Nevěra a žárlivost (1)

Žárlivost boří vztahy, přestože k tomu mnohdy není racionální důvod. Často si za to můžeme sami tím, že nevěnujeme tématu nevěra dostatečnou pozornost předtím, než vypukne krizová situace. Pak již ale může být pozdě.

Nevěra pak žárlivost, nebo je to naopak?

Každý z nás potřebuje mít sociální vazby s lidmi mimo partnera. Je zřejmé, že mnozí z těchto lidí budou jedinci opačného pohlaví. S některými z nich se denně potkáváme, s jinými si voláme nebo dokonce chodíme na večeři. Mnohdy si však neuvědomujeme, že to, co je ve skutečnosti nevinný pracovní rozhovor, může druhý partner brát jako něco, co je již za hranicí fungujícího vztahu. Pak vznikají ony hádky, kdy se jeden partner druhému pokouší vysvětlit, jak to vlastně bylo, a druhý partner se domnívá, že veškeré vysvětlování je pouze sebeobhajoba. V konečném důsledku může dojít k vybudování nedůvěry, což je první krůček k ukončení vztahu.

Co je nevěra?

Říct přesně, co je a není nevěra, nelze. Každý člověk ji totiž chápe jinak. Někdo udělá žárlivou scénu pouze proto, že se jeho protějšek svůdněji podíval na obsluhu restaurace, jinému nevadí ani líbání se s cizí osobou.

Abyste předešli nevěře v takovém pojetí, v jakém ji nechcete zažít, měli byste si s partnerem na začátku vztahu ujasnit, co je ještě akceptovatelné a což již ne. Ideální doba pro vyjasnění této problematiky je do dvou měsíců vztahu. Později by již shoda mohla být méně dosažitelná.

Stačí se ho/ji zeptat: „Hele miláčku, co považuješ ještě za nevěru a co ještě ne?“ To, na čem se shodnete, byste měli někam zapsat. V krizových situacích se totiž lidé velmi rádi vymlouvají na to, že o tomhle nikdy neslyšeli, to jste si vymysleli.

Právě na nevěře se často ukazuje pravý charakter lidí. Někteří se z ní snaží za každou cenu vykroutit. Vědí sice, že porušili pravidla, ale neumí přijmout následky. Jiní dokonce popírají, že vůbec něco bylo apod. Osobně mám „nejraději“ lidi, kteří pravidla dodržují způsobem: „Ty se jich drž a já si budu dělat, co chci.“ Nebudeme si nic nalhávat – mezi námi jsou tací, kteří pro sebe určují jiná pravidla než pro ostatní.

Sklony k nevěře se dají vypozorovat ještě před tím, než vůbec k něčemu dojde. Ideálním místem pro pozorování je auto. Pozorujte styl řízení vašeho partnera. Překračuje často rychlost? Jezdí na červenou? Zkrátka porušuje pravidla? Tak v tom případě vězte, že je nebude porušovat pouze na silnici, ale také ve vztahu s vámi. Je agresivní? Nadává ostatním? Tak v tom případě dávejte pozor na to, abyste v společné domácnosti neskončili se zlomenou rukou po „pádu ze schodů.“ Věřte tomu, že toto opravdu funguje. Vždy dávejte pozor na chování partnera v běžném životě.

V pokračování tohoto článku se dozvíte, proč nevěra tolik láká a co dělat, když vám byl partner nevěrný.

Komentáře