Nebojte se udělat někomu radost

Svádění není jenom o tom dostat do postele co nejvíce žen. Ti nejúspěšnější vědí, že pravé kouzlo spočívá v tom dávat okolním lidem, co si přejí tak, aby vás to stálo co nejméně. Prokážete-li někomu laskavost správně, bude z toho mít užitek on i vy.

Děláte rádi lidem radost? 

Když se občas setkávám s muži z oblasti svádění nebo s nimi jinak komunikuji, často se někteří rádoby baliči snaží za každou cenu vytěžit z každé situace maximum. A to bohužel nejen ve svádění, ale v celém svém životě. Přiznám se, že takový způsob uvažování je pro mě nejenom odpudivý, ale považuji ho i za značně neekonomický (v širším smyslu, tedy v celkovém užitku, nikoli pouze v penězích).

Jeden z takových lidí mi například vyprávěl, jak mu jeho kamarádka nabídla po akci přespání u sebe doma. I když mu jasně řekla, že jde jenom o přespání, protože je zadaná, pokusil se jí svést. To se mu nepovedlo, odmítla ho. Pokusil se podruhé, odmítla ho. Pokusil se po třetí, udělala ho rukou (alespoň to tvrdil). On to bral jako své vítězství a chlubil se, přes kolik odmítnutí se dostal. Já jsem se ho zeptal, kdy tu ženu naposled viděl.

Od této události už „záhadně“ nikdy.

Z jeho hlediska se uspokojil. Z mého hlediska je to člověk dělající svůdníkům špatné jméno, který ztratil kamarádku kvůli svému uspokojení. S kolika jinými ženami ho mohla seznámit? Na kolik akcí ho mohla pozvat?

Existují situace, kdy je opravdu vhodné pokračovat dál. Postupujete se ženou, máte chuť na sex a ona taky. Klidně jí vezměte k sobě domu, proč ne? Ale na druhou stranu někdy je třeba opravdu vzdát se snahy o dosažení momentálního maxima a místo toho se zachovat jako gentleman či udělat někomu radost.

Pravý svůdce se podle mě pozná podle toho, že si je vědom, kam až může zajít, aniž by riskoval příliš mnoho. A stejně tak ví, co musí dát, aby dostal zpět minimálně odpovídající hodnotu. Psal o tom už Carnegie.

Představte si, že máte u každého vašeho známého emoční banku, do které dáváte vklady (něco dotyčnému poskytujete, třeba dobrou náladu), a zároveň občas vybíráte (něco po dotyčném chcete, jste na něj zlí apod.). Dokud je váš vklad kladný, má vás dotyčný rád. Rádoby svůdce z našeho příkladu v tomto ohledu hodně přestřelil.

Já bych osobně tuto poučku rozšířil. Totiž, každá pozitivní situace má své dopady. Dáte třicet korun na sbírku proti rakovině a dotyčný vybírající vám poděkuje. Co ale považuji za vyšší přínos, budete na sebe minimálně několik minut hrdí, že jste přispěli na dobrou věc. Zlepší se vaše nálada, budete průbojnější, a třeba vás napadne nebo přímo uděláte něco, co později zpeněžíte za mnohem více než za třicet korun.

Nicméně upřímně považuji podobné sbírky či příspěvky bezdomovcům jako již příliš sociálně zakořeněné příspěvky. Stejně tak, když pustíte starou ženu v tramvaji si sednout. Dáváte jí své místo, ona vaše místo chce. Ale nebudete z toho mít příliš velkou radost, je to zkrátka standardní situace.

Nyní tedy známe princip výnosu. To je naše stránka. Zkrátka něco směníme za něco jiného, tedy dobrou náladu či sebeuspokojení. Pamatujte ale, že na podobné směny jsou vždy potřeba dva lidé. A míra vašeho výnosu bude vždy záviset na reakci druhého člověka. Z tohoto důvodu se vyplatí dělat takové směny, kterému druhému přinesou největší radost, jež projeví, a tím vám dá váš výnos.

Z mých zkušeností vyplývá, že nejvyšší výnos dostanete v situacích, kdy někomu nečekaně pomůžete nebo uděláte něco, čeho si dotyčný váží. Zároveň si pohlídejte, aby vás to nestálo příliš námahy či prostředků, získaný výnos by nebyl rentabilní (dostali byste méně, než jste vložili). Uvedu dva příklady takových situací z nedávné doby.

