Vnitřní hra (13) - Radost a uspokojení

Mnozí experti přes párovací strategie mluví o tzv. energii. Když jí máte málo nebo žádnou, zpravidla nikoho nesbalíte. Jenže co to je ta „energie“? Každému je jistě jasné, že se nejedná o energii ve fyzikálním slova smyslu, to by se z vás musel stát infrazářič nebo jaderný reaktor, což je nesmysl. Jedná se tedy o něco jiného, co se obtížně popisuje, ale dalo by se použít synonymum radost.

Přinášívám to, co děláte uspokojení? 

Nedokáži ani dost zdůraznit, za jak důležitý tento aspekt považuji. To, co děláte, by vám mělo přinášet radost nebo uspokojení. Pokud vás nebaví vaše práce, je to problém, protože tam chodíte neradi a vracíte se domů otráveni. Ani váš výkon není pochopitelně nic moc. Tam se to dá ale ještě pochopit. Pokud vás nebaví balení holek, je to naprostá katastrofa. A věřte nevěřte, je dost takových, kteří si z toho udělali hotové galeje. Nutí se otevírat jeden set za druhým, a když se jich zeptáte, proč to dělají, většinou ani sami nedokáží říci. Udělat si z toho povinnost je velká překážka, která vás od cíle výrazně oddaluje. Je to stejné jako při práci s lidmi. Pokud v tom není zapálení, dostaví se únava a posléze vyhoření 

(vyhoření se ovšem může dostavit i tehdy, když byla úvodní očekávání příliš velké a výsledky neodpovídají vynaloženému úsilí). Ze všeho, co děláte, by tedy mělo vyzařovat to, že vás to baví.

Tato zdánlivá banalita ve skutečnosti vůbec není tak jednoduchá. Jak to udělat, aby vás bavilo to, co dělat chcete, protože sledujete nějaký vzdálenější cíl? Než se k tomu dostaneme, vysvětlím vám, co to znamená ve skutečnosti pociťovat radost, uspokojení, klid. Znamená to jednu jedinou věc: jste v danou chvíli přesně tam, kde chcete být a děláte přesně to, co chcete dělat. Nezáleží, jestli zrovna sjíždíte na raftu v kaňonu divokou řeku, jste na koncertu Manowar, milujete se s Geri Hallivelovou nebo prostě jen ležíte na gauči a čumíte do stropu. Pokud danou činnost děláte rádi a soustředíte se právě na to, pak je celý svět v naprostém pořádku. A pokud tomu tak není, vynoří se nějaká negativní emoce, obecně spadající buď do kategorie nuda, nebo stres. Obě tyto základní emoce nejsou nic jiného, než náš vnitřní rozpor mezi tím, co je a mezi tím, co by mělo být.

Uvolněte se a užívejte si přítomný okamžik. Modelová ukázka: Vyhlédnete si na zábavě nějaké fešné děvče, seberete zbytek kuráže a jdete do ní. Oslovíte ji a ona neuteče, ale něco řekne. A co teď? Namísto, abyste přemýšleli, co říci potom a zase potom jako šachista na turnaji, uvědomte si ten dokonalý moment. Dokázali jste to, oslovili jste ji, tady je, hned vedle vás! Můžete dokonce cítit její vůni. Co řeknete? Cokoli! Prostě povídejte pořád pryč, vždyť je to sranda! Je to zábava pro vás, je tedy možné, že to bude zábava i pro ni. Pokud se chytne, dá vám další vodítka k hovoru sama. Pokud se nedaří, abyste se cítili uvolněně, a jste strojení a bez radosti, pak je to tím, že jste "někde jinde" nebo spíš "někdy jinde". To ale nefunguje. Vytváří to konflikt s tím, co je právě teď. Dejme tomu, že už se s ní vidíte v posteli nebo jak ji představujete rodičům a zatím jste sotva započali konverzaci a ještě ani pořádně nevíte, zda se jí vůbec líbíte. To z celé věci dělá velký úkol a vytváří rozpor. Vy nevíte, jak to celé dopadne a jakým způsobem byste se měli dostat k cíli. Přitom ona je teď tady a potřebuje nějaký důvod, proč s vámi zůstat. Když se zaměříte na onu konkrétní situaci, možná vás něco napadne, co by vás jinak nenapadlo. Samozřejmě, možná že uděláte chybu, tak se aspoň poučíte. S radostí a entuziasmem a spoléháním se na svou intuici dosáhnete jistě lepších výsledků, než s negováním, falešným ukazováním nezájmu apod. (ne že by to nefungovalo, ale musí se to umět, aby to působilo přirozeně).

Takže ještě jednou. Před samotným balením je dobré si položit otázky:

 1. Mám chuť to udělat?
 2. Bude to zábava?
 3. Jsem v kontaktu se sebou samým?

Pokud si odpovíte třikrát ano, je to jasné. Problém je v odpovědi na třetí otázku. Jestli jste někdy zkoušeli meditaci nebo nějaká dechová cvičení jako Taichi apod., víte, o čem mluvím. A naopak, když byste se do toho balení měli nutit jako do něčeho hrozného, to si radši běžte zaplavat nebo zahrát hru na počítači (za předpokladu, že vás to baví). Uděláte pro sebe mnohem víc.

