Řeč těla (19) - Oční kontakty

Délka očního kontaktu rozhoduje o tom, nakolik dokážeme druhého člověka zaujmout. Zároveň ale platí, že příliš dlouhý oční kontakt druhého znervózní. Jak dlouho se tedy dívat ženě do očí a jak dlouho níže?

Znáte kouzlo očního kontaktu? 

Při psaní tohoto článku nemohu hned zezačátku nevzpomenout na historku, kterou mi vyprávěla má přítelkyně. Jistý kluk mluvil s dívkou a většinu času se díval na její poprsí. Posléze prohlásil: „Teda, ty máš tak krásné oči!“, přičemž ho ani nenapadlo zvednout hlavu a podívat se skutečně ženě do očí. Nojo, puberťák, řeknete si. Ale co když tento kluk nebyl fascinován poprsím, ale jednoduše se styděl podívat se dívce do očí? Do dneška se o něm říká, že je pěkné čuně.

Zmiňovanou krátkou historkou jsem chtěl ukázat, že většina lidí nebude chybějící oční kontakt považovat za známku stydlivosti. Většinou si budou o druhém myslet, že je nervózní, že nemluví pravdu nebo v podstatě cokoli jiného záporného. Oční kontakt při hovoru je nepostradatelný. V momentě, kdy mluvíte se ženou, byste si měli uvědomit, že oční kontakt zásadním 

způsobem ovlivňuje vaše hodnocení u dívky.

Brýle

Sluneční brýle v létě jsou doslova pohromou. V momentě, kdy jdete balit ženu bez brýlí, a sám máte nasazené neprůhledné brýle, má žena divný pocit. Neví, co si o vás myslet, nevěří vám. Jestliže žena nenosí sluneční brýle, sundejte si je i vy. Máte-li pěkné oči a čistou T-zónu (nos a čelo), sundejte si je až po oslovení ženy. Dáte jí tak najevo, že před ní nechcete nic skrývat. Jestliže máte na pleti nějaké nedokonalosti, sundejte si brýle raději ještě před oslovením.

A co když má sluneční brýle i žena? Nesundavejte si je dříve, než to udělá ona se svými. Když si žena během hovoru s vámi sundá sluneční brýle, znamená to, že jste ji zaujal. Jde o zřetelný signál zájmu. Po tomto signálu brýle rovněž odložte. Pokud brýle nesundá, nepropadejte panice. Rozhodně to není signál jejího nezájmu.

Kam směřovat svůj pohled a jak dlouho

Přirozené pro nás je dívat se druhému do očí více, když nasloucháme jeho slovům. Když mluvíme, máme tendenci dívat se asi 40 % času stráveného mluvením mimo. Pozor, rozhodně neplatí, že oněch 60 % jsou oční kontakty. Platí, že z celkového pohledu do očí zaujímají kontakty, tedy moment, kdy se pohledy střetávají, asi polovinu času.

Abyste vytvořil pozitivní dojem, měl byste se s druhou osobou udržovat oční kontakt asi 60 – 70 % z celkového času hovoru. Samozřejmě platí, že při naslouchání si můžete dovolit delší oční kontakty než při mluvení. Pokud s vámi bude žena udržovat delší oční kontakt, můžete to brát jako známku jejího zájmu nebo slušnosti (abyste si nemysleli, že by vás ráda svedla třeba vaše bankovní poradkyně).

Když se nebudete dívce zrovna dívat do očí, dívejte se do strany, případně na něco zajímavého. Nedívejte se do země (nesebevědomé), nedívejte se dívce na kořen nosu (je to nepříjemné), nedívejte se jí na krk či na ústa (oboje je za prvé neslušné a za druhé to dívka může brát jako sexuální touhu). Rovněž se dlouho nedívejte na nějaké zvláštnosti jako odstáté uši (pokud ji nechcete záměrně znervóznit a následně poškádlit). Můžete se jí podívat na sexuální znaky, je to přirozené. Jen tam nezírejte příliš dlouho, abyste nebyl za čuně. Vězte, že ona se vám také dávno podívala mezi nohy či na zadek, jen jste si toho nevšiml.

Z očního kontaktu můžete také rozeznat několik zajímavých věcí. Ten, kdo pohledem většinou uhne první, je submisivní. Proto by pohledem měla uhýbat jako první spíše žena. Pokud uhýbá očima neustále na jedno místo, buď má tik, nebo tam je něco zajímavého. Když jste například na schůzce v kavárně a žena neustále uhýbá očima směrem ke dveřím, pravděpodobně by už ráda odešla.

Trénujte

Oční kontakt je jedna z věcí, kterou je potřeba mít zafixovanou, abyste na ni během oslovování příliš nemysleli. Z toho důvodu doporučuji opět využít kamarádky. Zkoušejte si na nich oční kontakty a pak se jich zeptejte, jaký měly pocit. Když vám řekne, že se jí s vámi příjemně povídalo, jste na správné cestě.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora dawe

  výbornej článek toho očního kontaktu budu muset ještě přidat...

  Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora kul

  mam takovy problem-mirne mi silha prave oko smerem dovnitr. mam z toho komplex, dela mi problem udrzet ocni kontakt(psychicky), nizke sebevedomi... ze by se to nekomu vylozene hnusilo, tak to mi nikdo nikdy nerekl, ale mne to strasne brzdi, nevi jak z toho ven... poradi nekdo? dik

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora Hlemy

   Operace. Samotným očním kontaktem asi oko nespravíš [S03]

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora kul

    mam za sebou 4 [S03]

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re:
     od autora kul

     ne 4, ale 5, přepsal jsem se [S07]

     Reaguj na tento komentář
     Re: Re: Re: Re:
      od autora Hlemy

      Tak to netuším jak dále postupovat.

      Reaguj na tento komentář