to uchovat jako celoživotní tajemství. Byl bych opravdu rád, kdyby sis to tam pročetl (moc toho není) a přidal svůj názor. Doufám že se taky během dne ozve ax a aurelian, neboť na jejich názory se opravdu velmi těším. Já tam napíšu asi až dnes večer, co si o tom myslím. Díky.

     Reaguj na tento komentář
     Re: Re: Re: Re: Životní zkušenost
      od autora Killer

      A když jí to neřekne, přestane být sám sebou?

      Reaguj na tento komentář
  Re: Životní zkušenost
   od autora Luis

   Podle mě chtěl článek říci, že není dobrý se řídit každým návodem jak pes, kterýho vedeš vedle sebe, ale vzít si z něj nějakou radu, nebo nový způsob chování vzhledem ke Svojí osobobě a Svému způsobu chování.

   Například, pokud se mi nelíbí oslovovat holky na ulici, nebo to prostě nesedí k mé osobě, tak to prostě dělat nebudu, nehledě na to, že někdo je tímto úpěšný. Prostě to dělat nechci a nebudu se tím trápit.

   Toť asi můj názor. Článek se mi moc líbil. Plně jsem si to uvědomil až dnes...

   Reaguj na tento komentář
Pekny
 od autora Jiri

  Bezpochyby nejlepsi Rashuv clanek, co jsem tu zatim cetl...myslim ze pokud je dobre pochopeno to, co tam napsal, ma to jeho psani velkou hodnotu

  neco pohodnyho je celkem detailne popsany v uvodu knizky "7 navyku skutecne efektivnich lidi"

  je tam popsany, ze nektery veci (jako tady napr. konkretni balici techniky) jsou zamereny na osobnost a mnohdy jsou v rosporu s vlastnim charakterem cloveka, coz se drive, nebo pozdeji musi projevit...pokud jsem Rashuv clanek dobre pochopil, tak rika neco podobneho...zamerit se na svuj charakter a potom v souladu s vlastnim jadrem si osvojit urcite konkretni osobnostni jednani, ktere z jadra vychazi a neni jen narychlo a naslepo namontovane na zaklad, ktery uplne jiny.

  Reaguj na tento komentář
  Re: Pekny
   od autora Jiri

   koukam ze vcerejsi mejdan je na me jeste znat...opravuji "v rosporu" a "v rozporu", docela ostuda...jinak davam serveru maly namet...kontrolovat po sobe prispevek v tomto text boxu je dosti neprakticke...jeden nejmenovany (a velmi dobry) diskuzni server podporuje moznost nahledu, kdy se po kliknuti na tohle tlacitko vas prispevek zobrazi do diskuze, ale jeste neni odeslan..pro kontrolu je to velmi uzitecna vec!

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re: Pekny
    od autora Killer

    Taky není problém si nainstalovat client-side kontrolu pravopisu do prohlížeče. (Díky Chrome jsem právě opravil problé na problém :-D ) Bude ti to fungovat na všech stránkách.

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Archeopteryx

  Hezký článek, bez větších výhrad se s ním ztotožňuju. Uvedené poučky se sice můžou zdát samozřejmé a banální, ale přesto není vůbec na škodu si je neustále připomínat. Jediný zádrhel vidím v nejednoznačnosti interpretace "být sám sebou" jak už bylo v diskuzi poznamenáno.

  Reaguj na tento komentář
Krasny clanek
 od autora 1.MAJ

  Zcela souhlasim. Ne kazdy ma charakteristicke predpoklady byt vudce, pritom kazdy chce byt alfa :o/ :oD

  Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Hlemy

  Článek poukazuje na to, aby člověk přizpůsobil určité "balící" zkušenosti svému temperamentu. Nikoliv pokoušet techniky, se kterými se člověk neztotožňuje a nikdy by je nepodal tak jako někdo, kterému padnou na míru.
  Každopádně zde nesmí nikoho napadnout přetvářka, i přesto, že dotyčnou sbalíte díky ní, není možné na přetvářce dále stavět vztah.
  Aspoň takhle jsem pochopil smysl článku, i když trochu více ze široka.

  Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora ax

  Jeden z nejlepších článků, co tu kdy vyšel.

  Problém bývá ovšem nejčastěji v nepochopení rad. Když se píše "buďte sám sebou", znamená to, jak se píše v článku, uvědomte si svoje vlastnosti, a ty dobré rozvíjejte a naučte se jich co nejlépe využívat. Problém je, když si tu poučku "buďte sám sebou" přečte někdo, kdo je poněkud mimo, pochopí jí po svém tak, že se má ještě víc zabetonovat ve svých mimózních a nesmyslných postojích. A pak si případně ještě stěžuje, že to nefunguje...

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora Hlemy

   Přesně.

   Reaguj na tento komentář