Zásady správného psaní e-mailu

Dostali jste od ní e-mail a ne číslo? Neházejte flintu do žita! Správně napsaný e-mail vám může cestu k ní ulehčit v některých případech více než telefonní rozhovor. Podíváme se, jak na to.

První podstatnou věcí ještě před psaním samotného e-mailu je uvědomit si, proč chci e-mail napsat. Cíl svého snažení byste měli vědět ještě před samotným započetím konverzace. Můžete po ní chtít číslo, můžete po ní chtít sex, můžete chtít v podstatě cokoli. Pravdou ovšem zůstává, že největší šanci máte, pokud od ní nebudete chtít nic. Ba naopak jí něco dáte - pozvání na schůzku. Jakýkoli jiný cíl snižuje vaši šanci na úspěch.

Formální stránka

Máte-li být úspěšní, musíte mimo obsahu dodržovat i určité formální záležitosti. E-mail musí být krátký, stručný a výstižný. Jakmile se v něm bude příliš zpovídat, komunikace přestává být efektivní. Navíc určitě z vlastní zkušenosti víte, že číst dlouhé zprávy a odpovídat na ně, zabere spoustu času. Nedělejte to. Neodpoví vám (nebo ano, ale pozdě).

Dejte si pozor na vaši e-mailovou adresu. Ideální je, pokud se skládá z části jména a známého poskytovatele.

Adresy typu: vlhky.jazycek@seznam.cz, ...@svadeni.cz apod. skutečně nepoužívejte (nemusím snad vysvětlovat proč).

Dodržujte pravopis. Není nic horšího, než když pošlete e-mail plný hrubek. Hodně to vypovídá o vaší intelektuální úrovni (já osobně ze srdce nenávidím „výkend"). Na druhou stranu si musíte dávat pozor na to, aby byl váš vzkaz srozumitelný. Jestliže jste vystudovali VŠ, znáte mnoho odborných výrazů, které mnohdy používáte i v běžné mluvě. Vyvarujte se jim. Ono i obyčejné „determinovat," je pro většinu populace nesrozumitelné.

Další zásady

  • Dělejte dvojitou mezeru (viz příklad dole), zvyšuje to přehlednost
  • Vždy uveďte předmět zprávy (třeba: „Pozdrav")
  • Podepisujte se
  • Používejte jednoduchou větnou konstrukci

Obsahová stránka

Ideální je, pokud ve zprávě uvedete pouze to nejnutnější, tedy pozdrav, tělo zprávy, otázku a podpis.

V každém e-mailu by měla být jednoduchá otázka na konci. Pozor! Musí tam být pouze jedna. Více či méně je špatně. Jakmile otázku nepoložíte, nebude se mít žena při odpovědi čeho zachytit. Když položíte dvě nebo více, budete nařčen (třeba pouze v jejím podvědomí) z toho, že jste příliš zvědavý. Navíc si v naprosté většině případů stejně vybere pouze jednu otázku, kterou zodpoví. Ty, které se jí zamlouvají méně, přejde.

Samozřejmostí je, že byste měli volit takové věty, které vás ukážou v tom nejlepším světle. Budete-li ze sebe dělat chudáčka, stanete se kamarádem po e-mailu.

Jak by měl vypadat správně napsaný e-mail

Předpokládejme, že jste se právě vrátil s e-mailovým kontaktem. Vaše první zpráva by měla následovat v rozmezí 1-3 dny od získání kontaktu (tedy nejdříve zítra). To by měla být i reakční doba na přijaté e-maily (pokud se jí nebude chtít na schůzku, tak to upravte na 4-7 dní). Odpověď od ženy, má-li mít komunikace smysl, očekávejte v horizontu tří dní.

E-mail bude vypadat takto:

Ahoj Petro,

Jak se vede? Já jsem včera měl hodně zajímavý den. Nejdřív potkám tebe a pak super překvápko. Někdy povykládám. Jak dopadlo venčení Čertíka?

Karel

Určitě jste si všimli použitých technik. První věta „Jak se vede?“ je v podstatě zdvořilostní frází, nikoli otázkou. Následuje věta se slovem „zajímavý“, která vyvolává zvědavost. Následuje mírný kompliment, ale vzápětí sděluji, že bylo ještě něco lepšího. Čtvrtá věta říká, že to někdy může slyšet, jestli bude chtít. A Čertík? Bod pro mne. Pokud si zapamatujete jméno jejího zvířete, hodně vám to pomůže.

Ideální je, pokud ženu pozvete na schůzku třetím e-mailem. Samozřejmě, že při té příležitosti si rovnou řeknete o telefon, abyste se mohli v případě potřeby zkontaktova.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora Darken

    Mohu dodat vlastní poznatky ze zkušenosti. Email by měl být velmi krátký a výstižný, ovšem nepsat moc o sobě a ani o ni. Pokud chcete skutečně slečnu sbalit, 1-3 emaily stačí, odpovědi většinou přichází během dne - 3 dnů. Jestli odpověd přijde až za týden, je lepší to zabalit a zkusit jinou slečnu (a pokud možno číslo)
    Protože emailová komunikace může být velmi zdlouhavá a nakonci nemusí být vůbec nic. A to svůdce nechce.. trávit čas s emailem místo slečny.
    Pozor na to co říkáte v emailu, jakoukoliv věc si slečna pamatuje!, na druhou stranu málokdy slečna lže, odráží se v ní její osobnost. Ale lepší opravdu je místo emailu si vzít číslo, pokud ani to nejde, na tu holku zapomeňte!.

    Reaguj na tento komentář
Záleží na tom
 od autora Karel

    ...zda umíte působivě vyjádřit své myšlenky a pocity. Pokud ne, je opravdu asi lepší napsat jen několik krátkých vět. Ovšem dobře napsaný milostný nebo erotický email vám pomůže probudit síly, o jejichž existenci jste do té doby neměli ani tušení. To se přirozeně týká jen hlubších vztahů, pro toho, kdo se spokojí s tím, že má koho ošukávat, je nejlepší sms :-)

    Reaguj na tento komentář
a není špatné
 od autora m

    psát "Ti", "Tebe" a "Tobě"... základ etikety

    Reaguj na tento komentář
    Re: a není špatné
     od autora niki

      Ale jen do dopisu:-)

      Reaguj na tento komentář
    Re: a není špatné
     od autora RaShCZ

      Ti, Tobě apod. je absolutní kravina. Dáváš tím najevo určitý odstup od dané osoby. Není to základ etikety. Je to základ pro neúspěch.

      Mimochodem, tohle jsem si nevymyslel. Četl jsem to v lexikologii a stylistice.

      Reaguj na tento komentář