Zbavte se svých nálepek

Začali jsme na sobě pracovat a zanedlouho jsme na sobě pocítili změnu. Noví lidé na nás reagují lépe, jsme silnější, sebevědomější, lépe se prosazujeme. Jednoho dne se ale podíváme do naší staré společnosti a doslova cítíme, jak nám ubývají síly. Opět jsme ti ustrašení kluci, kteří nedokážou sbalit holku.

Jak nebýt ve společnosti "zaškatulkováni"? 

Sami na sobě můžeme pozorovat, že se v každé společnosti chováme trochu jinak. Měníme chování podle svého okolí, stejně jako chameleón mění svoji barvu. Maskujeme se nebo se naopak snažíme být vidět. Podle toho na nás lidé i různě reagují. Proč?

Podívejme se zjednodušeně na příběh muže v pubertě, který právě nastoupil na střední školu. Je nesebevědomý, neví, jak se vlastně chovat, co dělat. Jeho cílem je především vyhovět přání své matky a dodělat školu. Tento muž působí velmi slabě. Může se stát terčem posměchu či šikany. To vše v něm postupně vyvolává vztek.

Jednoho dne tento muž nalezne na našem webu návod na sebezdokonalení.

Poctivě trénuje, zvyšuje své sebevědomí. Naučí se vycházet s několika lidmi, začíná prožívat první milostné vztahy. Později tento muž opouští střední školu a plný nadějí jde studovat vysokou. Přestal potlačovat svoji agresivitu, vystupuje sebevědomě. Brzy se stává jednou z nejvýraznějších osobností vysokoškolského kolektivu.

Máme zde nového svůdce. Muže, kterého jeho okolí považuje za inteligentního, sebevědomého, přitažlivého. Nedělá mu větší problém oslovit ženu, o kterou má zájem. Když někam přijde, dokáže se prosadit. V klubu, na srazu svůdníků, na internetu.

Muž ví, že je velmi silný, a tak úmyslně svolá sraz bývalých spolužáků střední školy s tím, že jim ukáže, jak báječný člověk se z něj stal. Jenže bývalí spolužáci ho stále mají za nemotorného, slabého člověka, který se nedokáže prosadit. Jakmile se muž setká s ostatními, opět se cítí slabý a bezmocný. Opět se do něj všichni naváží, opět je terčem posměchu.

Máme tu co dočinění s fenoménem, kterému se říká atribuční chyba. Bez ohledu na to, jak skutečně působíme, nás ostatní posuzují podle své představy o nás (podle atributů - vlastností, které nám přisuzují). Na střední škole byl muž 4 roky nesebevědomý. Nyní při setkání ostatní sice vidí jeho proměnu, ale nevytvoří si o muži nový názor. Stále ho posuzují podle toho, jaký byl zezačátku.

Tento princip funguje u všech. Když půjdete do posilovny, potkáte krásnou ženu a oslovíte ji, bude si vás tato žena pamatovat jako „muže z posilovny“. Pokud se o vás nebude blíže zajímat, tak se vás při náhodném setkání zeptá, zda jste opět byl v posilovně, jak často tam chodíte atd. Mohli jste tam být jednou v životě. Přesto se jí ve spojitosti s vámi vybaví právě posilovna.

Zkuste si mezi lidmi, se kterými se nebavíte příliš často, udělat anketu a zeptat se, jak vás vnímají. Uvidíte, jaké nesmysly se dozvíte. Jste sice jeden a ten samý člověk, ale ve vašem okolí vás vnímají lidé velmi různě.

Atribuční chyba nás upozorňuje na velmi důležitou věc, a to sice váhu prvního dojmu. Měli byste si dát záležet, abyste v novém prostředí vždy dokázali vytvořit takový první dojem, jakého chcete docílit. Lidé nemají čas, chuť ani energii přemýšlet nad tím, jací ve skutečnosti jste. Když přijdete jako nový člověk do kolektivu, velmi rychle si vás něčím označkují, a nadále vás budou vnímat přes tuto nálepku. Z tohoto pohledu jsou nejdůležitější první minuty vašeho pobytu ve skupině.

