Analyzujte svůj vztah

Většina žen chce akční muže. Takové, se kterými se nebudou nudit. Důvod je jednoduchý – s akčními muži je více legrace a mohou s nimi očekávat více zážitků. Takový člověk se nazývá aktivátor.

Máte o svém vztahu přehled?

Aby se dva lidé přitahovali, je potřeba, aby byli svým způsobem odlišní. Ženy při tom od mužů většinou očekávají, že s nimi bude legrace. Ženy pak budou ty, které budou tuto legraci sdílet, případně „brzdit“. Většina žen se snaží být (a ve většině vztahů i je) inhibitor.

Všimněme si, že aktivátor by nejraději zažíval akci, vzrušení. Inhibitor by se spokojil s naprostým klidem. To samozřejmě vyvolává ve vztahu pnutí. Pro zdravý vztah je důležité, aby tito dva partneři dokázali najít takovou situaci, ve které budou oba spokojení. Pro většinu párů bude touto situací sex. Dále pak může o různá setkání s přáteli, která vyhovují oběma partnerům atd.

Stížnosti

Všimněte si, že si některé ženy rády stěžují na to, jak je jejich partner nezvladatelný. Má mnoho nápadů, pořád něco dělá. To je typický příklad vztahu, ve kterém je muž aktivátor. Pokud vám tento výklad něco připomíná, vězte, že ne náhodou. Jde o jednoduchý filtr, o němž jsem se již zmiňoval v článku „Filtry pro opačné pohlaví“. Ženy si stěžují na vlastnost, která byla v počátku nutná pro vznik vztahu. Hodní zvladatelní muži je zkrátka nepřitahují.

Partnerství typu hádky

Je zcela běžné, že jeden z partnerů je ve vztahu aktivátor a druhý inhibitor. U vyrovnaných párů na první pohled neodhalíte, kdo je kdo. Ovšem existují i páry, ve kterých je rozdíl mezi aktivátorem a inhibitorem natolik značný, že se neustále hádají. Jde o tzv. „italskou domácnost“. Jsou pro ně typické žárlivé scény, výbuchy emocí a následné usmiřování. Aktivátor je v tomto případě s vysokou pravděpodobně hysterická osobnost (u mužů se lidově užívá označení cholerik, u žen hysterka). Extrémní inhibitor je pedantická osobnost (pedant).

Pro příklad uvedu několik příkladů konstatování z pohledu aktivátora (A) i inhibitora (I).

A: „Milujeme se pořád stejně. Zkusme něco nového.“
I: „Prasáku.“

A: „V zimě pojedeme lyžovat.“
I: „Nechci, neumím lyžovat, nejde mi to.“

A: „O víkendu je taková nuda… Pojďme něco podniknout.“
I: „Však se díváme na televizi.“

Domnívám se, že by mnoho z nás mohlo dodat spoustu dalších příkladů ze své vlastní zkušenosti.

Partnerství typu dusno

Nyní ustoupíme od aktivátora a inhibitora, abychom se podívali na druhou charakteristiku vztahu. Partneři se snaží udržovat od sebe různou vzdálenost. Jeden se chce partnerovi přiblížit více (reflektor), druhý by naopak ocenil větší odstup (deflektor). Ve zdravém vztahu se pozice deflektora a reflektora mění. Jeden partner si přeje druhému přiblížit, druhý by naopak uvítal větší odstup.

Představme si situaci, že partneři uvažují o společném bydlení. Muž má velký zájem se ženou bydlet, žena má naopak pochybnosti. Muž je reflektor, žena deflektor. Nakonec spolu skutečně bydlet začnou. Žena si uvědomí, že jí je s mužem dobře a uvažovala by případně i o svatbě. Muž zjistí, že již s kamarády nyní nemůže do rána pít a proto mu společné bydlení přestává vyhovovat. Nyní je muž deflektor a žena reflektor.

Opět uvedu tři příklady rozhovoru reflektora (R) a deflektora (D).

