Řeč těla (3) - Poznejte lháře 1

Umění odhalit lháře je jednou z dovedností, kterou využijeme každý den. Bezesporu každý člověk někdy lhal. Ať už to byla žena, které s vámi bylo údajně úžasně, avšak již se neozvala, nebo prodejce, který na vašem rozhodnutí vydělal více, než je zdrávo. Tím, že se naučíte lháře ve svém okolí odhalovat, předejdete mnoha problémům a zklamáním.

Umíte odhalit lháře?

Jak byste popsali řeč těla lháře? Většina z nás by asi odpověděla, že lhář se bude nervózně usmívat, bude se snažit vyhnout očnímu kontaktu a bude dělat nervózní posunky. Taková charakteristika je v podstatě pravdivá, avšak odhalíte s ní pouze lháře začátečníka. Většina žen a podstatná část mužů takto nebudou při lhaní vystupovat. Proto je potřeba hledat konkrétní signály.

Řeč těla při lhaní je neúprosná. Nutí nás dělat posunky, které se pouze velmi těžko odstraňují. V podstatě pouze zkušení právníci, obchodníci, herci či vrcholoví politici si mohou dovolit investovat do nácviku řeči těla tolik času a prostředků, aby byli schopni většinu signálů skrýt. U všech ostatních můžete nalézt posunky, které jejich lhaní prozradí.

Pokud přemýšlíte nad tím, zda vám druhá osoba lže, vezměte v potaz následující body:

  1. Potenciální lhář stojí nebo sedí? Pokud stojí, máme větší přehled o jeho gestikulaci a snadněji ho tak odhalíme.
    Sedící člověk, zvláště pokud je to žena, je těžší oříšek. Důležité je pozorovat ruce, pokud na ně vidíme, a mimiku, především cukání v obličeji či zamračení se.
  2. Lidé, kteří musí lhát častěji než ostatní, například zprostředkovatelé služeb, si většinou nacvičí gesta, která při lhaní používají. Tato gesta mají podpořit pravdivost jejich tvrzení. Protože se ve výcviku těchto lidí nemůže tomuto tématu věnovat dostatečné množství času, naleznete u nich rozpory u jednotlivých gest. Je tak například možné, že takový lhář bude mít klidný a rozhodný hlas, bude udržovat oční kontakt, postavení jeho těla bude naprosto klidné, avšak bude mít tendenci škrábat se jemně na nose. V takovém případě doporučuji zeptat se ještě jednou na věc, při které se potenciální lhář poškrábal. Vyskytnou-li se další znaky lži, bezesporu vám lže.
  3. Lhaní nejvíce prozradí obličej. Konkrétně jde o drobné záškuby lícních svalů, které postřehne pouze velmi vnímavý člověk, stažení a roztažení zorniček, pocení, zčervenání, rychlé mrkání. Nezapomeňte však vnímat všechna gesta v souvislostech podle prvního dílu.
  4. Je téměř nemožné odhalit zkušeného lháře v neosobním kontaktu. Z tohoto důvodu všechny důležité věci projednávejte zásadně osobně.

Příště si v pokračování tohoto článku probereme na první pohled viditelná gesta, která lhář používá. 

Komentáře