Važte si jich

My muži si to možná neuvědomujeme, ale ženy se v naší společnosti cítí často jako „slabší“. Nestačí na nás ve většině případů nejen fyzicky, ale mají i těžší přístup k vyšším pozicím v práci. A to přestože se svým vzděláním hravě vyrovnají. Není moc vhodné na to při balení poukazovat.

Vážíte si žen? 

Z charakteru naší společnosti vyplývá, že žena byla a je určena spíše pro výchovu dětí než pro „vyšší cíle“. Tato role prakticky vždy v historii patřila mužům. Není proto divu, že i dnes, kdy stále rodiče vtloukají svým dětem do hlavy role v závislosti na jejich pohlaví (viz můj článek „I zženštilí muži mají šanci“), se žena ve společnosti stále cítí slabší než muž.

Dnes se tento trend stále udržuje. Stačí si jen uvědomit, co je současným hybatelem pokroku naší společnosti – je to stále výpočetní technika. A kolik technických expertek znáte? A kolik naopak znáte žen, které by si nezvládly přeinstalovat operační systém? Tradiční role zkrátka stále převládají. Ženy mají mnoho předností, ale hybateli vývoje jsou převážně muži.

Tím nechci ženy jakkoli srážet, jde mi spíše o to, abychom si uvědomili, že ženy tuto svoji pozici cítí.

Proto k sobě chtějí silného muže, někoho, kdo se vyzná nejenom v džungli mikročipů, ale dokáže ženu i fyzicky ochránit. Popravdě to do dost pravděpodobně nebudete muset dělat, ale žena musí mít pocit, že to v případě potřeby zvládnete. A že zvládnete spoustu dalších věcí, ve kterých se ona cítí nesvá.

Vtipné je, že k tomu ale vůbec nepotřebujete být „alfa“. Nepotřebujete k tomu ani pickup, ani oslovování na ulici. Stačí splňovat tři věci:

  1. Ostatní si váží vás.
  2. Vy si vážíte ženy (a umíte to dát najevo).
  3. Žena nepohrdá lidmi, kteří si vás váží.

Je to geniálně jednoduché a při tom to odpovídá prakticky na vše. Zapomeňte na krásu, zapomeňte na majetek. To vše vám může pomoci v první bodu, ale samo o sobě vám to ženu nesbalí. Proto se můžete dočíst nejednu příhodu, kterak ošklivý a chudý princ sbalil krásnou a bohatou princeznu.

První bod určitě všichni chápeme, s chudáčkem zkrátka bude chodit málokterá. Druhý bod je zajímavější. Pokud si vážíme ženy a umíme to dát najevo, znamená to mimo jiné, že ji umíme sbalit. Tomu se budu ještě věnovat. Třetí bod je také dost důležitý. Pokud si vás váží vaši kamarádi v hospodě, kterými žena pohrdá, poté pohrdá i vámi. To také není moc dobrá pozvánka k balení.

Balení ženy

Uvědomme si jednu věc: Kdo se cítí slabší či ohrožovaný, má tendenci vybudovat „obranný val“ (neboli silné alter ego, viz článek „Dostaňte se jí pod kůži“). A tak se ženy líčí, oblékají do různých hadříků a snaží se udržovat pěknou postavu. K tomu ještě přidají nedostupný výraz i chování a vznikne holka, na které si spousta mužů vyláme zuby. Sama od sebe s neznámými muži prakticky nebaví, protože se pod tím vším cítí příliš zranitelná. To je jeden z důvodů, proč se u nás tak špatně oslovují ženy na ulici. Většinou se s vámi ani nezačne více bavit.

Abych uvedl obvyklé srovnání, v USA je výchova žen benevolentnější. Tamější ženy nejsou vychovávány tak direktivně jako u nás. Tím pádem si neměly potřebu vytvořit obranný val a lépe se oslovují. Na druhou stranu o sebe ale tolik nepečují. Proč by také měly, když se nemusí bránit? Leda „by se to od nich vyžadovalo“ jiným způsobem, jako například u hereček či u modelek. Vidíme, že je to tedy dvousečné. A koneckonců i u nás existují volnomyšlenkářky. Holky, které o sebe příliš nedbají, ale zase s nimi jednoduše popovídáte či se s nimi vyspíte. Stačí zajít na punkový koncert.

Naše společnost se postupem času také liberalizuje ve výchově, hlavně po roce 1989. Tím chci říct, že u žen narozených po tomto roce je vyšší pravděpodobnost, že si s nimi jednoduše popovídáte, poškádlíte je apod. I když jejich počet narůstá pouze velmi zvolna, uvolnění mravů ve výchově je záležitost spíše dvou generací. Proto těchto žen je i mezi mladými ročníky prozatím stále menšina.

A co ta většina žen? Na tu platí to, co jsem uvedl výše. Ukažte jim, že si vás ostatní váží a že si vy vážíte jich. Nastudujte si články o vystupování, řeči těla, dotecích apod., ostatně děláte to kvůli nim. Když poté ženám ukážete, že znáte jejich pocity a víte, jak se k nim chovat, nebudete mít problém nějakou sbalit.

Komentáře