R: „Rád bych s tebou bydlel.“
D: „Vždyť bychom se pořád hádali.“

R: „Musíme spolu trávit více času.“
D: „Raději bych byl s kamarády.“

R: „Zavolej mi!“
D: „Jo, jasně. Určitě, někdy…“

Velmi zřetelně lze reflektora a deflektora rozeznat pomocí tělesné vzdálenosti. Reflektor se neustále dívá na deflektora, snaží se snižovat tělesnou vzdálenou. U deflektora je tomu přesně naopak.

Extrémní variantou reflektora jsou masochistické, závislé osobnosti. U deflektora je to antisociální (nespolečenská) či narcistická osobnost. V těchto krajních případech se pozice deflektora a reflektora nemění.

Co z toho plyne?

Analyzujte svůj vztah, popřípadě své předchozí vztahy. Byly vyrovnané z hlediska dusna i z hlediska hádky? Pokud ne, můžete být extrémní osobností. V tom případě vám bude vztah klapat pouze s extrémní osobností z opačného konce škály.

Problém extrémních osobností spočívá v tom, že si nejsou schopny své problémy uvědomit. Své chování považují za zcela normální. Když jsem se pokoušel vysvětlit mé kamarádce, že je hysterická osobnost, nejdříve mě urážela, posléze se mi omlouvala, pokusila se ve mně vyvolat žárlivost a nakonec mi psala vyznání lásky. To vše během dvou dnů. Nicméně její touha po mé reakci se minula účinkem, a proto ji to přestalo bavit.

Jestliže vaše přítelkyně či přítel vykazuje trvale znaky extrémní osobnosti, nečeká vás ve vztahu procházka růžovým sadem.

Zdroje: KLIMEŠ Jeroným. Partneři a rozchody. 1. Vyd., Praha: Portál 2005. 240 s. ISBN 80-7367-045-3

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora buddy

  Pěkně napsanej článek...a asi i pravdivej, i když ve spoustě z toho vlastní zkušenosti moc nemám. A opět musím napsat: pro mě "bohužel pravdivej". Být aktivátorem čehokoliv, tak to je přesně to, co v sobě nemám...[S08] Aby se člověk pořád jen něco učil a měnil se, sakra...[S04]

  Ženy si stěžují na vlastnost, která byla v počátku nutná pro vznik vztahu. Hodní zvladatelní muži je zkrátka nepřitahují.
  ...jo, přesně...to, na co si holky u chlapů nejvíc stěžují je naopak právě přitahuje (co taky s chlapem, u kterýho si nemůže poztěžovat na chlapský vlastnosti...takovej přece není pravej chlap, ne?:o)
  Myslím, že tohle upozornění by se mělo zdůraznit vždy na úvodu jakéhokoliv článku, nebo rady ohledně seznamování. Pač si myslím, že právě pro kluky, co mají se seznamováním problémy jako já, je tohle to nejtěžší si uvědomit, připustit si to a začít se podle toho chovat...

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora Lvíče

   Tak to se předpokládá jako úplně nejzákladnější poučka první lekce, že holčičí stěžování si musí chlap pouštět jedním uchem dovnitř, druhým ven. Je to natolik primitivní záležitost, že dokonce i většina hodných kluků na to časem přijde sama - chovají se přesně tak, jak ženské říkají, že se kluk má chovat, ale pořád to nefunguje ;)

   Jinak kvalita článku je imho opravdu velmi pochybná. Nejen že si v mnoha věcech naprosto odporuje (viz začátek s tvrzením, že žena (inhibitor) chce akčního muže (aktivátora) a následné tvrzení, že inhibitor chce naopak klid), ale přínos pro čtenáře je nulový (když pomineme, že se někdo může naučit 4 nová cizí slova, pokud je ještě nezná).