1. V podniku je žena u baru a asi 15 minut se snaží říct servírce svoji objednávku. Já už chci s wingem odcházet, ale rozhodl jsem se v minutce ženě pomoct. Zajdu za ní, řeknu jí: „Musíš takhle“, lusknu na servírku a ta k nám hned přijde. Žena řekne svoji objednávku, já se rozloučím a odcházím.

  • vklad: 1 minuta času
  • okamžitý zisk: trochu nevěřícné poděkování, procvičení v přivolávání servírky, dobrá nálada
  • zisk s odstupem času: možnost použití jako příklad v tomto článku, uznání od kamarádů, kteří tuto situaci viděli (o tom jsem původně nevěděl, že tam byli) -> pozvání na spoustu dalších akcí a panák hruškovice

2. Prodávám nějaké věci, které už nepotřebuji a nevyužiji je. Jedna poslatelná po e-mailu se vydraží za 1,-. Napíšu výherkyni vzkaz, ve kterém jí poděkuji za účast a pošlu jí dotyčnou věc s tím, ať mi žádnou korunu neposílá.

  • vklad: 0,- kč (onu korunu by si stejně strhla banka), 5 minut času
  • okamžitý zisk: opravdu velmi vřelé poděkování, dobrá nálada
  • zisk s odstupem času: námět na tento článek, příklad v tomto článku

Obě tyto situace vyžadovaly naprosto minimální vklady, a přesto dokázaly udělat někomu radost či vyřešit něčí problém. Tím mi poskytly zpětnou vazbu, okamžitý a posléze dodatečný užitek. Nechtěl jsem z nich vytěžit krátkodobé maximum, protože v dlouhodobém horizontu by se mi to nevyplatilo.

Proto se i vy nebojte dělat někomu radost. Jak vidíte, stačí k tomu úplná maličkost. Navíc máte šanci získat z toho mnohem víc, než kdybyste chtěli dosáhnout okamžitého maxima.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora OffTopic:))

    hoci tomu handjobu zo zaciatku clanku som neveril ani 10 sekund, je to velmi pekny vianocny clanok:)

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      Popsal jsem to tak, jak to dotyčný prezentoval. Jestli to je pravda nebo ne sám nevím - jako u většiny podobných historek neexistuje jednoduchý způsob jak to ověřit.

      Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora History

    Z toho přiloženýho obrázku mi je zle [S04]

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora Starter

      Mě naopak velmi pobavil [S07]

      Reaguj na tento komentář
The Sims
 od autora Schuma

    Jestli jste někdy hráli počítačovou hru "The Sims", tak tam to funguje na podobném principu - děláním radosti někomu jinému zlepšujete náladu a vztahy s ostatními i sám sobě. Přičemž se vždy snažíte maximalizovat svůj užitek (čti za málo peněz hodně muziky) především v dlouhodobém horizontu.
    A když už jsem u té hry, uvedu taky svůj příklad - stáhl jsem tuto hru svojí přítelkyni, stálo mě to pár minut a udělal jsem jí tím větší radost než kdybych jí koupil nějaký drahý dárek.

    P.S.: Taky více fandím těm, kdo se nezaměřují pouze na svůj krátkodobý užitek a raději spíše investují do v té době často i neočekávatelných výnosů.

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Philisimo

    Moc se mi líbí tvoje články, RaShi. Zajímalo by mě odkud čerpáš, jestli je to všechno všechno jenom z osobních zkušeností, nebo spíš z nějaké literatury. Na konci srpna se mnou rozešla holka(moje první opravdu vážná známost) a od té doby se na sobě snažím pracovat a hledám správnou cestu, aby se mi podruhé nestalo totéž. Některé články tady mi ještě lépe pomohli pochopit, co se jsem dělal špatně. Ale hlavně chci říct, že takovýchto článků, ve kterých píšeš o jakémsi jak to říct-"rozvoji osobnosti", si cením víc, než těch, kde je popisován konkrétní způsob balení. Takže díky a jen tak dál :-)

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      Díky moc za reakci. Dříve jsem čerpal spíše z literatury, nyní převažují osobní zkušenosti a informace. Dokázal jsem si vypracovat (a stále vypracovávám) poměrně propracovaný systém vzájemných vazeb, které poté zasazuji do souvislostí.

