Vztah na dálku (2)

Naskytla se vám výborná příležitost ke studiu, ale vy váháte s přijetím kvůli svému vztahu? V takové chvíli nám hlavou probíhá spousta věcí. Zvládl by náš vztah takové odloučení? Jak bych jí to jenom řekl, aby to přijala?

Vzdát to, nebo má cenu se snažit?

Během několika let, co se zabývám balením žen a vztahy jsem se setkal s obrovským množstvím dotazů na téma vztah na dálku. Převážně muži se ptali na to, zda má jejich vztah šanci, zda se mají snažit nebo to raději nechat být či co mají dělat, když se vyskytl problém. Vybral jsem několik modelových dotazů, které zde rozeberu.

1. Jakub poznal holku na brigádě. Pracovali spolu měsíc, z čehož poslední tři týdny spolu chodili. Líbali se, zkoušeli různé intimnosti, na sex nedošlo. Poslední den práce si řekli, že se budou navštěvovat, přestože mimo brigádu od sebe bydlí asi 80 km. První návštěva byla dva týdny po skončení brigády a podle Jakuba se jeho holka chová nějak divně.

Typický příklad letní lásky, kdy jste s holkou maximálně několik týdnů a poté bydlíte daleko od sebe.

I při sebevětším vypětí sil nemá takový vztah z dlouhodobého hlediska šanci.

2. Ondra je přes půl roku s 15letou holkou, která bydlí poblíž něj. Nyní ale nastupuje na vysokou školu na opačném konci republiky. Bude ho od holky oddělovat asi 350 km. Ptá se, zda má takový vztah šanci.

Zde je sporné, zda vztah dokáže vydržet nebo nikoli. Hodně záleží na charakteru oné dívky a finančních možnostech páru. Nicméně pár má pevný základ a soudím, že oba partneři jsou ochotni investovat čas. Světlé vyhlídky tu rovněž jsou, Ondra i jeho holka se můžou těšit třeba na prázdniny. Osobně tomu dávám šanci, hodně ale záleží na investicích páru.

3. Pavel je ženatý a má se svojí ženou dítě. Nyní pracuje již půl roku v zahraničí a ještě půl roku pracovat bude. Během práce měl aférku s jednou svojí kolegyní a jeho žena se o ní dozvěděla. Pohádali se spolu po telefonu a Pavel nyní neví, co dál.

Pavlovi jsem navrhl, ať nejdříve nechá situaci trochu uklidnit. Poté se může se svojí ženou domluvit na tom, že by na čas, alespoň týden, přerušil práci a přicestoval domů. Pokud dojde na rozebírání nevěry, ať Pavel vše svede na dlouhé odloučení. Podle mě Pavlovi bezprostřední rozvod nehrozí, ale může se stát, že ho jeho žena bude neustále podezřívat z dalších aférek. Ještě je čeká hodně krušných rozhovorů.

4. David se seznámil se ženou, která bydlí asi 40 km od něj. Již několik měsíců jim to klape s drobným problémem – David je ten, který neustále musí za svojí přítelkyní jezdit. Ona za ním přijela pouze několikrát a vždy se chovala odtažitě. Při tom, když jede David za ní, je všechno v pořádku. Čím to je?

Problém může mít v tomto případě dvě příčiny. Buď Davidova přítelkyně nechce investovat svůj čas do vztahu, nebo, a to se mi zdá pravděpodobnější, se Davida snaží žena manipulovat. Doporučil jsem mu vážně si s přítelkyní na toto téma promluvit, a pokud ona svůj přístup nezmění, zvážit, zda je takový vztah životaschopný.

Jak ženě říci, že se musíte odloučit

Když zjistíte, že se musíte od ženy na čas odloučit, před samotným rozhovorem se ženou doporučuji lehce analyzovat ono odloučení podle předchozího dílu tohoto článku.

  • Má náš vztah pevné základy?
  • Budeme se mít možnost navštěvovat? Jak často?
  • Budeme mít vůbec čas spolu komunikovat?
  • Jak dlouho se vlastně neuvidíme?
  • Jaké specifické faktory náš vztah ovlivňují?

Zodpovíte-li si tyto otázky, poskytne vám to ucelenější obraz o vlastním odloučení a budete moci některé odpovědi použít v rozhovoru s partnerkou. Takový rozhovor by mohl například vypadat takto:

„Tak mě přijali do Brna.“
„Cože? Tak daleko?“
„Bohužel. A podle všeho nemám moc jinou možnost.“
„To je špatný, vždyť se vůbec neuvidíme.“
„Ale uvidíme. Už jsem nad tím přemýšlel a uvidíme se minimálně dvakrát měsíčně.“
„Tak málo?“
„No, když za mnou budeš jezdit i ty, tak častěji…“

V rozhovoru by mělo zaznít, že se vám odloučení také nelíbí, ale nemáte jinou srovnatelnou možnost (pokud jí opravdu nemáte). Každou námitku ženy byste se měli pokusit vyvrátit něčím pozitivním, a pokud to lze, nabídněte ženě i možnost, že za vámi bude moci cestovat.

Rozhodně se neuchylujte k hádkám či vyčítání. Rovněž si nenechávejte oznámení až na poslední chvíli, lepší je se ženou celou záležitost vyřešit co nejdříve. Pokud žena bude mít i navzdory vašemu rozhovoru k vašemu odloučení nepříjemné poznámky, můžete jí říci, že přivítáte jakoukoli lepší variantu, pokud nějakou vymyslí. Vše říkejte v klidu, nenechte se strhnout k hádce. To poslední, co potřebujete, je odjíždět od naštvané ženy a každý den přemýšlet nad tím, jak si ten vztek asi vybila.

Komentáře