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora juras11

    Musím souhlasit, trošku mě ten článek zmátl (viz. vyjádření Lvíčete, že si článek protiřečí). Neleze mi do hlavy, že se v tomto případě přitahují opačné póly. Je blbost, aby například žena aktivátor chtěla muže inhibitora. Vždyť takový muž by ji ani nezaujal, protože by se s ním nudila, tudíž by ani žádný vztah nemohl vzniknout.

    Nadruhou stranu by se dalo přemýšlet o tom, jak se ve vztahu má kluk chovat, aby se s ním holka (aktivátor) nenudila. Jelikož né všichni chlapi se rodí jako aktivátoři.

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re:
     od autora Lvíče

     Nezbytně se veškerá pointa nakonec zredukuje na poučku, že by se měl každý muž chovat jako aktivátor, protože nudného nechce žádná :) Pak je ovšem otázka, zda je použití cizí slov a rádoby "vědecký nádech" vůbec potřeba a nestačilo jednoduše napsat, že ženy rády zábavné muže :)

     Reaguj na tento komentář
     Re: Re: Re: Re:
      od autora juras11

      Jo, asi tak něak bych to viděl.[S03]

      Reaguj na tento komentář
     Re: Re: Re: Re:
      od autora RaShCZ

      Rozpor v článku jsem upravil. Šlo o mé špatné vyjádření - ve skutečnosti si to člověk musí představit jako síly působící opačným směrem. Aktivátor chce aktivaci, inhibitor klid. To, co ve skutečnosti dělají, je pak výsledkem vzájemného poměru sil a dominance. (Dominantní partner si spíše prosadí svoje tendence.)

      Ohledně výtky týkající se termínů: Tenhle článek je součastí mého odbornějšího seriálu, který si klade za cíl rozebírat vztahy. Je to celkem asi 10 vzájemně propojených článků, z nichž asi polovina již vyšla. Pro člověka, který se vztahy nemá problém, je to bezesporu málo přínosné. Nicméně já věřím, že to někomu, kdo má se vztahy problém, pomůže.

      Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora buddy

    No, tak to je jasný, že když člověl přijde na to, že něco nefunguje, tak jediná možnost je začít to dělat jinak.
    Primitivní záležitost to možná je, ale rozhodně né taková, kterou aspoň trošku rozumně myslící člověk automaticky přijme. Já to o čem mluvím taky i opravdu chci...ať už jde o to jakou holku bych chtěl, tak i v čemkoliv jiném. To, že ženský chtějí přesně opačného chlapa, než o kterém mluví a že chlapi zas naopak při rozhovorech mezi sebou ze sebe dělají mnohem větší "prasáky":o), než jakými ve skutečnosti většina z nich je, to mi naopak přijde jako trochu na hlavu.
    A normální je to proto, že to tak dělá většina...né proto, že by to opravdu normální bylo...[S08]

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re:
     od autora osoba

     Fakt sis ještě žádnou babu nenašel?

     Reaguj na tento komentář
     Re: Re: Re: Re:
      od autora buddy

      Ne. Teda, momentálně na tom pracuju, ale zřejmě zas blbě...nějak to zas jde do háje.
      Proč se ptáš? Ale, i když to z těch mých projevů tady na to nevypadá:o), tentokrát se snažím dělat vše správně a svoje názory už radši neprosazuju. Asi je to ale pořád málo...[S05]

      Reaguj na tento komentář
Mimo mísu
 od autora Básník

  Milí čtenáři, Terry mi slíbila, že zase začne psát o svých nových milostných zkušenostech a zatím nic[S06](a že jich má dost). Tímto veřejně apeluji na splnění jejího dávného slibu[S03]

  Reaguj na tento komentář
  Re: Mimo mísu
   od autora RaShCZ

   Milý Básníku, Terry zatím nedodala žádný materiál na vydání, i když podle svého vyjádření na něm usilovně pracuje. Každopádně od července s jejími články počítáme.

   Tímto apeluji na tebe, abys svůj apel prezentoval v diskuzi, kam patří, a ne v komentářích u článků. [S03]

   Reaguj na tento komentář