K seznámení stačí i pouhé „Ahoj“

Většina z nás slyší za den několik desítek, možná i stovek pozdravů. Zcela jistě tomu nevěnujete přílišnou pozornost a vše berete jako jakousi zdvořilostní proceduru. Chyba lávky! Podle pozdravu můžete zjistit spoustu věcí. Navíc seznámit se s někým novým jde se správně zvoleným pozdravem téměř samo.

Jak se snadno seznámit

Určitě jste si všimli, že zdravíte jinak, když máte dobrou náladu a rovněž jinak, když jste smutní, či se vám nedaří. Slovíčko říkáte stále jedno a to samé, ovšem měníte intonaci hlasu. A právě obyčejná intonace vám může zaručit úspěch u žen.

Zkuste si takový malý test. Vyjděte na ulici a pozdravte první dívku, kterou potkáte. Použijte mírně pozitivní výraz „ahoj“. Hlas nemodulujte, mluvte neutrálně. Všimla si vás? Možná se po vás podívala a chvilku zkoumala, zda se neznáte. Na nic nepřišla a tak šla dál. Nyní bude na řadě druhá dívka. Slovo neměňte, ale při pozdravu se usmějte a hlas vytvarujte do příjemné podoby. Podívejte se při tom ženě do očí. Jestliže to děláte správně, tak se většina po vás ohlédne.

Rande z toho sice hned napoprvé nebude, ale jako zkouška dobré, ne?

Pokud nevíte, kde leží ideální podoba vašeho hlasu, tak doporučuji trénovat pomocí mikrofonu a záznamového zařízení (např. PC). Zkuste si několik pozdravů a poté si je poslechněte. Možná se budete divit, co slyšíte.

Druhá věc je zjišťovat, jak k vám mluví ostatní. Každý máme sice trochu jiný hlas, ovšem i přesto lze z tónu ostatních zjistit váš postoj k vám, případě náladu dotyčné osoby. Všichni máme tuto vlastnost víceméně vyvinutou. Jde však o to, do jaké míry ji umíte používat. Zkuste se na to zaměřit.

Jaký pozdrav použít

Chcete-li se ženou rozvinout konverzaci, měli byste používat pozitivní pozdrav, který není příliš odtažitý. „Ahoj“ je ideální, „dobrý den“ také není špatné. Výrazům jako „zduř“, „čus“ apod. se raději vyhněte, pokud nejsou součástí vaší image či strategie.

Negativní podtext

V každodenní komunikaci důrazně doporučuji vyhnout se negativnímu působení. Jakmile s takovým pozdravem začnete konverzaci, předem se odsoudíte k neúspěchu. Na druhou stranu ho lze účinně využít při flirtování, či při předstírání nezájmu. Jednoduše řečeno, vše závisí na vašich komunikačních schopnostech. Pokud si nejste sami sebou jisti, tak negativní pozdravy raději vůbec neříkejte.

Patří sem pozdravy typu „nazdar“, „čus“ atd. Když si někde v klídku čtete tento článek, tak si možná říkáte, že je jednoduché tyto pozdravy vyškrtnout ze svého slovníku. Ale pokud je běžně používáte a máte je zafixované, jen tak se jich nezbavíte.

Většina modifikací slova nazdar však již spadá do neutrálních či mírně pozitivních pozdravů. To samé platí obecně o modifikacích všech pozdravů.

Neutrální podtext

Do této kategorie patří slovo „čau“. Lze ho použít při každodenní konverzaci a někteří muži ho dokonce rádi používají při oslovení s docela velkým úspěchem. Toho dosahují pouze svojí intonací. Slovíčko nechají při vyslovování jakoby sklouznout do nižší tóniny a vzápětí ho opět vyvýší na původní hladinu. Český jazyk se vyznačuje velkou monotónností co se tóniny týče, a proto tato interpretace na sebe zaručeně upoutá pozornost. Takto vyslovovaný pozdrav se uplatňuje nejvíce na diskotékách a neformálních párty. Na ulici může vyznít poněkud komicky.

Zkuste si různé formy pozdravu „čau“. Opět doporučuji vše nahrávat a následně poslouchat. Vycházejte z vašeho standardního pozdravu a postupně zkoušejte měnit intonaci. Takto můžete zkoušet samozřejmě různá slova. Pozor však, abyste nakonec pozdrav spíše nezazpívali než řekli. Působili byste směšně.

