Zralá osobnost

Uvažujeme-li o trvalém vztahu, měli bychom vědět, nakolik je naše partnerka vyzrálá. Pár nezralých osobností totiž časem skončí v hádkách a vzájemných urážkách. Máte raději urážky nebo trvalý spokojený vztah s tou pravou?

Připraveni na další level?

Přestavme si pár složený z ideálních lidí. Začali spolu chodit, protože věděli, že spolu budou šťastní. Po půlroce se k sobě nastěhovali, po dalším roce vzali. Nyní se po deseti letech vzájemného soužití kvůli neshodám rozcházejí, a protože jsou oba ideální, nedělalo jim problém dohodnout se na vzájemném vypořádání. Oba vždy věděli, co dělají, jaké city je ovládají. Proto všechna jejich rozhodnutí byla definitivně platná.

A teď zpět do reality

Pravdou je, že ideální lidé v ideálním vztahu neexistují. Co víc, mnoho lidí si ani neuvědomuje, že ve vztahu existuje kromě radosti a sexu i něco jiného. Když chceme s někým začít chodit, je to proto, že nás přitahuje.

Jenže přitažlivost je zrádná. Zakládá se na citech, které ke svému potenciálnímu partnerovi chováme. Ale nakolik svého potenciálního partnera známe? Známe fyzický vzhled a několik modelových situací. Zbytek si náš mozek dotvoří sám. Vytvoří se takzvaný imaginární partner. A jsme zase v představách.

Když se zamilujeme do člověka, nezamilujeme se do něj samotného, ale do imaginárního partnera, kterého jsme si vytvořili. Tento imaginární partner odpovídá realitě většinou na méně než 50 %, přičemž suverénní většinu zaujímá fyzický vzhled partnera, menšinu pak jeho psychické vlastnosti. Navíc se imaginární partner mění v závislosti na naší náladě.

Faktem je, že imaginární partner je pro nás vždy nedostupný. Je to něco vyššího, neuchopitelného. Protože však osoba imaginárního partnera splývá se skutečnou podobou člověka, do kterého jsme se zamilovali, máme problémy jednat s osobou, do které jsme zamilovaní.

Stručně řečeno, jsme-li zamilovaní, vidíme v objektu své lásky něco nadpřirozeně krásného, chytrého, úžasného. Když zamilovaní nejsme, vidíme úplně stejného člověka ale bez všech těch vlastností.

Uzrajte

Zralá osobnost si uvědomuje rozdíl mezi skutečnou podobou partnera a imaginárním partnerem, tedy naší představou. Zralá osobnost ví, že objekt její lásky není ve skutečnosti tak úžasný, jak ho vidí.

Jak však poznamenala jedna má kamarádka, ke vztahu není potřeba vlastnit potvrzení o tom, že chápeme lidské myšlení a dokážeme porozumět partnerovi. Dnešní vztahy jsou velmi povrchní. Chodíme spíše s imaginárními partnery než s těmi skutečnými. Bohužel, se skutečnými partnery uzavíráme manželství či máme potomky. Během dlouhodobého soužití se imaginární a skutečný partner začnou stále více přibližovat k sobě. A najednou vidíme, že se naše partnerka neumí chovat na veřejnosti, zato po šesti panácích vodky zatancuje na stole. To nám sice dříve imponovalo, pro dlouhodobý vztah ale tato vlastnost nemá příliš význam.

Zralá osobnost ví, že partner prochází různými stádii, během jeho života se mění jeho záliby, preference v oblékání, jídle, sexu…

Je důležité vědět, nakolik je váš potenciální partner vyzrálý. Pokud zjistíte, že má za sebou spoustu vztahů, z nichž žádný nebyl delší jednoho měsíce, těžko s ním můžete počítat na delší dobu. Naopak, toužíte-li svést na jednu noc dívku, která má za sebou pouze dva partnery, přičemž s každým strávila čtyři roky, pravděpodobně s vámi do postele nepůjde.

S vyzrálým partnerem máte větší pravděpodobnost prožití vyrovnaného, oboustranně výhodného svazku. Vyzrálý partner vás jen tak nepodvede, protože si je vědom následků svého jednání. V případě problémů se bude snažit nalézt kompromis místo toho, aby nesmyslně prosazoval jednostranně výhodnou variantu.

Co z toho plyne

V prvé řadě je dobré vědět, že člověk, do kterého jsme zamilovaní, není skutečný. Je to imaginární partner, kterého vytvořil náš mozek. Skutečný partner se vždy bude chovat jinak, než bychom si představovali (a ne vždy nám toto jednání bude vyhovovat).

Když chcete s někým mít vážnou známost, analyzujte. Nejvíce napoví bývalé vztahy.