Změnit již jednou vytvořenou nálepku je pekelně těžké. Museli byste s každým člověkem, kterého chcete přesvědčit o svém skutečném chování pobýt tak dlouho, dokud svůj názor na vás nezmění. To se stane za několik hodin či dnů usilovné práce, podle toho, jaký má dotyčný zájem vás poznat blíže. Nebo můžete zvolit kratší cestu.

V každé skupině je někdo, kdo je ostatními uznávaný, kdo je vůdce skupiny. Pokud dotyčného přesvědčíte o tom, že jste se změnili, dokáže pak tento muž svým vlivem změnit názor ostatních. Buďte s ním nějaký čas a ukazujte své přednosti. Když mu budete zezačátku trochu masírovat ego, vůbec to nebude na škodu. Včas s tím ale přestaňte, vlezdoprdelky nemají okolní v lásce. Problém ale je rozeznat onoho vůdce, často je jich ve skupince několik.

Komentáře

Jo
 od autora Koleno

    tohle mě zaujalo, tedy hlavně pojem atribuční chyba a příměr s holkou a posilovnou. Já tomu říkám laicky první dojem a vždycky dbám na to, aby byl co nejlepší - dostatek času si vyhradit před první schůzkou, abych byl pečlivě upravený, decentně voňavý, bez stresu atd. a s dostatečným sebevědomím. A pak ta jak se píše v článku "atribuční chyba" funguje spolehlivě, holka při druhým rande ví, že sebevědomí tu je a jste pro ní sladkej, nechá se vést. Takže teď už vím, jak se tomu říká odborně [S07]

    Reaguj na tento komentář
    Re: Jo
     od autora RaShCZ

      Trochu tě doplním. "Atribuční chyba" je to proto, že přisuzuješ dotyčnému či dotyčné atributy (vlastnosti), které nemá. Tedy pokud jsi běžně upravený, decentně voňavý, bez stresu a holka tě tak vnímá, nejde o atribuční chybu, ale výborně zvládnutý první dojem.

      Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora History

    A já si vždycky říkal, proč mi klesla nálada a moje vystupování, když jsem byl celý den "ve formě". Tak jednoduché - staré nálepky[S07]
    Napadlo mě, že čas, potřebný ke změně starých nálepek, bude nepřímo úměrný radikálnosti vaší změny. Pokud třeba budu chtít svým bývalkám ukázat, že už nejsem ten "hodný trouba, se kterým to je moc fajn, ale...", tak čím častěji mě někde uvidí líbat se s jinýma holkama, anebo o mě uslyší ze všech stran,jak holky střídám, tím rychleji si ty staré nálepky přelepí novýma... teď neřeším, jestli ty nové nálepky budou lepší nebo horší. Jen chci ukázat, jak to podle mě může teoreticky vypadat. V praxi to ale vyzkoušené nemám[S04]

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      Ja si hlavne myslim, ze sebevedomy muz nema potrebu ukazovat se pred svyma byvalkama s jinyma zenskyma, jen aby si neco dokazal. [S04]

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re:
       od autora History

        No tak samozřejmě, s tím souhlasím[S07] psal jsem to čistě jako příklad pro vysvětlení, co mám na mysli.

        Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora white

    "Muž ví, že je velmi silný, a tak úmyslně svolá sraz bývalých spolužáků střední školy s tím, že jim ukáže, jak báječný člověk se z něj stal. Jenže bývalí spolužáci ho stále mají za nemotorného, slabého člověka, který se nedokáže prosadit. Jakmile se muž setká s ostatními, opět se cítí slabý a bezmocný. Opět se do něj všichni naváží, opět je terčem posměchu."

    Tohle v praxi neplatí- Aspoň u nás, na srazu základky, možná u střední školy, ale ten jsme ještě neměli:))

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      On je tam dost důležitý předpoklad, že jste dotyčného vnímali jako slabého v době jeho studia (tedy, v podstatě ho ostatní šikanovali).

      Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Klára

    Jen malý,nepodstatný dotaz- Ta osoba na ilustračním obrázku je muž nebo žena ?? :-) Můj první dojem z ní zní-"mužatka" :-)

    Reaguj na tento komentář
    Bez nadpisu
     od autora RaShCZ

      Muž. Popravdě mě ten jeho výraz hodně připomíná kouzelníka. A pokud jsi sledovala seriál IT Crowd, tak v jednom díle chodí Jen s mužem, který také vypadá jako kouzelník, přestože jím není. Jen se s ním poté kvůli tomu rozejde. Lze to vyložit jako trochu přehnaný příklad atribuční chyby.

      Obrázkem jsem tedy chtěl vyvolat asociaci k tomuto dílu seriálu IT Crowd. Zajímalo by mě, jestli to někomu vytanulo na mysli. [S04]

      Reaguj na tento komentář
      Re:
       od autora ondrad

        Anketa jo?[S04] Ne

        Reaguj na tento komentář
      Re:
       od autora Kaze

        Mně ten jeho výraz připomíná Mysteryho [S07]

        Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Archeopteryx

    Zajímavý článek. Nálepkování je opravdu ošemetná věc. Nemusí však působit pouze negativně jak se tu uvádělo v příkladech, ale i v pozitivním směru. Když člověk získá dobrou pověst, může z toho těžit i v momentech kdy už dávno není tím co býval.

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora HS

    V clanku postradam zapracovani duleziteho faktoru jako zmena vztahu se spoluzaky behem doby, kdy navstevujete tu skolu. Vsimli jste si, kolik mate byvalych spoluzaku, se kterymi jste si hned nesedli a vytvorili jste si hned nazacatku nejake apatie, ktere dlouho urcovaly pristup k druhemu, ale po case jste zjistili, ze ty apatie jaksi presly k sympatiim ci naopak.

    Ma zapotrebi zdravy sebevedomy muz predvadenim pred svymi byvalymi spoluzaky ( byt k nim citi silne apatie ) nahanet sve ego ?

    Terc posmechu na srazu byvale tridy ? To se tam nedela, tam si lide navzajem zjisti, jak se jim vede, pro spestreni se pridaji forky a zavzpomina se na davnou minulost, kterou tu nikdo nechce otevirat a resit staronove konflikty. Navic pokouset se menit pohled mych byvalych kolegu na me ma nejakou cenu ? Jestlize se clovek s nima nestyka casteji ( pravdepodobne se tato cast tridy me hodnoti pozitivne ) doopravdy nema cenu.

    Kolik lidi z okoli, se kterymi se nestykas tak casto je skutecnych tvych kamaradu, kteri ti popravde povi co si o tobe mysli ? Drtiva vetsina lidi k tomu nepovi nic s tim, ze si timto u tebe nezhorsili sve postaveni. To se jim mozna bude hodit v dobe, kdy od tebe budou potrebovat sluzbicku po znamostech.

    Co se tyka tridnich kolektivu, tak to je velka skupina, ktera je rozdelena na mensi skupiny. Lidi uvnitr skupiny vetsinou maji k sobe daleko blize nez lidi ze dvou ruznych skupin. Takze kdyz ti lide z nejake skupiny nesedi nebo dokonce mas s nimi nejake spory, co ti brani najit si jinou skupinu, ktera ti bude vyhovovat ?

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora Potoocheck

      apatie je netečnost, asi jsi myslel slovo "antipatie" [S03]

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re:
       od autora HS

        Ano, ma tam byt antipatie ( nesympaticnost, jisty odpor k nekomu ). Nevim, jestli to byl jenom preklep nebo popleteni pojmu.

        Reaguj na tento komentář
To sedí...
 od autora PhDr Doubrava

    Tady je můj příběh pro obveselení. Příroda je kurvička, to víme všichni. Osud je její děvka. To už asi víte taky. Ani ten nej nej oblíbenec nemá jisté, že na něj za rohem nečeká potetovanec s kyjem. A teď ke zpárky ke mně.

