Vybíráme sluneční brýle

Brýle jsou výrazným módním doplňkem, který v letních měsících používá snad každý. Již dávno přestaly plnit jen ochrannou funkci před nežádoucím slunečním zářením. Doplňují váš styl, a proto je důležité umět si je vybrat.

Umíte si vybrat správné sluneční brýle? 

Sluneční brýle seženete téměř kdekoli, hlavně ale v obchodech s oční optikou, obchodních centrech, na tržnicích i na internetu. Kvalita i vzhled se ale dost různí, kouskům na tržnici se raději vyhněte.

Vzhled brýlí

Pro většinu z nás je u brýlí na balení či volný čas důležitý vzhled. Ten závisí zvolených obroučkách a sklech.

Obroučky

Brýle mohou mít buď plnou obroučku, půl obroučku, nebo žádnou obroučku. Bez obroučky bývají převážně elegantní brýle, zatímco sportovní typy se vyznačují půl, nebo plnou obroučkou. Co se týče materiálu, používá se převážně kov, nebo plast, což na pohodlnost nošení brýlí nemá žádný vliv. Takže záleží jen na vás, kterým obroučkám dáte přednost.

Skla

Nejčastější zabarvení sklíček u slunečních brýlí je tmavě hnědé či šedé. Vyrábějí se ovšem i brýle s barevnými sklíčky, jako například žluté, červené, nebo modré. Tyto barvy úzce souvisí s mírou UV ochrany, o které se zmiňuji níže.

Sklíčka mohou být také zrcadlové z vnější strany. Takové brýle ovšem nedoporučuji nosit při seznamování, působí příliš neosobně. Vyvoláváte v dojem, že si chcete držet odstup.

Druhy brýlí

Rozeznáváme tři základní druhy brýlí:

 • Retro, tedy velké, s plastovými, nebo žádnými obroučkami, případně zrcadlovými skly
 • Sportovní, tedy užší, s plastovými obroučkami
 • Elegantní, které mohou být úzké i široké, téměř vždy však s kovovými či žádnými obroučkami

Které jsou ideální

Pro muže jsou nejlepší buď brýle elegantní, nebo sportovní. Pokud možno menší a užší, závisí ovšem i na tvaru vašeho obličeje. Ačkoli nejsou v dnešní době již tolik oblíbené, stále jsou relativně dobrou volbou tzv. top gunky (model Aviator). Tyto brýle sluší mužům i ženám. Velké retro brýle jsou spíše výsadou žen a na muže se nehodí, takže je raději vynechejte.

Nasadit či sundat

Co se balení týče, sluneční brýle nejlépe využijete ve dne venku při pěkném počasí, takřka ve všechna roční období. Není však nic, co by vypadalo hloupěji, než brýle nasazené i v noci, nebo v deštivé dny, kvůli „image“. Naopak na akcích a techno párty s brýlemi nic nezkazíte.

Brýle můžete mít na nose bez obav například při přechodu z místa na místo. Když se však ženě chystáte říct něco důležitého, rozhodně si je před tím sundejte. Stejně tak před polibkem. Působí to ohromně sexy a ženě toto gesto dodá pocit výjimečnosti. Jestliže na vaši vyvolenou někde čekáte, sundejte si brýle v tu chvíli, kdy ji spatříte. Nejenže je to slušnost, ale budete pak vypadat jako opravdový gentleman.

Značkové či z tržnice?

Je málo pravděpodobné, že se žena bude nějak zvlášť soustředit na vaše brýle a analyzovat jejich cenu, styl nebo vzezření, pokud se sama o módu nezajímá. Jestliže vám brýle opravdu sednou, stanou se součástí vás samotného a žena vás bude vnímat jako dobře vypadající celek.

I tak je ale vždy lepší si za brýle připlatit a pořídit si nějaké značkové – na tržnicích se většinou prodávají padělky a napodobeniny známých značek brýlí. Rozdíl sice pravděpodobně nikdo nepozná, ovšem jejich levná cena se vám rychle vrátí v podobě otlačenin či podrážděných očí. Nehledě na to, že takové brýle stěží vydrží jednu sezónu.

UV filtr

Pomineme-li funkci módního doplňku, správné a kvalitní sluneční brýle by měly mimo jiné obsahovat účinný UV filtr, který chrání vaše oči před nebezpečnými slunečními paprsky.

Existují čtyři kategorie, které určují stupeň ochrany před UVA zářením (0 – 4). Nejnižší kategorie jsou vhodné pouze k nošení v hodně mírných podmínkách, jelikož jejich faktor ochrany je velmi slabý. Brýle s ochranou střední kategorie jsou v podstatě nejrozšířenější a vhodné pro běžné nošení. Poslední dvě kategorie již představují velmi kvalitní ochranu i proti silnému slunečnímu záření a spolehlivě ochrání vaše oči i při ztížených podmínkách, na které nejste zvyklí.

Pokud si nebudete jistí, jaký faktor ochrany které brýle mají a které jsou pro vás nejvhodnější, můžete si nechat poradit od obsluhy daného obchodu.

Historie slunečních brýlí

Počátky prvních brýlí bychom nalezli již v 18. století, nicméně do našeho povědomí se dostaly až v poválečném období, kdy se jimi inspiroval filmový průmysl v Hollywoodu. Model brýlí vyznačující se dokonale kulatými čočkami propagovali umělci jako John Lennon, Mick Jagger, či v poslední době Lady Gaga. Jeden z neznámějších modelů je také „Wayfarer“ značky Ray-Ban, o jehož popularitu se postarala řada známých celebrit, jako jsou Michael Jackson, Madonna nebo Jack Nicholson.

Závěr

U výběru slunečních brýlí je důležité nejen to, aby vám slušely, ale především, aby dobře seděly a abyste se v nich cítili co nejlépe. Není dobré kupovat si je jen podle toho, co je zrovna v módě, pokud vám osobně nebudou plně vyhovovat. Vybírejte je proto pečlivě a trpělivě. Nebojte se obejít více obchodů s módními doplňky, dokud nenarazíte na ty pravé. Silně doporučuji nebát se do slunečních brýlí více investovat, zvláště pokud je hodláte nosit jako nedílnou součást své image.

Komentáře

jedině...
 od autora white

  EmporioArmani ze stánku vietkongu... na to zabere každá.

  Reaguj na tento komentář
  Re: jedině...
   od autora Black

   Nevím o kolik století jsi pozadu, ale teď ve 21. st. žádní ,,Vietkongové'' už nejsou [S03]

   Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora nikolajn

  a hlavně, pokud chcete působit opravdu jako vyzrálý muž s vybraným vkusem, tak si je vemte někde večer do poniku a nechte si je na vlasech. Ovšem somzřejmě jen tehdy, pokud zrovna nemáte na hlavě kšiltovou čepici, což je neméně vkusný doplněk ke kostýmu muže[S03]

  Reaguj na tento komentář