Denní rytmus

I když na to mnohdy zapomínáme, naše biologické hodiny nás v průběhu dne ovlivňují. Denní rytmus se odvíjí od toho, jak v průběhu dne stoupá a klesá tělesná teplota. Proto, chceme-li dělat činnosti vyžadující soustředění a výkon, měli bychom si je správně rozvrhnout.

Ovlivňuje denní rytmus naše chování? 

Když čteme pojem denní rytmus, každého z nás pravděpodobně napadne, že je večer unavenější než ráno. Ano, skutečně je tomu tak. Naše tělo rozlišuje dvě fáze – aktivační a inhibiční.

Během aktivační fáze stoupá naše tělesná teplota. Společně s tím stoupá i výkon, který jsme schopni podat. U průměrného člověka začíná aktivační fáze přibližně ve 3:00 v noci a končí v 18:00 (rozdíl 0,8 stupňů tělesné teploty). Největší aktivaci při tom zažíváme mezi 9:00 a 12:00, kdy naše tělesná teplota stoupne o 0,4 stupňů Celsia. V tomto časovém rozmezí jsme schopni podávat největší výkon. Mezi 12:00 a 18:00 se křivka zakřivuje a tím se aktivace postupně zpomaluje. Během této doby jsme schopni podávat také vysoké výkony, ale ke konci se již mohou objevovat známky únavy.

Inhibiční fáze probíhá logicky mezi 18:00 a 3:00. Tělesná teplota se snižuje, přichází únava a útlum. Všimněte si, že na útlum je kratší než aktivace. To má za důsledek prudší klesání tělesné teploty.

Během 18:00 a 24:00 dochází ke snížení o 0,6 stupňů a naše tělesná teplota je srovnatelná s tělesnou teplotou odpovídající času 9:00 ráno. Poté se snižování teploty zpomaluje až do 3:00, kdy opět nastává pomalý růst.

Tuto zákonitost můžeme velmi dobře vypozorovat, když musíme zůstat vzhůru přes noc. Nejhorší je období kolem třetí hodiny ráno. Již od 1:00 pociťujeme nutkání jít spát, které je doprovázeno pocity horka. Ve 3:00 nutnost spánku vrcholí a začne nám být zima. Kolem 6:00 únava pomalu odchází, nicméně lepšího soustředění jsme schopni až v 9:00. Nutno ještě dodat, že toto neplatí v případě požívání kofeinu, taurinu či alkoholu, které zvyšují tlak a tělesnou teplotu. S jejich pomocí lze křivku denního rytmu ovlivnit tak, jak potřebujeme (nicméně, pokud nechcete mít zdravotní problémy, nepijte tyto nápoje denně v době inhibice).

Co z toho plyne

Jestliže si uvědomíte zákonitosti denního rytmu, zjistíte například, že by němělo mít cenu oslovovat ženy na ulici po 18:00 s výjimkou těch, které jsou na nějaké akci, neboť reagují odtažitě. Protože je však náš graf šitý na míru "průměrnému" člověku, vyskytují se v reálném životě  značné odchylky. Může se tak stát, že v osm večer získáte bez problémů od jedné ženy telefonní číslo, zatímco druhá žena vás bude zarytě ignorovat. V noci pak téměř nemá cenu ženu oslovovat. Za prvé půjde za jasným cílem a nebude se chtít nikde zdržovat, za druhé bude unavená, za třetí v ní oslovováním ve tmě vyvoláte obranou reakci, kterou neodstraníte ani nablýskaným Porsche. Naopak, budete-li na ulici oslovovat ženy za světla, máte větší šanci na kladné přijetí.

Obdobná situace je tam, kde se lidé baví. Jestliže po 18:00 pomalu končí balení na ulici, tak začíná na akcích. Dle typu akce a doby jejího konání je výhodné oslovovat do 21:00 u večerních akcí a do půlnoci u nočních akcí. Naopak, oslovování po půlnoci je výhodné pouze ve výjimečných případech (např. pokud je žena namol – alkohol upravuje křivku denního rytmu, jak již víme). Obecně lze říci, že oslovování je výhodné začít co nejdříve po začátku akce a nesbírat hodinu odvahu(existuje i mnoho jiných důvodů pro oslovování zezačátku akce, například pravidlo tří vteřin).

Z denního rytmu plyne i mnoho jiných pouček. Například nemá cenu snažit se někoho něco učit po deváté hodině večerní bez kofeinu. Rovněž nemá cenu zvát ženu na rande do restaurace během aktivace. V této době má v hlavě mnoho věcí, ale vás ne. Když budete spolu sedět a jíst v době aktivace, bude se s vámi nudit. Když to samé budete dělat v době inhibice, bude to romantické rande.

Tyto poučky máme většinou již tak nějak zakódované díky procesu socializace (výchovou). Nicméně neškodí si občas připomenout, že vychází z reálných faktů, které bychom si měli uvědomovat.

Za pomoc s článkem děkuji uživateli M2F

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora Killer

    Zajímavé téma. Je to složitější než jenom s teplotou, hrají tam roli různé hormony s různými účinky. Ale to by bylo zbytečně komplikované. Líbí se mi postřeh s večeří.
    Z vlastní zkušenosti bych dodal, že pokud na akci nesbalím slečnu do 1 nebo do 2, později už nemám žádnou motivaci dotáhnout to do konce ani chuť na sex.

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora JohnNeo

    Super článek, už jsem přesunul rande ze 15:00 na 18:00. [S03]

    Reaguj na tento komentář