Budoucnost nikdo nezná, tak proč si neužít to, co je teď a tady?

Literatura:

TOLLE, E.: Moc přítomného okamžiku, Praha, Pragma, 2003
Obrázek: RÖHRIG, C.-W.: Prozíravost (Röhrig Tarot), Praha, Synergie, 2001

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora OffTopic:))

  skvelé ako vždy. K tomu použitiu rôznych techník: ono to môže človeka tiež baviť, aj vďaka tým technikám, pretože to ponúka nový, možno zaujímavejší druh konverzácie.

  hodil by sa článok, kde by si opisoval motiváciu k postupnému sa zlepšovaniu v danej disciplíne:
  Zoberem elementárny príklad: malé dieťa neznáša, keď sa učí cítať, ale napokon, keď si danú schopnosť osvojí rado číta knižky.

  sám som mal dlho problémy presne s balením, pristupoval som k tomu ako k niečomu strašidelnému a nechcelo sa mi do toho, ale napokon som sa naučil a baví ma to ako málo iných vecí.

  ako by si človeku poradil, aby si užíval učenie sa niečoho nového, keď by najradšej preskočil rovno k znalosti? povedzme, že vidím, ako ma v budúcnosti bude baviť znalosť, ktorú chcem dosiahnuť, avšak som typ osoby, ktorá začne desaťtisíc vecí a dokonči len veľmi málo z nich. Hádam ma pochopíš. Bola by to skvelá vlastnoť pre mňa, ako vysokoškoláka.. uznaj, je kravina nechať výšku tak len kvôli tomu, že ma stopercentne neuspokojuje šprtanie.

  Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Arnall

  A koukam uz se tu dostavame k jadru veci :).. Doporucuju zalozit paralerne druhy veb zamereny na to dulezite :D Mel jsem s balenim problemy a casem mi doslo ze nejlepsi bude vzit to jinak.. nestudovat techniky ale podivat se do sebe... a co jsem tam nasel? To vam radsi rikat ani nebudu, ale co se ted deje s babama okolo mne? Najednou nemusim balit ale jsem balen :) ( Samozrejmne techniky se hodej, neztratej ale tim rozhodujicim neni techika ale pristup sama k sobe ;) ) Jinak naprosty souhlas s clankem a tesim se na dalsi :) Problemy nejso tam venku, problemy si nosime a vytvarime kazdej sam ;) A tehle clanek to trefil dobre a zaslozil by si pokracovani. Jen tak dal :)

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora reno

   100% s tebou souhlasim, ze je mnohem lepsi a prinosnejsi podivat se do sebe sama nez studovat nejake techniky. Snazim se o to uz hodne dlouho, ale nedari se mi a jsem porad stejny. Pises ze se ti to povedlo a podival ses sam do sebe, muzes mi dat nejakou radu jak na to? Diky

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora stealth

    ...ja by som to nepolarizoval. Jedno s druhým súvisí a uvádzané techniky sú o.i. dobré zrovna na to sebapoznávanie. Pôvodný koncept alebo zámer bol ak som to správne pochopil v zmysle "balenie ako hra"... cieľom je práve tá hra. To čo bude potom, závisí aj na protihráčovi.. a vôbec, dôležitý je snáď aj uhol pohľadu: možno je (aspoň trošku) úspešný práve ten, čo má problémy s balením. Ide a snaží sa viac a viac (pokiaľ si samozrejme nedá nick stealth a nezačne tu vypisovať chytristiky :D)

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re:
     od autora Eivind

     Přesně, jak to říkáš. Má to být hra ve smyslu dětská hra. A ta nemá jiný cíl, než sama sebe. Pak v zásadě po aprouči nemůžeš mít špatný pocit, protože jsi jí tím zvedl náladu a sám ses něco naučil. A pokud k tomu přistoupíš takhle, tak zjistíš, že se ti skoro nestane, že bys po oslovení dostal přímé odkopnutí.
     Co se týče toho sebepoznání, tak to se ohromně obtížně popisuje. Je to v zásadě nekončící proces. Nejvíc ale přitom pomáhá jednoduché pravidlo: pozorovat, ale nesoudit. Čili pohlížet na sebe jako nezaujatý pozorovatel, který jen sbírá informace "V dané situaci jsem udělal to a to a následovalo tamto.", a nikoli "To jsem ale kretén!" Ta druhá možnost vhání do pasivity a v důsledku budeš podobně kritický i k jiným lidem.

     Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora Easy

   "Najednou nemusim balit ale jsem balen :)"

   Tak to Ti upřímně gratuluji - v mém případě si to ani nedovedu představit... [S05]

   Reaguj na tento komentář