Motivujte se pomocí obrazů

Každý den se nám v hlavě honí nespočet různých představ. Některé jsou vizuální vzpomínky z minulosti, některé jsou představy toho, co bychom si přáli, a některé jsou zkrátka obyčejné představy, které nám v hlavě vyskočí jako reakce na určitou konkrétní situaci v danou chvíli. Problémem mnohých lidí je, že se často ve svých představách vracejí do minulosti nebo si vytvářejí obrazy, které je brzdí v dalším vývoji. My si nyní ukážeme, jak se svými představami pracovat, pokud se chcete motivovat k určité činnosti.

Ovládáte svoji představivost?

Zkuste si vybavit nějakou událost nebo zkušenost ze svého života, která se vám nějakým způsobem ukotvila v paměti. Může to být cokoli, co si dokážete velmi dobře vybavit a co ve vás vyvolává určité emoce. Zaměřte se na pocit, který ve vás tato představa vyvolává, a nechte ji volně proudit. Emotivní reakce na konkrétní představu závisí na tom, jakým způsobem si ji vytvoříme.

Zkuste si svůj obraz představit větší, barvitější a jasnější. Zesilte zvuk a zaostřete obraz a přibližte si jej. Je velmi pravděpodobné, že tyto úpravy prohloubí vaši emocionální reakci. Teď zkuste opačný postup. Zmenšete obraz, ztmavte ho, uberte mu na barvách a rozmažte ho. Pokud je to něco, co jste viděli na vlastní oči, podívejte se na výjev očima nezúčastněného diváka.

Pozorujte sami sebe zvenčí. Odtáhněte tento černobílý obrázek daleko od sebe. Tímto způsobem vaše reakce patrně ztratí na síle. Takhle vědomě ovládáte proměnné, které jste ve výjevu objevili. Člověk většinou nedokáže silně reagovat na něco, co si živě nepředstaví. Stejně tak je obtížné rozrušit se nad mlhavou a nezřetelnou představou. Změníte-li jednotlivé proměnné výjevu – velikost, tvar, jas a polohu obrazu – dokážete změnit i svou přirozenou reakci na tento výjev.

Chcete-li se motivovat k nějakému úkolu, můžete použít tento postup: představte si něco, co vás skutečně motivuje, a potom změňte parametry prvního úkolu tak, aby ve vás vyvolával stejné pocity jako práce, do které jste nažhavení. Pokud obelstíte sami sebe a představíte si nudný úkol naprosto stejně jako vzrušující práci, pocítíte příliv motivace. Je to fascinující cvičení a zároveň rychlý způsob, jak se přinutit k tomu, abyste měli lepší pocit z čehokoli. Pokud vás něco obtěžuje nebo trápí, zmenšete to, uberte barvy, odsuňte to do větší vzdálenosti a podívejte se na to očima nezúčastněného člověka. Chcete-li do věci vnést více vzrušení, vytvořte si velký, barvitý a rušný obraz. Pozorujte jej zblízka a nezapomeňte jej sledovat vlastníma očima.

Vytvořte si šablonu

Pokud si představíte činnost, kterou děláte velmi rádi a bez pobízení, můžete tuto činnost použít jako šablonu, podle níž proměníte nudnou práci v zajímavou činnost. Vyberte si něco, při čem jste velmi soustředění a motivovaní. Pak si rozložte celý proces na následující kroky:

1. Vytvořte si motivační obraz.

Měli byste si jej představit bez problémů. Pokud přece jen máte nějaké potíže, vzpomeňte si na něco jiného. Uchovejte si obraz v mysli nebo si jej několikrát v duchu přehrajte, pokud má podobu filmu. Mezitím si odpovězte na tyto otázky:

Vidíte film nebo nehybný obraz?
Je obraz vyveden ve výrazných barvách? Jsou barvy mdlé? Je obraz černobílý?
Vidíte jej zblízka, řekněme na vzdálenost natažené paže?
Jak je obraz velký?
Jste uprostřed obrazu, jako by vás obraz obklopoval?
Pozorujete nějaký pohyb? Rychlý nebo pomalý?
Je obraz přímo před vámi? Díváte se na něj nahoru nebo dolů? Všimněte si polohy obrazu.
Jste součástí obrazu nebo se na něj díváte zvenčí?

