Psychologie baličů

Samotnému balení, či jinak řečeno navazování kontaktů se ženami, předchází určitá psychická příprava. Někteří lidé jsou přirozeně nadaní k tomu svádět ženy. Většina se to bohužel musí svým způsobem „naučit". Tento článek vám pomůže odhalit část svého já a napoví vám, co byste měli změnit.

Jste připraveni jít balit?

Hned na úvod vás upozorňuji, že článek vychází z prověřených taktik, které se běžně používají v obchodních kruzích. Celý systém je však pojatý tak, abych na něm co možná nejlépe znázornil jednotlivé typy lidí, a ukázal, proč se k některému typu osobnosti hodíte lépe než k jinému.

Nejslavnější antický lékař Hippokrates rozdělil lidskou osobnost na 4 „tělesné šťávy" podle jejich vlastností. U každého z nás jedna šťáva převažuje a tím se určuje typ naší osobnosti. Dnes se tedy setkáte spíše s označením 4 typologie osobnosti (či temperamenty). Jsou to cholerik, flagmatik, melancholik a sagvinik.

Cholerik se vyznačuje svojí duševní silou. Velmi rychle se dokáže naštvat, ale velmi rychle se rovněž uklidní. Je pořádkumilovný a na ostatní může působit poněkud chamtivě.

Flegmatik je přesný protiklad cholerika. Je to ten typ člověka, na kterého můžete půl hodiny křičet a on se bude strnule dívat na jedno místo a přemýšlet, kdy vás to přestane bavit. Nenechá se vytočit.

Melancholik je typický depresivně založený člověk. Vyznačuje se snadnou plačtivostí a přecitlivělostí.

Sagvinik, jak jistě tušíte, bude opakem melancholika. Je to člověk veselý, miluje nezávaznost a vždy se stává bavičem společnosti.

Abych vám tyto typologie trochu přiblížil, uvedu modelovou situaci. Představte si, že 4 lidé (zástupci jednotlivých temperamentů) sedí vedle sebe u soudu a soudce jim právě vynesl rozsudek. Cholerik okamžitě nadávat a nejraději by se na soudce vrhnul. Flegmatik bude sedět, pokrčí rameny a při tom ani nepohne očima. Melancholik se rozbrečí a začne vše svalovat na sebe a sagvinik se začne smát, načež prohlásí: „Aspoň nebudu muset platit pár nájem." (Uvedená situace je opravdu čistě modelová, ve skutečnosti ještě jednou zdůrazňuji, že v každém z nás jsou zastoupeny všechny 4 elementy a jeden z větší či menší části dominuje.)

Kromě těchto 4 typologií osobnosti existuje ještě další rozdělení na extroverty a introverty.

Extrovert je velmi zjednodušeně řečeno typ člověka, který získává energii tím, že hodně mluví. Doslova vás zasypává i nepodstatnými informacemi a jen velmi těžko ho umlčíme.

Introvert naopak naslouchá druhým a do rozhovoru se zapojuje minimálně. Opět platí, že většina z nás není přesně vyhraněný typ osobnosti a je „něco mezi".

Nyní nám tedy vzniklo 8 variant typů osobnosti. Většina z nás však v životě hraje několik rolí a proto „nasazuje masky" a tváří se jako jiný osobnosti, než doopravdy je. Uvedu příklad - myslíte si, že se úspěšný ředitel podniku, pod kterého spadá několik desítek pracovníků, bude chovat stejně v práci, na neformální schůzi, doma s rodinou či na srazu bývalých spolužáků ze střední školy? Dnes a denně hrajeme před ostatními divadlo.

Zkuste popřemýšlet, jaký typ osobnosti jste vy. Odhodtě všechny masky a buďte k sobě kritičtí. Nejhorší kombinace je dle mého názoru melancholik - introvert. Tento člověk se neustále potácí na hranici depresí, ve vážných případech dokonce může myslet na ukončení svého života. Dokáže podle vás s tímto přístupem dokáže sbalit dívku? Musí si tedy při balení naučit „nasazovat masku". Který typ osobnosti je však pro balení žen nejvíce předurčený? Na tuto otázku bude velice těžké naleznout odpověď. Ona totiž neexistuje.

Každého ze 4 základních typů (vynecháme rozšíření extrovert, introvert) charakterizuje jiná barva a jiné životní zaměření.

Cholerika charakterizuje červená barva. Symbolizuje energii a sílu. Rád skáče do řeči, umí být velmi kritický, dokáže zraňovat, chce být ve všem nejlepší a neváhá „jít přes mrtvoly" za svým cílem. Miluje adrenalin. Rozhoduje se okamžitě a nepomýšlí na následky. Musí být lepší než ti druzí, je výjimečný. Ve skupině ho poznáte tak, že se vždy bude něčím odlišovat. Neváhá na sebe vzít zářivě žluté, červené nebo třeba růžové tričko - hlavní je být jedinečný a uznávaný.

