Něco shnilého je ve vztahu našem - část 1.

Máte už nějakou tu dobu vztah, ale v poslední době se začaly objevovat vážné problémy. Je možné je vyřešit, pokud ano, jak, anebo je čas na rozchod? To je, oč tu běží.

Je čas na rozchod?

Jedete autem hlubokým, temným lesem, až přijedete k železničnímu přejezdu v zatáčce, kam není vidět ani na jednu stranu. Jenom světla na vás varovně blikají, že se blíží vlak. Raději zastavíte a počkáte, než se kolem vás přežene mezinárodní rychlík. Světla přestanou blikat a vy jedete dál. Proč? Protože je to cesta jak přežít, než riskovat, že nestihnete koleje přejet včas.
Ve vztahu vás nikdo nebude upozorňovat na blížící se nebezpečí. Je jen na vás, abyste byli ostražití a všimli si vlaku včas. Bohužel, hodně lidí si vzpomene až na poslední chvíli, až když se s autem rozjeli, protože už čekali příliš dlouho, motor jim vzápětí zdechnul hned na kolejích a oni už jen nevěřícně sledují světla blížící se lokomotivy. Nevěří, že oni, kteří tak milují mašinky...

Pak přišel náraz.

Máte problém, nebo jenom zbytečně panikaříte?

Dokud vás, například, partnerka nenachytá v posteli s jinou, její zájem o vás neklesá rychle; ve skutečnosti klesá pozvolna. To vám dává čas, všimnout si varovných signálů.

Ty mohou vypadat následovně:

a) Přestává ji zajímat, co je u vás nového.
b) Vidí vás s jinou, nebo se vracíte z tahů až ráno, a je jí to jedno. Tohle není o žárlivosti, ale o jejím teritoriu.
c) Její sdělení spolu nesedí, jste schopní objevit v nich nesrovnalosti, či chybějící informace, o kterých by se jinak zmínila.
d) Chová se jako jiná osoba, než jakou jste znali dříve.
e) Ryje do vás, často kritizuje, pořád musí mít pravdu a nemá problém se pohádat kvůli bezvýznamné maličkosti.
f) Začíná si od vás držet odstup, atd.

Je důležité zůstat objektivní a nevidět hned problém za vším. Nezapomeňte - můžete se také splést a neprávem ji obvinit. Obdržíte-li varovný signál, zbystřete, a pokud se situace nezačne zhoršovat, byl to planý poplach.

Neméně důležité je i nepodceňovat situaci. Příkladem budiž oblíbená společenská polopravda o tom, jak dva spolu mohou žít i po nevěře. To mohou - například kvůli dětem, penězům, nebo protože podvedený to prostě neví, případně je slaboch. Co se vám ale s oblibou zamlčuje, je fakt, že podvedený nechtěl být podveden a věřil tomu druhému, že to neudělá. Už se v téhle souvislosti neříká, že jakmile jste jednou podvedeni, už tomu druhému nemůžete nikdy věřit na 100%. Když vás jednou zradí, následky vám zůstanou navždy. A navždy je dlouhý, dlouhý čas. Nepodceňujte to.

Tohle je čas pro vaši sebedůvěru, sebeúctu a sebeovládání.

Je to potvrzené, máte problém - co s ním?

K řešení přistoupíme z pohledu Teorie zájmu a ta není o tom, jak získat druhou nejlepší. Teorie zájmu je o tom, jak získat právě tu nejlepší. Proto také nešetří vaše ego. Takže, pokud si z ní chcete vybrat jenom to, co se vám zrovna hodí, s klidným svědomím opakujete svoje chyby, ego je vám nade vše, rádi se spokojíte s druhou cenou, nebo dáváte přednost pohodlným řešením před správnými, nečtěte dál. Slečně Správné tím uděláte ohromnou službu, protože se tak dřív dostane k někomu, s kým bude šťastná, a on s ní.

Teorie zájmu se zdá snadná na pochopení, ale už není snadné se jí v praxi řídit. Bylo by skvělé, kdyby existovala sada gest a vět, či přípravek, po kterém by jste měli zaručen dlouhodobý spokojený vztah. Ale nic takového neexistuje - jediný způsob je tvrdá práce na sobě. Musíte být schopni udělat správné rozhodnutí, i když vám to bude trhat srdce. Příště už to bude snazší. Teprve pak si udržíte slečnu Správnou.

Pro někoho to může být překvapením, ale Teorie zájmu obsahuje i postup, jak na problémy ve vztahu. Vzpomeňte si například na následující text ze 4. dílu:

„Když se vám nelíbí co dělá, použijte humor a dotáhněte její tvrzení do absurdní formy, která se nebude líbit jí samotné."

A není to jediná zbraň v arzenálu. Čtěte dál.

Je to nízkým zájmem

Čím jste si ji získali, tím si ji také udržíte. Pokud tedy klesá její zájem, důkladně prověřte svoje akce za poslední dobu. Porovnejte je se čtvrtým a pátým dílem Teorie zájmu. Najdete-li nesrovnalosti, máte důvod poklesu jejího zájmu. Jakmile je odstraníte, za nějakou dobu se její zájem opět zvedne tam, kde byl.

Jsou dvě časté chyby, kterých se pánové dopouštějí v této situaci:

  1. Oč intenzivnější mají pocit, že ji ztrácejí, tím více zvyšují svou aktivitu - vzpomeňte si na čtvrtý díl, na příběh princezny, která si musela svého prince zasloužit.
  2. Její nízký zájem zjistíte až v době, kdy už je bezpečně pod nulou. Tady už nelze nic dělat.

Když její zájem klesá, neřekne vám to přímo. Musíte sami dávat pozor na varovné signály. Jistě, mohla by vám to říci rovnou, ale:

a) To udělá, až nebude mít žádnou jinou možnost, nebo to bude chtít skončit a bude jí jedno, jak to vezmete. Pamatujte, ona s vámi může zůstat i nějakou tu dobu poté, co její zájem o vás klesnul pod nulu - třeba proto, že je to pro ni takhle pohodlnější.
b) Nemusíte chtít poslouchat. Například do ní můžete být tak zamilovaní, že rozchod pro vás není alternativa, ačkoliv ona už je pro vás dávno ztracená. V takovém případě s vámi bude polehoučku jakože spolupracovat na řešení problému, dokonce probere kdejaký nevýznamný detail, a u Té příležitosti vám do hlavy nasadí např. myšlenku, že by to chtělo pauzu, nebo konec - prý dočasně. Pak si počká, až jí na to sami kývnete, nebo to dokonce vydáte za svůj nápad.
c) Chce si být jistá, že záměrně nezkusíte zaparkovat auto pod vlakem, nebo že neprovedete nějakou jinou nepředloženost.
d) Raději se bude chovat protivně, aby jste jí dali kopačky vy a ona tak nebyla ta špatná, kdo skončil vztah.

A co když to není zájmem, ale povahou? To se dozvíte již brzy v následující části...

Komentáře