Jistota a vzrušení

K tomu, abychom prožili spokojený partnerský vztah, potřebuje většina z nás sex. Sexuální vášeň je jednou z hlavních hnacích sil vztahu, a když se vytrácí, vytrácí se i spokojenost. Ke spokojenému intimnímu životu partnerů je potřeba jistá dávka nejistoty, vzrušení. Jak docílit, aby vzrušení z našeho vztahu nevyprchalo?

Vytrácí se vám ze života vzrušení?

Ukážeme si příběh Roberta a Reginy, kteří byli spokojeni do té doby, než se sestěhovali dohromady a měli spolu dítě. Postupně však přišly problémy se sexem, přestože vše ostatní bylo navenek v pořádku.

„Dá se říci, že by Regina a Robert žili v situaci, která by v jejich vztahu nějak brzdila vášeň? Na první pohled ne. Ale podívejme se na to blíže. Je nápadné že sexualita narazila na první překážky, když jejich milostný vztah přestal být výjimečnou situací, když začali bydlet spolu a jejich soužití se stalo každodenní normální realitou. A čím více se do jejich života dostávala normalita – přišel sňatek a narodilo se dítě – tím více jim ubývala sexuální chuť. Abychom to pochopili, musíme si uvědomit, že jako lidé máme dvě základní potřeby, které jsou do jisté míry v protikladu: na jedné straně potřebujeme jistotu a na druhé 

vzrušení. Jistotu hledáme a nacházíme v něčem důvěrně známém, ale vzrušení přichází v kontaktu s něčím cizím. Toto pravidlo má samozřejmě své meze. Přílišná cizost vyvolává strach a příliš velká samozřejmost promění pocit jistoty v nudu a přesycení. Aplikujeme-li to na náš pár, mohli bychom dospět k následujícímu výkladu: Když se do sebe zamilovali, žil každý z nich ve svém vlastním světě. Setkání s partnerem jim přinášelo něco neznámého a oba to fascinovalo. Bylo to vzrušující a oba po sobě vášnivě toužili. Pak se sestěhovali a postupně se poznali natolik, že se znali „skrz naskrz“, a to jim přinášelo stále větší pocit jistoty. A tak se musíme zeptat: Byli si příliš jistí? Znali se příliš dobře? Tak dobře, že je postihla nuda a přesycení? Ať už to pro Reginu a Roberta platí, nebo ne, měl by se každý pár, který prožívá něco podobného, ptát: Jestliže se naše vášeň vytrácí, je to možná známka skrytého přesycení, které přinesla přílišná jistota, vzájemná svázanost a fakt, že se příliš dobře známe! Kde je ten druhý pól, kousek neznáma a trocha odstupu, která vyvolává zvědavost a fascinaci?

Mezi partnery musí vzniknout pevný vztah a s ním i důvěrnost a jistota, jinak by životní společenství nebylo možné. Kousek vzdálenosti i ve vztahu však partneři udrží třeba tím, že dbají o svou samostatnost a stále se vyvíjejí jako autonomní osobnosti. Přispějí k tomu i tím, že po sňatku nadále udržují vlastní přátelské vztahy a jsou vnitřně i navenek pořád samostatní. Oba partneři by měli mít i po svatbě „svůj vlastní svět“.

Především ženám hrozí, že se nechají zredukovat na „manželku svého muže…“ a „matku svých dětí“. Právě nadměrná vazba na muže a děti vytváří příliš velkou jistotu – muž má pak pocit, že svou ženu už úplně zná, může se ji přesytit a hledá pak vzrušující dobrodružství u někoho jiného. Svou vlastní podobu však ztrácí v průběhu rodinného života i spousta mužů. Ve věcně a výkonově orientovaném světě práce začínají fungovat jako kolečko ve stroji, ztrácejí smysl pro míru, věnují své profesi všechno a až příliš ztrácejí svou individualitu. Na vlastní zájmy a na tvůrčí nápady jim už nezbývá energie. Tito šediví „muži povolání a práce“ jsou pro své ženy právě tak neatraktivní, jako bývají jejich partnerky, když se z nich stanou „rodinné ženušky“. Při oboustranné ztrátě ryze osobních rysů se však z rodinné důvěřivosti stává beztvará kaše, v níž všechny vášně utichají.“ (1)

Pravidla lásky

Šťastná láska má svá pravidla. Pokud chceme prožít spokojený vztah, měli bychom tato pravidla respektovat. Lépe tak pochopíme, proč se nám někdy v partnerském svazku nedaří a jak to změnit k lepšímu. Kniha Pravidla lásky popisuje lehce stravitelnou formou nejčastější problémy ve vztazích, vysvětluje jejich podstatu a nabízí řešení. Dozvíte se například, proč je ve vztahu důležitá rovnocennost, jak se vyrovnat s chybami toho druhého či s agresí, proč jsou některé ženy věčně nespokojené, co s uhasínající vášní, žárlivostí či nevěrou. Kniha je přínosem pro všechny, kteří se chtějí vyhnout nespokojenému partnerskému svazku nebo chtějí svůj partnerský vztah zlepšit.

Knihu můžete objednat zde

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora M2F

  PR článek, nic víc.

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora RaShCZ

   Není to PR článek, je to ukázka z knihy. Zařazujeme je do vydávání pro ty, kteří se chtějí zabývat sváděním či vztahy podrobněji.

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora M2F

    No vždyť propagujete tu knihu... Já to něříkám jako výtku ; )

    Reaguj na tento komentář