Zelený člověk je orientován na rodinu. Nemá rád novinky, je věrný a stálý. Nepodstupuje riziko, dodržuje svůj zažitý stereotyp. Stejně jako červený člověk je i zelený citově založený. Rozhoduje se však velmi pomalu (podle svého srdce). Poznáte ho tak, že se dokáže velmi dlouhou dobu bavit s obdivným tónem o celebritách. Dodržuje svůj denní režim a nikdy si na sebe nevezme žádné výrazné oblečení.

Modrý prahne po vědomostech. Rád se dozvídá nové věci, ale vše podstatné si musí sám ověřit. Proto může působit dojmem pomalejšího člověka (přemýšlí). Dlouho si buduje důvěru k ostatním a zklamání nese velmi těžce. Neustále pozoruje okolí. Myslí na budoucnost. Má na sebe vysoké nároky. Když je nedokáže splnit, tak upadá do depresí (proto vychází z melancholika). Nerad uznává své chyby. Vše musí mít svůj zažitý pořádek. Ve společnosti se drží spíše stranou a pozoruje. Většinou se jeho komunikace omezí na několik osob, kterým věří. Na hlučné zábavy příliš nechodí. Obléká se spíše konzervativně.

Poslední barva, kterám nám zbývá, je žlutá. Vychází k nezávazného a vždy usměvavého sagvinika. Takový člověk se rád nadchne, ale jeho nadšení vzápětí opadne. Zásadně všude chodí pozdě. Je to životní optimista. Velmi nerad ubližuje lidem. Jeho přítomnost vždy rozproudí zábavu. Neustále mluví, mluví a mluví. Nedokáže ale nic dotáhnout do konce.Ve společnosti tohoto člověka poznáte jednoduše. Baví všechny okolo sebe. Neváhá se obléct do čehokoli.
(Z vlastní zkušenosti NEDOPORUČUJI dávat takovému člověku do ruky hlasitý hudební nástroj. Bude hrát dokud jeho řádění někdo neukončí násilně. :))

Jestli jste se ve čtení dostali až sem, tak gratuluji. Nyní se konečně podíváme na účel tohoto článku. Vtip je v tom, že určité barvy se nesnesou, ač se mohou přitahovat. Ještě jednou v kostce zopakuji hlavní rysy barev.

  • červená: energie, síla, potřeba být výjimečný a uznávaný
  • zelená: klid, jistota, stereotyp
  • modrá: vysoké nároky, nevyzpytatelnost, klid, mír
  • žlutá: nevázanost, optimismus, potřeba prosadit se

Červený člověk se určitě nesnese se žlutým a s jiným červeným. Žlutý by neustále podrýval jeho autoritu a vztah s červeným by byl založený na vzájemném předhánění se. Jeho akčnost se nemusí líbit zelenému, nicméně vztah s ním by nebyl až takovou překážkou. Nejlépe se k červenému hodí modrý. Jeho vysoké nároky červený splňuje. Obě strany mají z takového vztahu přínos - červený je uznávaný a má možnost seberealizace a modrý splnil své nároky na partnera (navíc je slabší a tak se raději červenému přizpůsobí). Problém u těchto dvou nastává v momentě, kdy dojde k hádce. Ani jednomu se nechce ustoupit. :)

Popřemýšlejte nad tím, jaká barva vás nejlépe charakterizuje a u jakých barev byste tím pádem měli být úspěšní. Na závěr tohoto článku děkuji slečně Málkové, bez jejíž prezentace by toto dílo nevzniklo.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora popkorn

    Pěkně jsem si zopakoval psychologii ze střední školy.
    Autor píše , že neexistuje předurčený typ pro balení žen. S tímhle nesouhlasím a naopak si myslím, že existuje. Myslím si , že ideálním typem pro balení bude sangvinik. Extrovertní ,otevřený, ukecaný, s dávkou sebevědomí a drzosti,bavič společnosti. Nebojí se risknout , dokáže zaujmout. To jsou ty vlastnosti, které je nutné mít při balení žen. Naopak introvertní typy, především Melancholik, mají v tomhle nevýhodu. Dělá jim daleko větší problém jen samotné oslovení ženy, než takovým sangvinikům. To co je pro extroverta samozřejmostí, může být pro introverta nepřekonatelným problémem.
    Trochu mi v tomhle článku chybí návaznost typů na svádění. Například mě napadlo v čem dělají jednotlivé typy chyby,nebo na jakých místech, v jaké společnosti by měly zkoušet balit.

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      No, víš, já jsem se domníval, že návaznost na svádění už z toho článku přímo číší. Nechtěl jsem vše vysvětlovat polopatě, protože tím bych zaplnil spoustu místa zbytečným tlacháním. To jsem si aspoň myslel. Jestli to z toho ale není zřejmé, tak napíši druhý díl, kde ukáži praktickou část.