    Na gymplu jsem vážil na 190cm 60Kg. Ačkoli fotr i mutr byli atletičtí. No příroda...děfka. Ale byl jsem zdravý a silný. Ale to nic nemění na tom, že jsem byl pro holky lovná zvěř. Debílek pro všední den. Jedno trauma za druhým. Bezesné noci, deprese...atd. Nebudu to rozvádět, hodně z vás to zná. Po pětadvacítce jsem začal přibírat. Po třicítce už jsem měl o skoro třicet kilo víc. Samé svaly. Zmizelo akné, rysy zmužněly, narostly tmavé vousy. Baby teď musím už na prvním rande odstrkovat..néééé, nevytahuj mi ten penis, neh to tam!!! Někteří z vás to znají....ne? No a přesně jak se píše v článku, mě napadlo vyhledat staré mindže a předvést se. Nabarvil jsem si šednoucí vlasy na černo, pečlivě uprail svoje Chuck Norris vousy, trochu pocvičil, koupil drahé sako a rifle a.......a...na srazu jsem byl pro ty lumpy zase ten největší debílek. Nakonec došlo i ke konfrontaci...až pak se divili, že těch třicet kilo navíc a ta po letech získaná tvrdost má jaksi jiný oučinek neý kdysi u toho uhrovitého a ušatého chlapečka....od té doby se straním starých kolektivů..příště už bych nemusel použít jenom tvrdá slova a pár šťouchanců....

    Takže ten článek je trefa do černého.

    Reaguj na tento komentář
    Re: To sedí...
     od autora white

      Divné co píšete pane doktore- u nás na srazu základky se sebevědomí odvozuje výhradně z profesních(především ekonomických)úspěchů, jinými slovy někdo např. mohl být na zš sebevětší idiot a otloukánek, ale dnes jako právník ČEZu je king a spolužák co si na mě zkoušel karate(muaythai a mma tehdy ještě nebylo v módě)a dnes dělá řidiče autobusu před ním klopí zrak pokud vůbec na sraz přijde. Komu se věnují spolužačky je asi taky jasný. Nevěřím, že jsme v tomto tak velká vyjímka.

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: To sedí...
       od autora white

        překlepy, "na něm zkoušel karate", ne "na mě" mělo být, sory.

        Reaguj na tento komentář
Závěr
 od autora Hunter

    Z článku mi vyšel naprosto jednoduchý logický závěr - naprosto ideální je se s nikým v životě nevidět víc než 1x :)

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora History

    Pěkně vysvětlený "první dojem".

    Reaguj na tento komentář
Je to tak
 od autora Básník

    To je fakt-na střední škole jsem byl takové nemotorné nemehlo-několik spolužáků mě dokonce i šikanovalo. Změna přišla na vysoké škole, kde jsem začal být dost úspěšný. Lidé si o mně myslí, že jsem inteligentnější, než skutečně jsem, mám úspěch u holek (tož studoval jsem "humanitní" fakultu a tam jich byla velká převaha :-).
    A opravdu-za chvíli máme předvánoční sraz s gymplem. Chodím tam, ale ne příliš rád, protože na mě ostatní nazírají opravdu stále optikou SŠ. Pořád vytahují ty staré "směšné" historky apod. Týká se to především kluků, holky jsou prostě víc vnímavější k nové realitě.
    Je to tvrdý kontrast sociálních rolí-v práci šéf, který celkem úspěšně řídí 14 lidí (tam nikdo o mé šikaně neví), na srazu gymnázia otloukánek... :-)

    Reaguj na tento komentář
váha názorů
 od autora Keiss

    podle mě je to celkem blbost.
    První dojem zanechá mega silný dojem, o tom se nebudu hádat.
    Ale to, že se nechám ovlivnit názorem jiných lidí - kteří už navíc dávno nepatří do mého- života je naprosto subjektivní.
    Když sám nevíš kdo jsi, každý si z tebe udělá co chce.

    Reaguj na tento komentář