 • hodně vztahů, krátké trvání = velmi nezralá osobnost, která se nehodí na dlouhodobý vztah
 • jeden dlouhý vztah, poté několik krátkých = nezralá osobnost, která nemůže uzavřít první vztah, nehodí se na dlouhodobý vztah
 • několik kratších i delších vztahů = hodí se na dlouhodobý i krátkodobý vztah
 • pouze dlouhodobé vztahy = hodí se na dlouhodobý vztah, ale na krátkodobý ne, pozor na signály manipulace
 • málo krátkodobých vztahů (např. 3 vztahy kratší než jeden měsíc ve věku 25 let)= může jít o vyzrálou osobnost, zároveň však může jít o psychicky narušeného člověka
 • žádné vztahy = neprobádané vody (i člověk bez zkušeností se může hodit na dlouhodobý vztah)

Pokud zjistíte, že je váš partner nezralá osobnost, zvažte své další kroky. Je vysoce pravděpodobné, že případné dlouhodobé partnerství by skončilo rozchodem doprovázeným hádkami a bojem o majetek či o potomky.

Komentáře

RaShCZ
 od autora Petra

  Dobrý článek,akorát nechápu co myslíš tím, když měl člověk v 25 málo kratkodobých vztahů, že se může jednat o psychicky narušeného člověka??

  Reaguj na tento komentář
  Re: RaShCZ
   od autora RaShCZ

   Děkuji za ohlas. Čekal jsem, že někdo k tomuto bodu bude mít námitku. Když jsem článek psal, napadly mě čtyři možnosti, proč člověk ve 25ti letech měl pouze málo krátkodobých vztahů.

   1. Dotyčný nějak nepocítil potřebu navazovat vztahy s opačným pohlavím. Ze statistik vyplývá, že tento bod se nejvíce týká vysokoškoláků, kteří zkrátka kvůli studiu neměli čas na vztahy či se nechtěli svazovat.

   2. Dotyčný je velmi ostýchavý.

   3. Dotyčný vysílá špatné signály svým chováním.

   4. Dotyčný má špatně nastavené filtry pro opačné pohlaví, přitahují ho tedy partneři, kteří jsou psychicky narušení.

   Např. dívka pocházející z rodiny, kde otec byl násilník, bude automaticky hledat mužnější partnery, ale zároveň bude mít obavu o to, aby ji muž nebil. Kvůli těmto obavám tak dívka bude každého potenciálního partnera testovat. Těmito testy však všechny normální partnery odežene a zbydou jí pouze ti patologičtí, kterým se chtěla vyhnout. Paradoxně tedy kvůli svým dvoum filtrům (mužný typ + ne násilník) bude mít opět násilníka.

   I kdyby dívka již zažila vztahy s normálními partnery, tito partneři by jí nepřitahovali a po čase by se s nimi vždy rozešla. Proto by měla málo krátkodobých vztahů.

   Slovním spojením "psychicky narušený" jsem měl tedy a mysli člověka, u něhož špatně fungují filtry pro opačné pohlaví.

   Tyto filtry budu rozebírat v jiném článku, proto jsem je zatím zmínil pouze okrajově. Celý článek "Zralá osobnost" je v podstatě pouze úvod k několika psychologickým článkům.

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re: RaShCZ
    od autora osoba

    S vysokoškolačkama bych ten pozdní začátek potvrdil. Moji přítelkyni jsem sbalil jako 25tiletou pannu [S04]. Vztah ale funguje v pohodě už dva roky a ty "neprobádané vody" jsou dost zajímavé [S08]. Někdo prostě začne dřív, někdo později, neviděl bych to dramaticky.

    Reaguj na tento komentář
   Re: Re: RaShCZ
    od autora Básník

    Ne dvoum, ale "kvůli dvěma filtrům", mistře šéfredaktore[S03]

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re: RaShCZ
     od autora RaShCZ

     Detailisto. [S04] Nespisovná čeština mě dostala.

     Reaguj na tento komentář
RaSh
 od autora Buddy

  No, což tohle všechno asi bude pravda...ale člověk asi těžko bude vyzrálej, dokud neprožije aspoň nějaký dlouhodobý vztah...Ale když s ním nikdo nebude ten vztah chtít zkusit, protože je nevyzrálý, tak se nikdy vyzrálým nestane...[S08]

  Navíc, myslím, že naprosto špatně může skončit i vztah dvou zkušenejch lidí a stejně tak znám dvojice, kde obá se seznámili jako nezkušení a vydrželo jim to a funguje. A to, jestli případný rozpad vztahu v jakékoliv fázi proběhne v pohodě a rozumě, nebo výčitkami a vzájemným ubližováním, to závisí na charakteru obou, né na vyzrálosti...

  Nevím, nemůžu tvrdit nějaké závěry z vlastních zkušeností...ale analyzovat dopředu, jestli s někým mám zkoušet ten typ vztahu, který plánuju, to je podle mě trochu přehnaně chladná kalkulace, ne?