      Například tento článek vznikal následujícím způsobem:

      1. Situace v baru - dolní příklad 1 (to jsem ještě nevěděl, že to použiji v tomto článku).

      2. Spěchal jsem v Praze a zapomněl jsem, že mi už neplatí jízdenka na MHD. Uvědomil jsem si to až před nástupem do metra, kdy jsem zcela automaticky přispěl na jistou sbírku doufajíc, že mě za odměnu nechytne revizor. Samozřejmě je to nesmysl, ale přivedlo mě to k myšlence, že většina lidí udělá dobrý skutek, jen když z toho očekává momentální výnos (téma článku).

      3. -> Asociace příběhu na začátku článku.
      -> Asociace teorie ekonomického koloběhu a myšlení jedince.
      -> Asociace Carnegie.
      -> Asociace přednášky nejmenovaného českého svůdníka (jméno neuvádím z toho důvodu, že jeho přednášku v tomto článku nepřímo kritizuji, byť si ho nesmírně vážím za to, co dokázal).

      4. Příklad 2 v článku.

      5. -> Asociace míry výnosu.
      -> Asociace rentability.

      Mé články vznikají zkrátka trochu jako povídka. Jen místo fantazie vkládám za sebou informace, které jsem nabyl, popřípadě dedukce. Poté ještě nějaký čas mezi lidmi kontroluji, jestli to takto ve skutečném životě opravdu funguje, poté článek doupravím a zařazuji na vydání. Přínosem tohoto způsobu psaní je, že často vznikají díla, která přínášejí opravdů nové a nikde jinde nepublikované informace či souvislosti. Naopak nevýhodou je, že předem v podstatě nevím, kam se hlavní téma článku stočí. Nejednou se mi stalo, že jsem k původně zamýšlenému tématu nakonec vůbec nedostal a stočilo se to někam jinam. [S04] Ale to nevadí, protože mnohdy odhalím souvislosti tam, kde bych to sám nečekal.

      Když už jsem se tak pěkně rozepsal, tak se rovnou vyjádřím i k tobě. Je dobré podívat se letmo zpátky a odhalit, proč se s tebou dotyčná rozešla a proč tě to donutilo na sobě pracovat. Zdůrazňuji, že pouze letmo, abys nesypal zbytečně sůl do svých citových ran. Pokud jsi to již udělal, jak píšeš, a zjistil jsi skutečně podstatné věci, tak je to pro tebe pouze dobře. Jestli ti v tom pomohly mé články, jsem za to velmi rád. [S03]

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re:
       od autora Philisimo

        No možná je pravda, že jsem tu sůl sypal dlouho...ale jak vztah tak i ponaučení z něj je pro mě zkušenost k nezaplacení. Jsem totiž teprve až po rozchodu a urovnání si věcí v hlavě na sobě pocítil, že jsem "dospěl" nebo skokem zestárl z puberty(je mi 21). Jako na většinu věcí jsem přišel sám a s pomocí kamarádů, ale tvoje články mi pomohly si věci ještě líp ujasnit, protože jak si říkáš...publikuješ "nikde jinde nepublikované informace či souvislosti".
        Pochopil jsem, že se se mnou asi začala nudit(náctky nesnáší nudu), stal jsem se na ní emočně závislej(další popisovaná chyba) ale ze všeho nejvíc to vyplynulo z toho, jak jsem byl furt pesimistickej kvůli škole a pořád si na to stěžoval a ona se tim, pro mě nepochopitelně, trápila(byl a asi i jsem emoční upír, nebo jak jste to nazvali). Spousta takovýchhle důvodů spolu vlastně zapříčinily ten rozchod, ale u příležitosti toho jsem zjistil, že mě za "pesimistu" mají všichni(jenomže kámošům v hospodě je to fuk a spolu s nima si ze sebe dělam srandu :) )...a to mi právě dalo impuls ke změně...no jenomže teď jsem jaksi v situaci, kdy to chci změnit, ale nemam jinou možnost než tu školu přes velký vypětí nervů nějak dokončit(což mě samozřejmě stále trápí)...a nemám, resp. nechci mít osobu, který bych to svěřoval, ptž vím, že je to otravuje...docela přemýšlím, že popíšu mou situaci do fóra...ono se to trochu kryje i s problémem, že bych chtěl novou známost...ale zároveň vím, že bych jí v současný situaci nejspíš pasoval na svojí další "vrbu"...protože to je teď konkrétně to, co hledam víc než sex...