      Reaguj na tento komentář
Cyby
 od autora Pavel82

    Když už zveřejňujete nějaký článek, prosím, alespoň 3x si ho přečtěte. Našel jsem tam asi tři "překlepy", ale úplně nelogické. Uvádím dva, třetí jsem zpětně nenašel :).

    Vychází "k" nezávazného a vždy usměvavého sagvinika.

    Aspoň nebudu muset platit "pár" nájem.

    Nepřekládal autor náhodou nějaký článek z angličtiny? ;)

    Jinak jsou náplně, obecně na tomto serveru, celkem rozumné a i přínosné, jen tak dál, určitě si tu každý něco vybere! :)

    Reaguj na tento komentář
    Re: Cyby
     od autora Pavel82

      Titulek samozřejmě chyby :)...[S02]

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: Cyby
       od autora RaShCZ

        Zkus si napsat článek o 1000 slovech a pak ho 2x zkontrolovat. Zaručeně ti tam také něco zůstane. Bohužel se mi nepovedlo vychytat všechny mouchy, za což se omlouvám. :(

        Jinam KUPODIVU tento článek nepochází z žádného překladu, ale je to moje vlastní dílo. Vždycky jsem se trochu zaměřoval na psychologii. [S03]

        Reaguj na tento komentář
        Re: Re: Re: Cyby
         od autora --MaX--

          RashCZ - ty jsi sangvinik, že?

          Jinak, tomuto (temperamenty) se věnuju asi 2 roky, přečetl jsem pár knížek + SS (nejlepší knížka je asi Osobnosti plus - na aukru jsem ji koupil za korunu, už se neprodává) a pořád nemůžu určit jaký temperament jsem. Čím víc toho vím, tím víc nevím (to někdo řekl, nevím kdo, ale je to pravda). Nejvíc ovlivňuje prostředí.

          Reaguj na tento komentář
          Re: Re: Re: Re: Cyby
           od autora RaShCZ

            Ani náhodou. [S04]

            Reaguj na tento komentář
ňák to ke mě nesedí
 od autora Rooney

    No co se týče mě, já sem každej den jiná barva!

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora henry

    já zase nesouhlasím s tím že každej melancholik musí mít nutně deprese, mě ještě v životě nenapadlo spáchat sebevraždu a jsem spokojenej se sebou....i když jsem ve společnosti uzavřenější....

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora J.F.K.

    j, exverti bývaj utlachaný, ale je s nima zábava. Jeden si ale občas musí dávat pozor, co před nima říká. Patřičně přibarvený klepík může rychle obletět všechny známý i neznámý a člověk se pak nestačí divit.
    Inverti zas naopak, rozený zatloukači. Jeden bejvalej spolužák, ten neřekl nic, i kdyby ho na skřipec natahovali. Prostě Julda Fulda Kámoš, nic z něj nedostanete a může mít v sobě 2promile.
    Sešel se třeba s holkou, která se jen tak s někým neschází a všichni to o ní vědí. Dostal sice kopačky, ale i tak se mohl chlubit, vymejšlet si, rozkecat to. Nikdy to neudělal a nikdy by ji neshodil. Kdyby už nic jinýho, dalo se mu aspoň věřit.

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora chicht

    Sem jako myslela že je to tu od toho aby ste se tu něčeho přiučili a ne aby ste hledali autorovi chyby v textu [S02] tak přestante remcat...měli by ste to ocenit...ani nevíte co času ho to stojí [S02]

    Reaguj na tento komentář
Ex vs In
 od autora Jerry

    Extroverti jsou zaměřeni víc na kvantitu. Pokud na sobě pracují, vyvíjejí se a zdokonalují, kvantita přerůstá v kvalitu.
    Introverti dávají přednost kvalitě. Jestliže si snaží rozšířit obzory a "své kvalitě" průběžně přiřazují pokud možno objektivní hodnoty, mají šanci dosáhnout i požadované kvantitativní úrovně.

    Rozdíl mezi Ex a In je zřejmý i ze stylu psaní. Např. Frommovo "Umění milovat" může působit jako nudný neopsychoanalytický elaborát. Složité na čtení, koncentrované myšlenky.
    Fulghumovo "Třetí přání" zas někomu připadá příliš popisné, jednoduché, bez zřetelné dějové linky.
    ( Za pozornost stojí kvalitativní posun mezi 1. a 3. dílem).
    Obě díla přitom patří k vrcholným počinům na stejné téma - lásky k životu.

    Volně přeloženo, Ex + In v rámci vztahu se buď vůbec nechápou nebo naopak. Může vzniknout ideální spojení rozšiřující kvantitu i kvalitu.

    Reaguj na tento komentář