  No, každopádně, když tu napíšu, že mě by nevyzrálá holka vůbec nevadila, protože myslím, že daleko podstatnější jsou jiné její vlastnosti (povaha a celková úroveň), tak budu vypadat ještě víc nevyzrále...tak to radši nepíšu...[S08]

  Reaguj na tento komentář
?
 od autora baboon

  Omlouvám se, ale podle mého názoru je tento článek naprosto zbytečný a, až bych řekl, hloupý. Například to, že nemůžete čekat od někoho, kdo má za sebou samé dlouhé vztahy, že s Vámi nepůjde první noc do postele je sice logický úsudek, ale nemusí to být vůbec pravda. Nikdy nevíte co se tomu druhému honí hlavou. A takových hloupostí tam je víc. Celkově mi to příjde úsměvné. A nejen tento článek, ale také celý tento server. Bohužel. AM

  Reaguj na tento komentář
  Re: ?
   od autora RaShCZ

   Souhlasím. Skutečně nemusí být pravda, že člověk se samými dlouhodobými vztahy nepůjde do postele na jednu noc. Šance, že by to udělal, je ale mnohonásobně nižší než u člověka s krátkodobými vztahy. Není to pouze logický úsudek. Stačí se podívat na to, jaké typy holek baliči balí nejvíce a jaký u nich mají úspěch. Znám osobně jeden příklad, kdy balič sbalil na jednu noc holku, která měla za sebou pouze dlouhodobé vztahy. Bylo to těsně po jejím rozchodu, což je bzesporu důležitý faktor. Naopak znám desítky (možná stovky) případů, kdy balič sbalil promiskuitní holky. Náhoda? A proč si balič vybírá především ty holky, které jsou vyzývavě oblečeny či nalíčeny? Že by tušil, že má u nich větší šanci?

   Ke zbytečnosti tohoto článku - jak jsem již poznamenal v jiném komentáři, tento článek je úvod, na které potřebuji odkazovat. Vím, že v něm není příliš podstatných informací.

   Tento server ti může připadat úsměvný, proč ne. Zrovna včera jsem viděl v baru pár, který si dával rande. A bohužel, ten kluk dělal spoustu chyb, před nimiž na tomto serveru varujeme. Pro tebe může být tento web zbytečný. Ale ne všichni jsou tak dobří, jako ty. [S03]

   Reaguj na tento komentář
Anderson
 od autora unknown

  Článek si dost protiřečí s jiným, zde publikovaným, pravidlem: „Nikdy se nebavit o svých bývalkách/bývalých, neříkat, kolik jsem měl vztahů a jaké“.
  Pakliže budu chtít otestovat osobnost právě na tom, kolik má v minulosti vztahů, budu muset vyklopit ty svoje - pochybuji, že to za to stojí.
  „Vyzrálá osobnost“ se podle mě spíš pozná podle reakcí a každodenní problémy - jestli se z každé ptákoviny sesype, nebo udělá hysterickou scénu (vůbec jestli je někdy dělá) řekne mnohem víc, než jestli měla kupu 4+letých vztahů.

  Reaguj na tento komentář
  Re: Anderson
   od autora RaShCZ

   Pravidlo, které zmiňuješ, zní: "Nikdy nerozebírat své bývalé vztahy". Alespoň tak ho znám já. Toto pravidlo ti nebrání zeptat se ženy na bývalé vztahy, jen se to nesmí stát jádrem vaší konverzace. A také bezesporu platí, že o svých bývalých vztazích by jsi toho měl říci co nejméně.

   V podstatě celá konverzace v balící fázi je založena na asymetrickém množsví informací, kdy ti toho žena o sobě řekne mnohem více než ty. Osobně tedy nevidím problém.

   Co se týče vyzrálosti osobnosti jako reakce na podněty, tak v tom máš samozřejmě pravdu. Tento článek se ale zabývá vyzrálostí v oblasti vztahů. Možná to zaniklo tím, jak jsem článek neustále upravovat a zbavoval termínů...

   Reaguj na tento komentář
dotaz
 od autora bobby

  jak mam zavést řeč s holkou, která se mi líbí, na téma vztah? (kolik jich měla, jestli chce se mnou, etc.) dík

  Reaguj na tento komentář
  Re: dotaz
   od autora unknown

   Pokud možno nijak, co by jsi z toho měl? Chceš se jí snad i ty zpovídat ze svých vztahů?
   „Jestli chce s tebou vztah?“ [S02] Na to se jí doufám nechceš ptát?! To ti říká sama - chodí s tebou na rande? Tak je odpověď ano .... pokud tedy dodržuješ pravidla zde publikované TZ.

   Reaguj na tento komentář
  Re: dotaz
   od autora RaShCZ

   Pokud nejsi zkušený v balení, raději se opravdu vůbec neptej na vztah. Zbytečně bys tím tu holku děsil.

   Reaguj na tento komentář