V komunikaci po internetu působí slovíčko „čau“ poněkud stroze a odměřeně. Internet má ovšem tu výhodu, že příjemce si může vzkaz přečíst několikrát a vnímá ho jako celek. V některých situacích může jiný pozdrav působit rušivě. „Čau“ tedy příliš nepoužívejte, ale ze svého seznamu ho určitě neškrtejte.

Pozitivní podtext

Vyloženě pozitivní podtext má v českém jazyce pouze jeden pozdrav a to je známé „ahoj“. Uplatňuje se v mluveném i psaném projevu a je ideálním slovíčkem pro začátek konverzace. Při psaní vzkazu si však dejte pozor na to, abyste „ahoj“ nepoužili i na konci. Nevypadá to pěkně.

Modifikace pozdravů

Jak je již zmíněno výše, modifikované pozdravy mají většinou neutrální, nebo dokonce pozitivní podtext (ovšem takové "zduř" je výjimka jak stehno). Některé jsou však hodně zženštilé, například takové „ahojky“. Podobným výrazům se raději vyvarujte.

Komentáře

Pa
 od autora anonym

    A co když holka pozdraví "pa" (nebo "papa")? To má jaký význam? Myslím "pa" při loučení (a v rozhovoru v elektronické podobě).

    Reaguj na tento komentář
    Re: Pa
     od autora avxxx

      Podle mě úplně neutrální. I ženy, které tě berou jako pouhého kamaráda s zájmem ti jsou schopny takhle na konec mailu/rozhovoru napsat "pa, posílám ti pusu" atp. Ověřeno, ale na malém vzorku testovaných (5-10) :).

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: Pa
       od autora RaShCZ

        Papa je velmi pozitivní pozdrav. Dívka tím vyjadřuje poměrně silnou náklonost. To, že ta náklonost může být "pouze" kamarádská už je něco jiného.

        Reaguj na tento komentář
      Re: Re: Pa
       od autora Jarop

        S tým súhlasím. Tiež som si to všimol.
        Dievča ma najprv bralo ako kamaráta a to boli samé bozky cez poštu len také fukoty.
        Potom som ju zbalil a trochu sa to znížilo.

        Reaguj na tento komentář
    Re: Pa
     od autora Staon

      Mně osobně píše "pa" i holka, která o mne zřejmě nijak zvlášť nestojí, a to ani jako přítele ani jako kamaráda. Takže tomuhle pozdravu bych zrovna příliš významu nepřikládal :)

      Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Lvíče

    "Podívejte se při tom ženě do očí. Vím, že jiné partie jsou pro většinu z vás lákavější, ale zkuste to přežít." - od téhle chvíle jsem přestal číst.

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora Anoušinečinka

      Typický muž... jaj[S02]

      Reaguj na tento komentář
Psané slovo
 od autora SomeoneCZ

    Když už se tu rozebírá význam a efekt slov v psané formě, docela pěkný "reality check" je v diskuzi "ako dalej? a nepokazit nic..". Hlavně poslední odstavec mého prvního příspěvku.

    Reaguj na tento komentář
iný pozdrav
 od autora Jarop

    Ja používam ešte oslovenie: Zdravíčko [slečna].
    A pridám úsmev.

    Reaguj na tento komentář
pa je neutrální
 od autora paja

    na internetu moc nechatuju, ale mezi lidmi mi říká kdejaká holka pa,papa, i v sms, přide mi to jako běžné ahoj (ikdyž holčičejší)[S03]

    Reaguj na tento komentář
Oficiální pozdravy
 od autora History

    V jedné firmě se mi líbí kolegyňka, kterou takto vídám párkrát do měsíce. Vykáme si a klasicky začínám "Dobrý den/odpoledne", "Jak to jde?", nic originálního, ale jiná intonace, pohledy do očí, jiná řeč těla.
    Funguje to, ale chci to ještě lepší. Co použít ještě jiného než tyto oficiální pozdravy? Při vykání chci zůstat, to napětí se mi líbí..

    Začnu si s ní až buď vyhoděj mně, nebo ji - neb co je v domě.. :-)

    Reaguj na tento komentář
    Re: Oficiální pozdravy
     od autora History

      Vyřešeno :-) Už je pryč a nevím kde :-)

      Reaguj na tento komentář