        Reaguj na tento komentář
        Re: Re: Re:
         od autora RaShCZ

          Nikdo, kdo to má v hlavě v pořádku, nesnese dlouhodobé pesimistické výlevy. Poradil bych ti sepsat si priority - píšeš o škole, o hospodě s kamarády, o ženě. Jenže málokdo si uvědomuje, že tyto věci nemůže dělat najednou, protože čas není natahovací.

          Škola zabere nejvíce času, a to ještě pro dobré výsledky musíš minimálně stejný čas jako jsi strávil ve škole věnovat domácí přípravě. Pak si musíš vybrat, zda kamarádi v hospodě nebo přítelkyně, protože obojí zkrátka pravidelně nejde, aniž by z toho plynuly problémy.

          Reaguj na tento komentář
          Re: Re: Re: Re:
           od autora Philisimo

            Jo, já souhlasím. Já se jí věnoval na úkor školy, přičemž jsem si stěžoval na to, že bych se měl věnovat škole místo ní no a druhý zkouškový její vztah ke mě pohřbilo...Tak jako tak si ale myslim, že něco musím změnit, protože zvládat se dá všechno....když můžou ostatní, tak já taky...

            Reaguj na tento komentář
Pripominky k clanku
 od autora HS

    Popravde ja si domu nepozvu nikoho, koho dobre neznam. A po prvnim veceru doopravdy nikoho dobre nepoznas. Proc to rikam ? Riziko je dost vysoke a nikdy nevis koho si vlastne domu pozyvas a co ti v byte pri nejlepsim znici. Dokonce tohoto vyuzival jeden gang zlodeju. Takze radeji ozelet prvni sex nez vybaveni sveho bytu.

    ad charita homeless. Take se bere jako samozdrejmost, ze kazdou korunu, kterou venujete bezdomovci, utrati za alkohol. I charity take nejsou stoprocentne bezpecne, protoze se na nich snazi nabalit dost podvodniku. Navic i kdyby clovek rozdal celou svoji vyplatu na charitu, tak je to pro vsechny malo. Pokud-li cloveku dovoluje jeho ekonomicka situace, muze si vybrat nekolik charit, ktere bude podporovata zbytku musi rikat NE.

    Mimochodem, stale me prijde prispivani na charitu jako dobrovolnost, protoze ty jim prenechas malou cast svych vydelanych penez. Nic te nenuti jim je prenechat a ani se na tebe za tve rozhodnuti nepodporit charitu zlobit nemuze.

    ad priklad cislo 2. Z ciste ekonomickeho hlediska jses zachoval nejlepe, protoze kdyby jsi to prevadel napriklad pres banku, tak jses ve ztrate 2 korun a pri osobnim predani ti zase vzrostou naklady na cestu a cas setkani. Mimochodem, kdyz ta vec byla poslatelna po emailu, tedy musela byt elekronicka verze ( nebo vyrobitelna elekronicka verze orginalu ), tak proc jses soustredil pouze na jednu osobu a nenabidnul jsi to vsem, kteri maji zajem ?


    Jinak perfektni clanek s velmi kvalitnim ulatnenim v praxi.

    Reaguj na tento komentář
    Re: Pripominky k clanku
     od autora RaShCZ

      Přespávání u ne zcela známých lidí je tak do 30 let hodně běžné, s dítětem to pak už moc nejde. Samozřejmě to ale není pro každého.

      Dotyčnou věc jsem nemohl poskytnout více lidem, protože ji mohla využít pouze jedna osoba.

      Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Grinch

    Luskat na servírku? To se nesluší.

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      Neobsloužit zákazníka a obsluhovat místo toho ty, co přišli po něm? To se nesluší mnohem víc.

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re:
       od autora Sik

        Obhajovat svoji neslušnost jinou neslušností není správné ;-)

        Jinak moc hezký článek. Já osobně obdivuji a mám moc rád lidi, kteří něco udělají( co nemusejí), aniž by z toho očekávali nějaký přínos pro sebe.

        Reaguj na tento komentář