Chýlí se Češi ke konci?

Někdy máme zkrátka den, který nestojí za nic. Nedaří se nám to, co bychom chtěli, všichni okolo nás rozčilují. Takový „den blbec“ pravděpodobně každý z nás proklíná. Ale ve skutečnosti nás právě takové dny udržují ve formě. Nutí nás pokračovat ve svém úsilí.
 

Motivují nás negativní věci? 

Znám spoustu lidí, kteří nadávají na současný svět a jeho uspořádání. Je nespravedlivý, nutí nás dělat věci, které vlastně dělat nechceme, mocní s námi manipulují atd. Určitě to sami znáte. Naším světem zkrátka už od počátku věků vládne nespravedlnost. Proč by jinak lidé v pravěku zápasili o moc ve skupině? Protože se cítili poškození tím, že někdo má větší moc než oni.

Lidstvo, stejně jako každý živočišný druh, je sužováno principem nespravedlnosti. Nicméně pojetí tohoto slova záleží výhradně na tom, nakolik jste aktivní či pasivní. V momentě, kdy ke slovu „nespravedlnost“ přidáme aktivní přístup, vznikne nové slovo, „příležitost“. Jinak řečeno, 

příležitost je pouze naší aktivní snahou o změnu současné nespravedlnosti.

Pakliže jsme aktivní a čas od času cítíme, že vše zkrátka není tak, jak bychom si představovali, máme snahu to změnit. Vidíme příležitost k tomu mít se lépe a napravit ty křivdy, které na nás současný svět páchá. Proto lidé demonstrují, válčí, či po někom hodí vajíčko. Je to projev nespokojenosti plynoucí z pociťované nespravedlnosti.

Já osobně si myslím, že takové pocity jsou nejenom přirozené, ale do určité míry také zdravé. Díky tomu totiž máme šanci usilovat o změnu, máme vyhlídky na lepší postavení. Zkrátka máme motivaci k tomu na sobě pracovat.

Bohužel si troufám tvrdit, že současný západní svět je až příliš spravedlivý. Díky sociálním transferům (bohatým brát, chudým dávat) v podstatě vymizel hladomor, takže naším problémem už není, kde sehnat jídlo, ale zda nám stačí jednojádrový, dvoujádrový, či raději čtyřjádrový mobil, abychom si mohli zahrát Angry Birds bez sekání. Ostatně, znáte vůbec někoho, kdo nemá mobil, protože si ho nemůže dovolit?

Současný stav západní společnosti vede k přílišné spokojenosti. Ta se projevuje leností, nadměrnou konzumací a ztrátou rodinných vazeb. Dnes se stává nejdůležitějším mít se dobře a být spokojený sám se sebou. A jak v této souvislosti poznamenal Philip Zimbardo, většinu našich potřeb si nyní dokážeme saturovat, aniž bychom se museli zvedat ze židle.

Celé toto soukolí má za následek, že se už nechceme vzdávat svého pohodlí, na které jsme zvyklí. Nechceme se vázat s jednou ženou, protože bychom kvůli ní museli začít jinak organizovat svůj život. Nechceme svatbu, protože je nespravedlivá a může dávat část toho, co vyděláme, jiné osobě. A ženy pro změnu nechtějí děti, protože moc dobře vědí, že spolu s dětmi odumírá jejich pracovní kariéra. Je statisticky dokázáno, že umírá více Čechů, než se rodí. Mít dítě je totiž závazek, který oba rodiče na mnoho let vyčerpá.

Ve výsledku tak Češi pozvolna vymírají a na jejich místo nastupují cizinci, kteří se sem stěhují s vidinou lepšího života. Ostatně minulost dokazuje, že toto je naprosto přirozený proces, který postihl většinu rozvinutých kultur. Nevím, proč by Evropa 21. století měla být výjimkou.

Nedávno jsem se sešel s jedním známým, bývalým čtenářem tohoto webu. Říkal mi, že si vyzkoušel vztah a zjistil, že mu nevyhovuje, neboť by si musel s ženou slaďovat rozvrh volného času. A tak už vlastně ani po ženách netouží. Jeho snem je jít do Ameriky a tam pracovat pro jednu světovou vývojářskou společnost. Že si prý najde přítelkyni tam, pokud po tom bude toužit.

Říká se, že pro udržení civilizace by měla každá žena mít 2,1 dětí. Průměr za poslední roky v ČR se však pohybuje okolo čísla 1,2. Převedeno do praxe to znamená, že pokud by toto číslo zůstalo stejné, vymře za sto let téměř polovina Čechů i se svojí kulturou.

Komentáře

Článek
 od autora Tom

  Bezpochyby velmi zajímavý článek, ale přesto mám jednu otázku. Jak to souvisí se sváděním?[S07]

  Reaguj na tento komentář
  Re: Článek
   od autora RaShCZ

   Je to v sekci "sebezdokonalování", takže to souvisí s osobnostním růstem. Můžeš si z toho odnést například toto:

   1) Svět je nespravedlivý a nemá cenu snažit se to změnit. Přijmi to, ulehčíš si dost život.
   2) Pokud cítíš, že na tebe někdo páchá nespravedlnost, nemusíš se tomu podřizovat a ustupovat (to je většinou ženská taktika).
   3) Nespravedlnost ber jako výzvu k tomu hledat nové a lepší možnosti.
   4) Pokud hodláš strávit svůj "spravedlivý" život u počítače, her a porna (odkaz na Zimbarda) nediv se, že nemůžeš najít ženu.
   5) -> Spravedlnost vede k lenosti, lenost k našemu zániku.

   Lepší?

   Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora nikolajn

  lidstvo je pořád stejné už tisíce let. touha není saturovatelná, není nikdy uspokojitelná, ať už se zakládá na čemkoli. pokud nějaký človkě chce skutečně upokoji svou touhu v tomto vesmíru, udělá to okamžitě, má tu možost, v tom mu nic nebrání. kdo pochopí skutečnou podstatu štěstí a plnosti bytí, ten jí pochopí okamžitě a navěky. zbytek lidí si bude akorát před sebou vytvářet nové a nové absurdní cíle, které v okamžiku naplnění budou ihned rozprášeny a pohotově nahrazeny jinými cíli. protože v tomto je nejvyšší slast: trpět, - a zároveň způsobovat utrpení. urputně hledat nedostatky v sobě, stejně jako v jiných. toť je nejvyšší slast.

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora čtverec

   k tomu bych jen dodal:
   Když se ptali Dalajlámy, co ho na lidstvu nejvíce překvapuje, odpověděl: lidé, protože obětují zdraví, aby vydělali peníze.
   Potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví. Pak se znepokojují budoucností, že nežijí v přítomnosti. Žijí tak, jakoby nikdy neměli zemřít a nakonec zemřou, aniž by předtím vůbec žili [S04]

   Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora ax

  Nemůžu se nezeptat...
  ... a co ty, RaShi?
  V souvislosti s tím posledním a předpředpředposledním odstavcem [S03]

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora RaShCZ

   Já tyto věci beru jako přirozenou součást vývoje. [S03]

   Reaguj na tento komentář