Typy pohledů

Lidé se na vás mohou dívat různě. Od zamilovaného pohledu po čirou nenávist, kdy by vás daný člověk nejraději pohledem probodl. Všechny pohledy však vycházejí ze tří základních – společenského, důvěrného a mocenského.

Ovládáte svůj pohled?

Společenský pohled

„Výsledky pokusů svědčí o tom, že při společenských setkáních lidé po 90 % celkového času rozhovoru upírají pohled na trojúhelníkovou oblast partnerovy tváře mezi očima a ústy.

Na tuto oblast tváře se díváme v situaci, kterou nepovažujeme za hrozivou. Za těchto okolností nás ani partner v hovoru nepovažuje za agresivního.

Důvěrný pohled

Pokud k sobě lidé přicházejí z dálky, rychle si prohlédnou oblast mezi obličejem a dolní částí těla druhého člověka, aby v první řadě určili jeho pohlaví a za druhé aby stanovili, do jaké míry je pro ně tento člověk zajímavý. Tento pohled směřuje od očí přes bradu ke spodní části těla. Při bližších setkáních pokrývá trojúhelníkovou plochu mezi očima a hrudníkem, při pohledu na větší vzdálenost směřují oči až ke slabinám nebo ještě níže.

Lidé tímto pohledem projevují zájem o druhého člověka a v případě zájmu jej protějšek opětuje. Obvykle věnujeme tělu druhého člověka dva rychlé pohledy a potom se vracíme k jeho obličeji, a přestože to lidé většinou energicky popírají, záběry skryté kamery dokazují, že to dělají všichni včetně jeptišek.

Už dříve jsme uvedli, že ženy mají širší periferní vidění. To jim dovoluje nenápadně zkontrolovat tělo jejich mužského protějšku. Muži mají tunelové vidění, a proto velmi nápadně přejíždějí pohledem po ženském těle nahoru a dolů. Právě proto jsou muži neustále obviňováni, že si zvědavě prohlížejí ženská těla, ale ženy jsou za stejný čin obviňováni jen málokdy, přestože výzkumy odhalily, že ženy to dělají častěji než muži.

Není to proto, že by muži byli zvědavější než ženy, ale proto, že díky svému tunelovému vidění jsou častěji přistiženi.

Pohled mířící dolů má u žen a u mužů odlišný význam. Muži si při něm prohlédnou ženino tělo, kdežto u žen má stejný pohled dvojí význam. Žena si prohlédne mužovo tělo, ale pohledem směřujícím stranou a dolů současně vyšle submisivní signál.

Proč mají muži potíže při navázání očního kontaktu? Protože ňadra nemají oči.

Mocenský pohled

Představte si, že člověk stojící proti vám má uprostřed čela třetí oko, a zadívejte se na trojúhelníkovou oblast mezi jeho „třema očima“. Tento pohled má na druhého člověka neuvěřitelný vliv, ale dokud to nezažijete na vlastní kůži, těžko uvěříte.

Pohledem upřeným do této oblasti nejen zvýšíte vážnost situace, ale také upoutáte partnerovu pozornost.

Pokud nespustíte pohled pod úroveň partnerových očí, budete na něj působit neustálým tlakem. Nikdy nepoužívejte tento typ pohledu v přátelské, nebo dokonce zamilované situaci. Působí jako hrozba na toho, koho chcete zastrašit, nebo na někoho, kdo ne a ne zmlknout.

Upřený mocenský pohled

Máte-li měkký, slabý nebo nevýrazný pohled, nacvičte si užití upřeného mocenského pohledu, abyste si dodali vážnosti. Pokud na vás někdo slovně útočí, zkuste po celou dobu vzájemného očního kontaktu nemrkat. Jakmile se na útočníka zadíváte, přimhuřte oči a zaostřete na něj svůj pohled. Přesně tak to dělají dravci těsně předtím, než zaútočí na kořist. Pokud bez mrknutí přejedete očima z jednoho člověka na druhého, bude to mít zdrcující účinek na každého, kdo vás pozoruje. Chcete-li dosáhnout takového účinku, pohněte nejprve očima a teprve potom hlavou, ale ramena nechejte v klidu. Upřený mocenský pohled, jaký používal Arnold Schwarzenegger jako Terminátor, může vyvolat strach v srdcích případných útočníků. Ještě lepší je ale jednat jen s příjemnými lidmi, abyste nikdy nemuseli přikročit k upřenému mocenskému pohledu.“ 

Řeč těla

Řeč těla je nejpoužívanějším způsobem komunikace. Drtivá většina toho, co říkáme ostatním, neprobíhá slovy, ale právě řečí těla. Řeč těla má ale mnohem více významů. Pomocí ní dáváme najevo své vnitřní rozpoložení. Když budete ovládat řeč těla, budete si dávat větší pozor na to, jak působíte. Ale především dokážete zjistit rozpoložení či skutečné myšlenky druhých. Ovládat řeč těla je důležité v mnohých oblastech života. Nejenom ve svádění či v pracovních pohovorech, ale i v běžném životě. Naučte se odhalit lháře, nepoctivého obchodníka či ženu, která vám zrovna dala falešné číslo. Znalost řeči těla uplatníte bezpochyby vždy a všude.

(1) PEASOVI Allan a Barbara: Řeč těla. 1. Vyd. Praha: Portál 2008. 360 s. ISBN 978-80-7367-449-6. s. 171 - 174

Komentáře

sibalsky pohled
 od autora lazy-boy

  co ty nejdulezitejsi... kukuc drzyho sibala, nevinneho ditka a postelovyho chlipnika? zadam pokracovani

  Reaguj na tento komentář
  Re: sibalsky pohled
   od autora RaShCZ

   V článku se řeší spíše kam se díváš, než jak se díváš.

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re: sibalsky pohled
    od autora lazy-boy

    tak koziho ani bobriho pohledu sem si v clanku nejak nevsimnul. sorry

    Reaguj na tento komentář