Oplzlosti hýbou Evropou

Už i v Bruselu řeší, co se ženami, které se na veřejnosti příliš odhalují. Namísto obdivných pohledů se jim totiž od mužů často dostává obtěžujících návrhů a narážek. Je na čase zavádět zákazy oslovování žen na veřejnosti?

Neodhalujete si příliš? 

Česká televize nedávno zveřejnila článek a video, které pojednávájí o problematice nevhodného chování mužů v ulicích Bruselu. Dokumentaristka Sofie Peetersová využila skryté kamery a v letních šatech se vydala do přistěhovalecké čtvrti. Setkala se s úlisnými, sexuálně zaměřenými poznámkami mužů, které po cestě míjela. Odhalila tak tento zdánlivě neškodný společenský nešvar. V reakci na tuto kauzu Brusel veřejně oznámil, že podobné obtěžování žen nebude od 1. 9. 2012 dále tolerováno.

Zástupce muslimů z hnutí Šaríja pro Belgii zastává názor, že vyzývavé oblečení znamená urážku islámu a že by veškeré ženy, věřící i nevěřící měly i v létě chodit zahalené. Podle islámských přistěhovalců chtějí spoře oděné ženy provokovat své okolí a prý si je také lze snadno splést s prostitutkami.

Dle mého názoru by mělo být v zájmu těchto lidí přizpůsobit se tamějším poměrům, nikoliv snažit se měnit kulturní zvyky jiné země.

Na druhou stranu, zírání na svůdně oblečené ženy nelze nikomu upřít a to by mělo být bráno v potaz, obzvláště v případě, že se některá rozhodne v minisukni a vysokých podpatkách chodit přes přistěhovalecké zóny.

I v České Republice se čas od času setkáváme s podobnou problematikou. Je velmi tenká hranice mezi neškodnou poznámkou a obtěžováním, které může být ženě velmi nepříjemné. Každý člověk má tuto pomyslnou hranici někde jinde. Tento fakt si žel bohu mnoho mužů dosud neuvědomuje. Každá žena i dívka má svůj osobitý styl oblékání a bylo by dobré, aby znala i jeho úskalí. Jednoduše řečeno – pokud chce chodit oblékaná nenápadně, nesklidí tolik úspěchu a obdivných pohledů. A jestliže se chce líbit a oblékat vyzývavě, musí zároveň počítat s určitou odezvou okolí. Všude se najdou jedinci, kteří budou její vizáž nevhodně komentovat, nebo jí dělat nemravné návrhy. Zároveň záleží na každém jednotlivci, jak moc si takové poznámky bude brát k srdci.

Ono to hodně souvisí i s balením žen. Základem takové daygame je právě oslovování na ulici. Já to příliš neuznávám, ale nemyslím si, že by něco takového mělo být trestné. Spíše by bylo vhodné, aby nezkušení svůdníci tento způsob balení omezili, než aby pak zbytečně docházelo k nedorozuměním. V mém okolí je jen minimum žen, kterým je takovéto balení příjemné, u většiny je tomu spíše naopak. Dnešní doba oplývá mnoha riziky, souvisejícími s obtěžováním, únosy a násilím, jimiž média přímo přetékají. Ženy se díky tomu spíše obávají napadení, než aby během cesty do školy či do práce očekávaly navázání známosti. Proto i nenátlakové pokusy o pouliční balení mohou působit vtíravě a vyvolávat tak v ne příliš sebevědomých ženách nejistotu a strach. U sebevědomých žen zase hrozí riziko, že nezkušený lovec na ulici zapůsobí spíše jako zoufalec.

Klíčem k úspěchu je trpělivost, správné odhadnutí vlastních možností a schopnost uvědomit si vyplývající důsledky svého jednání. Mnohem větší koncentrace žen stojících o známost je na společenských akcích, v barech, kavárnách, na mejdanech, apod. a právě na takovýchto místech se i zvyšuje šance úspěšného a bezproblémového sbalení.

A když už se vydáte balit do ulic, oplzlosti raději vypusťte. Ostatně i v ČR už nejeden muž skončil kvůli příliš obtěžujícímu chování na policii...

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora Majco

    Ja som žiadnu seizmickú aktivitu nezaznamenal [S05]

    Reaguj na tento komentář
V Česku běžné
 od autora tea

    Mám větší prsa a neoblékám se nijak vyzývavě, v horkých dnech si dám krátké kraťase a tílko ale že bych nosila výstřihy, to ne. Přesto se od 13let setkávám s nevhodnými, vulgárními a urážlivými poznámkami. Lituji všechny, kteří to mají podobně [S05]

    Reaguj na tento komentář