Řeč těla (29) - Ovlivnění mysli

Řeč těla stejně jako jakákoli jiná forma komunikace dokáže ovlivnit mysl příjemce sdělení. Jak se však ukazuje, naše vlastní gesta dokážou ovlivnit i naši mysl. Skutečně tedy platí známá rada: „Mrač se a celý svět se na tebe bude mračit, usmívej se a celý svět se na tebe bude usmívat.“

Ovládáte svoji mysl? 

Během tohoto seriálu jsme se dozvěděli několik zajímavých pouček. Jedna z nejzákladnějších byla, že se stav mysli v drtivé většině případů promítne do řeči těla. V posledním dílu seriálu si ukážeme, že zmiňované pravidlo platí i obráceně. Když ovlivníme řeč těla nějakého člověka, klidně i sebe sama, změní se stav mysli dotyčné osoby v souladu s jejími gesty.

Celý proces je v podstatě velmi jednoduchý. Se změnou naší řeči těla se mění i náš pohled na okolní svět. Nádherní ptáčci zpívají, když se na svět usmíváme. A stejné potvory nás štvou, když máme zrovna špatnou náladu.

Na tom, jak vnímáme okolní svět, má lví podíl naše momentální nálada. Vzhledem k tomu, že změna v řeči těla dokáže náladu ovlivnit, dokáže řeč těla v konečném důsledku ovlivnit vnímání okolního světa.

Jak se však zjistilo několika výzkumy, řeč těla ovlivňuje i naše vnitřní sebehodnocení.

S. Stepper a F. Strack udělali v roce 1993 výzkum, při kterém měli tři skupiny studentů vyplnit stejný dotazník. Jedna skupina studentů seděla ve vzpřímené poloze, další dvě skupiny měly takové podmínky, aby musely dotazník vyplňovat shrbeně. Po odevzdání dotazníku bylo všem skupinám řečeno, že si vedly výborně. Poté se měli studenti zhodnotit sami. Výsledky ukázaly, že studenti pracující vzpřímeně se hodnotili mnohem lépe než jejich shrbení kolegové.

Tento výzkum vedl spolu s dalšími k formulaci inkorporačního efektu, ve kterém vědci potvrdili, že stav mysli lze ovlivnit změnou řeči těla.

Skutečně je tedy potvrzeno, že se vaše nálada zlepší poté, co se budete usmívat. Platí i poučka, že budete vystupovat sebevědoměji, pokud se narovnáte. A v neposlední řadě platí rovněž poučka, že pokud u někoho odstraníte negativní držení těla, ovlivníte tím pozitivně i jeho náladu a ochotu vás vnímat (viz článek Zkřížené paže).

Pokud tedy nejste v nejlepší náladě, máte nyní jednoduchý návod, jak svoji náladu zlepšit. Zároveň budete vědět, že skutečně stačí jakákoli záminka k tomu, abyste něčí náladu ovlivnili. Stačí pouze odstranit negativní gesto, nemusíte odstraňovat jeho příčinu (i když odstranění příčiny je samozřejmě efektivnější).

Tímto článkem seriál Řeč těla končí. Doufám, že vám alespoň trochu pomohl lépe se vyznat v ostatních lidech, či ještě lépe někoho sbalit. Na úplný závěr si zkuste udělat malý výzkum související s tímto článkem.

Posloucháte rádi písničky? Pokud se vám některé líbí opravdu hodně, a pouštíte si je stále znovu a znovu, pravděpodobně u nich děláte hlavou pohyby nahoru a dolů (jako kdybyste dělali ano). Zkuste si nyní tu samou písničku pustit a dělat při ní hlavou pohyby do strany (jako kdybyste dělali ne). Opravdu si tu písničku užijete jako obvykle?

Komentáře

Kdo vi?
 od autora Arnall

    A schvalne kdo vi proc kyvani hlavou nahoru a dolu je ano
    a do stran v nas vzbuzuje negativni emoce ... proc to neni naopak?
    [S08]

    Reaguj na tento komentář
    Re: Kdo vi?
     od autora RaShCZ

      1. Když matka kojí, tak dítě, které má dost dává hlavu stranou (signalizuje "ne").

      2. Sociální návyk.

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: Kdo vi?
       od autora Arnall

        Jj ja jsem to chtel jenom pripomenout a pak jsem si uvedomil esi nemam tuto informaci nakonec odsud... no lol [S04]

        Reaguj na tento komentář
Dotaz na Rashe a všechny další svůdníky
 od autora Ringo

    Byl jsem včera na kafe s jednou slečnou, během rozhovoru si na chvíli dala ruce na stůl a podepřela hlavu pěstmi. Dvakrát nebo třikrát si také podpírala hlavu pěstmi, ale měla je na krku. Vztahuje se na to tip svůdníka, který tvrdí, že taková žena je okouzlená a připravená na svádění, nebo si musí podepírat hlavu pouze dlaněmi? Předem díky moc za odpověď. [S03]

    Reaguj na tento komentář
    Re: Dotaz na Rashe a všechny další svůdníky
     od autora RaShCZ

      Zaťaté pěsti se mi nezdají jako příliš pozitivní signál. Spíš bych to viděl na nudu než na okouzlenost. Ale chtělo by to studovat více signálů, třeba by se ukázalo, že je to úplně jinak.

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: Dotaz na Rashe a všechny další svůdníky
       od autora Ringo

        Jestli nuda nevím, měl jsem dojem, že poslouchá celkem pozorně, navíc když jsme si domlouvali schůzku, tak říkala, že nemá moc času, nakonec jsme spolu seděli víc jak dvě hodiny, navíc si často zajížděla prsty do vlasů, olizovala rty a jednou se chvíli pohybovala v rytmu hudby s pohledem upřeným na mě.

        Reaguj na tento komentář
        Re: Re: Re: Dotaz na Rashe a všechny další svůdníky
         od autora Ringo

          Navíc to byla ona, kdo mě na to kafe pozval.

          Reaguj na tento komentář
          Re: Re: Re: Re: Dotaz na Rashe a všechny další svůdníky
           od autora Ringo

            A ještě jsem si vzpomněl, že když jsem byl v prosinci s jednou dámou na kafe, tak si občas podepřela hlavu dlaněmi a občas pěstmi. Znamená to, že chvílemi byla okouzlená a chvílemi znuděná?

            Reaguj na tento komentář
            Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz na Rashe a všechny další svůdníky
             od autora RaShCZ

              Jestli vysílala tak pozitivní signály, tak proč se ptáš na další? Osobně bych místo psaní dotazů v takovém případě raději trávil čas s dotyčnou.

              K podepření: Záleží na tom, jak si podepřela hlavu. Onen tip, ze kterého plyne tvůj dotaz, se vztahuje na jednu konkrétní situaci, a to sice tu, když si žena podepře dlaní bradu. Když se opře dlaní o tvář (prsty směřují k uchu nebo se ucha dotýkají), je to už úplně jiný signál. Já si dost dobře neumím představit, že by si žena podepřela pěstí bradu. Za to moc dobře znám situace, kdy si žena podepře tvář pěstí, takže kdyby natáhla ruce, směřovaly by jí právě k uchu. To je negativní signál značící nudu nebo špatné rozpoložení. Doporučuji přečíst pátý díl Řeči těla.

              Reaguj na tento komentář