Zacházejte správně se svojí energií

V našem těle dochází ke spoustě procesů, při nichž hraje roli energie v různých formách. Pokud budete s touto látkou lépe zacházet, stanete se spokojenější. Podíváme se na jednotlivé procesy a pokusíme se je „optimalizovat“ tak, abychom s co nejmenší námahou dosáhli lepších výsledků.

Umíte zacházet se svojí energií? 

Co se vám vybaví při slovním spojení „lidská energie“? Většina z nás pravděpodobně pomyslí na tělesné teplo či na dobrou náladu. Pod tímto pojmem se zkrátka ukrývá hned několik věcí a tak nám z toho vzniká trochu chaos. V tomto článku vám vysvětlím jednotlivé druhy energií a zároveň vám dám několik rad, jak je lépe využívat.

Energie jako výživa těla

Nejprve se podíváme na fyzickou energii, glykogen. Je to jedna ze zásobních látek našeho organismu, která nám poskytuje lehce využitelný zdroj síly pro fyzickou aktivitu. Nás jako svůdníky příliš nezajímá, ale pro takové sportovce je množství glykogenu velmi důležité. Jeho zásoby se zvětšují správnou životosprávou a také tréninkem. Takže pokud se cítíte tělesně slabí, začněte cvičit a změňte jídelníček.

Spalováním glykogenu vzniká mimo energie také výše zmiňované teplo. V případě vyčerpání jeho zásob dochází ke štěpení bílkovin a tuků (proto je pro hubnutí lepší delší cvičení se stejnoměrnou zátěží – po kratším prudším cvičení se vám akorát spálí glykogen).

Psychická energie

Tohle nás už bude zajímat mnohem více. Náš mozek vytváří (tedy přesněji přetváří) v id energii, která postupuje do ega. Je to princip, který psychologie zná už od Freuda a zároveň je to klíč k poznání a hlavně zlepšení míry vaší psychické energie. Pro lepší ilustraci pro vás mám obrázek.

 

Vidíme id, ego a superego jako složky naší osobnosti. Zároveň vidíme síly na tyto složky působící (katexe a antikatexe). Veškerá energie, která v tomto schématu figuruje, pochází právě z id a znázorňují ji katexe. Superego, ze kterého jde také šipka, samo o sobě žádnou energii nevytváří. Ono pouze přetváří energii z id a nechává ji působit opačným směrem.

A teď to důležité, energie z id, to je v podstatě touha po slasti. Chceme si koupit cigarety, protože chceme cítit slast z jejich kouření. Toto projde egem až do superega. Superego, to je náš „vnitřní dozorce“. Ten řekne: „Ne, cigarety škodí zdraví, jsou drahé a obtěžuješ s nimi okolí…“, a pošle tento vzkaz zpátky do ega. Ego je pak místem konfliktu – v něm se obě energie setkají a to nakonec rozhodne, zda si krabičku koupíte či nikoli.

Celá problematika je samozřejmě mnohem složitější a určitě uděláte dobře, pokud si jí v nějakých psychologických materiálech detailně nastudujete. Pro nás je však klíčový poznatek, že část energie z id se transformuje do energie superega, jež působí proti id. Vnímáte ten rozpor? Jednou rukou zvedáte těžký kufr a druhou rukou na něj tlačíte, aby byl ještě těžší. Pokud se podaří tuto transformaci oslabit, automaticky získáte více energie.

Jak na to? V prvé řadě je potřeba získat kontakt se svým tělem. Na to existují různá cvičení, některá již popsal Trim ve svém článku „Stres a relaxace“. http://www.svadeni.cz/baleni-svadeni/sebezdokonalovani/stres-a-relaxace Máme totiž tendenci potlačovat různé bolístky a neduhy, které nás trápí, a tím poté ztrácíme kontakt. Výsledkem je nervozita, stres a neurózy. Jakmile si projdete několik cvičení, začněte postupně sledovat své myšlenky a konat rázná rozhodnutí. Uvědomte si, že nerozhodnost je válka mezi vaší touhou (id) a vaší snahou si tuto touhu nedopřát (superego). Tento boj vás stojí duševní energii a pak navíc zbytečně dlouho přemýšlíte nad svým rozhodnutím.

Dalším důležitým krokem je nebát se dávat najevo své emoce, a pokud se vám zdají neadekvátní situaci, pátrat po jejich příčině. Na toto téma už ale také máme několik článků.

Pokud optimalizujete procesy ve své osobnosti, zlepší se váš psychický stav a vaše výkonnost. A co je pro ženy přitažlivé? Správně, vyrovnaný muž plný energie. Je krásné, jak je všechno propojené, že?

Poslední roky všechna důležitá rozhodnutí ve svém životě „konzultuji“ se svým tělem. Přemýšlím nad tím, jaké emoce cítím, co vyjadřují a proč. Od té doby se má výkonnost a úspěch (ze subjektivního hlediska) mnohem zvýšil. Neptám se „co je správné“, ptám se „co chci“.

Jinak jestli čtete mé články pravidelně, určitě vám neunikla propojenost tohoto principu s tím, co jsem vysvětloval v článku „Dostaňte se jí pod kůži“.

Nálada

Energie se rovněž často zaměňuje s náladou. Když má někdo dobrou náladu, říká se o něm, že je plný energie. Toto má souvislost s oběma výše zmíněnými energiemi a také s vyplavovanými hormony. Přechodně může mít a také má dobrou náladu každý z nás. Nicméně kdybyste pátrali mezi lidmi, kteří září více než ostatní, zjistíte, že žijí aktivně a jsou psychicky vyrovnaní. Mají tedy dostatek obou energií.

Chcete mít lepší náladu? Žijte aktivnější životní styl, vnímejte správně své tělo a neřešte zbytečné konflikty.

Charisma

Poslední, co se ve spojitosti s energií často zmiňuje, je charisma. Jeho podstata tkví v tom, že dokážete lidem okolo sebe zprostředkovat váš náhled na svět. Máte svůj náhled na svět a na ostatních se, aby ho respektovali. Už jsme se o tom bavili v článku „Ať se ostatní přizpůsobí“. Kromě toho charismatičtí lidé také často mají dobrou náladu, což nás odkazuje opět o nadpis výše.

Pamatujte: vše je propojeno se vším. Pokud na sobě začnete opravdu pracovat v jedné oblasti, automaticky se vaše nové dovednosti promítnou i do jiných částí vašeho života.

Komentáře

Psycho
 od autora Johny

  Kolikrát si říkám, že tento web je postavený na psychoanalýze :D I když je tady i spousta jiných pohledů na věc. :)

  Reaguj na tento komentář
  Re: Psycho
   od autora RaShCZ

   Spíš je to taková kombinace psychologie a sociologie. [S07] Což ostatně do značné míry předurčuje hlavní téma webu...

   Reaguj na tento komentář
:-)
 od autora minikin

  Rashi, tento semestr me ceka zkouska z psychologie, asi se budu ucit z tvych clanku misto tech nudnych ucebnic, jo a navic musim do ledna napsat seminarni praci, no tak budu doufat, ze se tim tvym stylem nakazim a napisu neco podobne zajimavyho :-D cau, tvoje nova fanynka

  Reaguj na tento komentář
  Re: :-)
   od autora RaShCZ

   Raději bych ti doporučoval vzít do ruky ty učebnice, je to jistější. Stylem se už pár lidí snažilo nakazit, ale popravdě jim to moc úspěchu nepřineslo. Myslím, že jim chyběl hudební podklad při tvoření. [S03]

   Reaguj na tento komentář