Muž jako náhražka matky

„Volba partnera je ve většině případů výsledkem nevědomých motivací. Jestliže jsou partneři rozštěpení, objevuje každý z nich v druhém právě tu část, v níž očekává zdroj alespoň částečné stabilizace své vlastní duševní rovnováhy. Když dvojice v konstelaci představují své různé duševní části, vychází najevo, jak se k sobě tyto jednotlivé části mají. Je pak zřejmé, proč se právě tito dva lidé setkali a proč spolu nemohou dospět ke skutečně stabilnímu partnerskému vztahu.

Hledáte v partnerovi vlastní stabilizaci?

Nesmíš mě nechat na holičkách!

Monika přivedla na seminář konstelací svého muže Pavla. Je zřejmé, že ho k tomu přemluvila a jemu nezbylo než souhlasit, neboť beztak neviděl žádné řešení jejich vztahových konfliktů, které se stále zostřovaly. Pavel je řemeslník. Své dětství popisuje jako šťastné. U rodičů se prý vždy cítil dobře a měl dostatek osobní svobody. Jen rozvod rodičů v době jeho puberty prý pro něj byl poněkud těžký. Časně se prý osamostatnil a postavil se na vlastní nohy jako instalatér.

Monika to podle vlastních slov měla v dětství velice těžké.

Svůj poměr k matce líčí jako trvale napjatý. Posléze vychází najevo, že matku za války poslala její matka – Moničina babička – k příbuzným na vesnici. Moničině matce tehdy byly čtyři roky a dlouho pak byla od své matky odloučená.

Během pohovoru před konstelací si Monika trpce stěžuje na svého manžela. Prý ji zanedbává, pořád jen pracuje a navíc dělá chyby, které pak ona musí žehlit. Na všechny výčitky reaguje Pavel zcela bezmocně. Barvitě a srozumitelně vysvětluje, jak mu jeho řemeslnické živobytí často bere všechny síly i čas. Kvůli Monice se však prý rád vzdá svého řemesla, zavře dílnu a najde si jinou práci, jen když to pomůže.

Jak se dalo čekat, konstelace ukazuje, že v tom náprava jejich problematického vztahu nespočívá. Nechávám Moniku i Pavla nejdřív konstelovat postupně jejich dospělé a dětské části. Okamžitě se prozrazuje, že Moničina dětská část přijala za své dětské úzkosti matky z opuštění a její dětský vztek, a ty jí zabránily, aby si mohla vybudovat pevnou a bezpečnou vazbu k matce. Moničina matka pravděpodobně nebyla na vesnici odeslána jen proto, že byla válka. I ve vztahu mezi Moničinou matkou a babičkou naznačuje konstelace existenci hluboce narušené vazby.

Monika tedy očekává od svého muže něco, co jí rozhodně nemůže poskytnout: mateřskou lásku, pozornost a náklonnost. Zároveň mu má – jako své náhradní matce – za zlé, že pro ni není k dispozici ve dne v noci. Podobné věci vyčítala už její matka své matce. Konfliktní téma mezi matkou a babičkou se zkrátka přeneslo na Moniku a Pavla, ačkoli o tom nevěděli. Ale proč jen si Monika našla takového muže, jakým je Pavel? Hned je to jasnější, když Pavel uvádí do konstelace svou matku. Moničina dětská zanedbaná část se okamžitě snaží získat náklonnost Pavlovy matky, což Pavlova dětská část pozoruje nanejvýš podezíravě a žárlivě. Moničina neuspokojená část tedy odkryla v Pavlově duší jeho starostlivou matku.

Zůstává ještě otázka, proč si vlastně Pavel našel tak hluboce nešťastnou a věčně nespokojenou ženu, jakou je Monika. Odpověď je dvojí: Jednak Moničina část přežití vyzývá a provokuje Pavlovu dospělou část, čímž je pro něj Monika v jistém smyslu přitažlivá žena, která ho dokáže vzrušit a probudit k činnosti. Jednak se v konstelaci ukázalo, že Pavlova dětská část se zajímá o traumatizovanou část Moničiny matky. Tato Pavlova část očividně vnímá i v jeho vlastní matce část potřebující pomoc, jíž by chtěla stát po boku.

Díky tomu, že se Monika i Pavel začali zabývat svými odštěpenými částmi a více v sobě integrovat dětskou a dospělou část, nemusí už hledat řešení vlastního duševního problému u partnera. Především Monika se musí vysvobodit z traumatu své matky, nechce-li zničit své manželství. V tomto případě se oběma v průběhu konstelace podařilo udělat něco pro vlastní duševní integraci. V závěru konstelace se mohli setkat v jistém smyslu jako nový pár.(1)

Trauma a rodinné konstelace

Traumatické zkušenosti jsou často hlavní příčinou duševních problémů. Práce na jejich odstraňování poté vyžaduje důsledné terapeutické konzultace. Kniha Trauma a rodinné konstelace rozebírá příčiny a důsledky traumat a psychických poruch. Vysvětluje je a na četných příkladech nabízí řešení. Kniha je vhodná pro čtenáře zabývající se profesně i volnočasově psychologií, stejně jako lidem postiženým traumatem či lidem z jejich okolí.

 (1) RUPPERT Franz: Trauma a rodinné konstelace. 1.Vyd.,Praha: Portál 2008. 240 s. ISBN 978-80-7367-367-3. s. 114 - 116

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora Tomáš

    Nevíte kde by se dala sehnat kniha Traumata a rodinné konstalace?
    Kniha je všudu vyprodaná. Díky

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      Bohužel, u nás také není. [S06]

      Reaguj na tento komentář