2. Zadívejte se na obraz činnosti, ze které nemáte dobrý pocit. Položte si stejné otázky a všímejte si, v čem jsou obě představy stejné a čím se od sebe liší.

3. Nyní umístěte nemotivovanou nebo nudnou činnost na místo, které zaujímá motivovaná činnost. Změňte všechny proměnné a udělejte to tak, aby nudná činnost získala stejné vlastnosti jako zábavná činnost.

4. Přidejte k tomu všemu něco navíc. Znásobte všechny své představy. Někdy je zábavné představit si v duchu melodii, která vyjadřuje náladu celého obrazu. Zkuste si také představit, že vás někdo strká přímo do vaší představy. Pohrávejte si s těmito myšlenkami a brzy pochopíte, jak na to.

Teď potřebujete, aby celý proces proběhl zcela přirozeně. Protože rádi děláme věci, které důvěrně známe, musíme mozku vydat pokyn, aby nevytvořil nudný, ale vzrušující obraz činnosti. Docílíme toho tím, že zopakujeme přesun představy ze starého místa na nové a začleníme do něj všechny změny. Začněte starou a nudnou představou se všemi jejími nezajímavými vlastnostmi. Potom ji přesuňte na místo jiné, atraktivnější představy, a oživte ji pestřejšími barvami. Důležité je, že provedete přesun jedním směrem. Řeknete svému mozku: „Toto ne… Toto ano!“ Směr přesunu musí být zcela jasný. Proveďte změnu rychle a energicky asi pětkrát za sebou. Mezi jednotlivými změnami vždy vymažte obrazovku, abyste mohli začít s představou v její původní pozici. Teď proveďte zkoušku. Pokud někde nenastal problém, který je nutno vyřešit, měli byste v tuto chvíli mít ze svého úkolu lepší pocit.

Touto metodou můžete změnit svůj přístup i v oblasti balení žen. Pokud se cítíte nervózně a nepříjemně, když máte jít oslovit neznámou dívku, můžete se pomocí této metody motivovat. Dodáte si tak víc kuráže a energie a do samotného oslovení se vám bude víc chtít. Touto metodou můžete také minimalizovat své špatné zkušenosti, které vás doposud brzdily, a naopak zvýraznit své pozitivní zkušenosti. To vám dodá větší chuť i sebejistotu při seznamování se s ženami. Pamatujte, že podstatné je začít myslet pozitivně, mít na mysli proces a neutápět se v logistice nebo obsahu problému, který máte před sebou.

Zdroje:

BROWN Derren: Magie a manipulace mysli. 1.Vyd., Praha: Argo 2007. 302 s.

Komentáře

Nic moc
 od autora Tom

    Jako sorry, ale v poslední době stojí články na tomto serveru fakt za starou bačkoru....

    Reaguj na tento komentář
    Re: Nic moc
     od autora RaShCZ

      Díky za reakci. [S04] Snažíme se a brzo bude líp. [S03]

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: Nic moc
       od autora petr35

        To je v poho :-) mě se naopak článek líbil. Ten kdo se o toto téma trochu zajímá, ví o čem je řeč. Je to o moci podvědomí které řídí celý náš život. To co si v hlavě vytvoříme, podle toho se cítíme. Buď máme dobré myšlenky a jsme v pohodě, nebo máme negativní myšlenky a potom se nám nic nedaří a do ničeho se nechce. Náš mozek je jako počítač a je potřeba ho naprogramovat správným směrem. Jen vědět jak na to. Tento článek právě poukazuje na to jak si mozek lépe naprogramovat a změnit životní přístup. Komu se to povede vidí svět jinýma očima a vše začíná fungovat lépe. Je to dobrá cesta k lepšímu žití. Myslím že sem určitě patří. Je to dobrá pomoc při řešení osobního růstu. Díky za článek. Petr

        Reaguj na tento komentář
Přínosný článek
 od autora Maxx

    Ahoj,

    články na tomto webu čtu již dlouho a psychologická témata se mi obzvlášť líbí. Tento článek neobjevil nic nového, ale je to takový hezky zpracovaný návod, "jak na to", což hodně lidem, kteří se změnou svých myšlenek a podvědomí nemají tolik zkušeností, velmi pomůže. Takže díky. [S03]

    Reaguj na tento komentář