9 tajemství šťastného vztahu, znáte je?

Určitě takové páry ve svém okolí máte - a je jedno, zda jim je 30 nebo 70, jak dlouho spolu žijí, jaké je jejich vzdělání, či příjem. Jak je možné, že to těmto párům pořád tak klape, v dobrém i zlém? Odpověď nezní, že díky štěstí nebo náhodě. Je to výsledek tvrdé práce, odhodlání a toho, že zjistili význam následujících vztahových “nezbytností”.

Tajemství šťastných vztahů

Zařadit tato tajemství do vašeho vztahu nebude jednoduché, navíc je třeba, aby jejich význam pochopili oba. Možná se vám někdy bude zdát, že jste jen zasadili semínka, která nikdy nevyrostou, ale jestli ve svém úsilí vytrváte, je dost možné, že sklidíte, co jste zaseli.

  • 1) Vytvořili si na svůj vztah realistický pohled

Uvědomte si, že bláznivá zamilovanost, kterou cítíte, když poznáte někoho nového a váš románek je čerstvý, netrvá věčně. Nahradí ji hlubší a bohatší vztah, který by však neměl přestat být romantický. Dlouhodobý vztah má své vzestupy i pády a je nereálné očekávat, že bude stále růžový a sluníčkový.

  • 2) Na svém vztahu pracují

Na neopečovávané zahradě časem vyroste plevel, který nakonec zničí i ty nejodolnější rostliny. A tak je to rovněž se vztahy. Problémy a nedorozumění je důležité okamžitě řešit. Někteří lidé se domnívají, že dobré vztahy plynou přirozeně, ale pravdou je, že dobrý vztah, stejně jako cokoli ve vašem životě v čem chcete být úspěšní, potřebuje, aby se na něm pravidelně pracovalo.

Zanedbávaný vztah brzy půjde z kopce.

  • 3) Tráví spolu čas..

Neexistuje žádná náhrada pro kvalitně strávený společný čas. Když spolu dokážete vycházet i bez dětí, domácích zvířat a dalších “vyrušení”, vytvoříte pouto, které vám pomůže projít náročná místa.

Čas strávený společně znamená i různé aktivity, nejen koukání na televizi.

  • 4) ...ale nechávají si jej i pro sebe

Také čas strávený odděleně je významnou součástí šťastného vztahu. Je zdravé mít vlastní zájmy a aktivity nebo i přátele. Na druhou stranu, když si uvědomíte, že vám partner chybí, připomene vám to, jak je pro vás důležitý.

  • 5) Ze svých odlišností udělali silnou stránku

Zamyslete se nad tím, co vás k vašemu protějšku nejvíc přitahovalo, když jste se poznali. Skoro určitě to bude něco, co vás dnes dovádí k šílenství. Podívejte se na tyto rozdíly z jiného úhlu, zkuste se zaměřit na jejich pozitivní aspekty a najděte porozumění pro to, co vás od sebe odlišuje. Je velmi pravděpodobné, že se v tom, v čem jste rozdílní, doplňujete a to z vás dělá skvělý tým.

  • 6) Přijímají fakt, že některé problémy nejde vyřešit

Dva lidé spolu nemohou strávit léta, aniž by v jejich vztahu existovaly záležitosti, se kterými ten druhý vyloženě nesouhlasí. Zkouškou šťastného vztahu je, jak se s těmito věcmi rozhodnou pracovat - prostřednictvím kompromisu, změny nebo prostě zjištěním, že to ve skutečnosti není tak horké, aby se tím trápili.

  • 7) Komunikují

Nedostatek komunikace je často jedním z důvodů, proč se rozpadnou i dobré vztahy. I když se jedná o ožehavá témata, vyslechněte názor svého partnera a nepřerušujte ho - jen poslouchejte. Až domluví, shrňte, co jste slyšeli, že řekl. Pokud to aspoň trochu jde, vciťte se do něj, ačkoli nesouhlasíte. Tak se ten druhý nebude cítit v defenzivě a bude pro něj jednodušší vyslechnout si zase vaše myšlenky a pocity. Je také těžší se při tomto přístupu pohádat a navíc máte větší šanci přijít s pochopením či řešením.

  • 8) Jsou k sobě upřímní

Se svým protějškem byste měli sdílet i věci, které nechce slyšet - je to lepší, než aby pochyboval o vaší upřímnosti. Nedůvěra je jedním z hlavních rozbíječů vztahů. A jakmile se důvěra vytratí nebo poškodí, je velmi složité ji znovu vybudovat. Ty nejšťastnější páry jsou takové, u kterých je čest a upřímnost stejně přirozená jako dýchání.

  • 9) Respektují jeden druhého a neberou ho jako samozřejmost

Pokud se k partnerovi chováte s respektem, je pravděpodobné, že vám to oplatí. Když mu pravidelně připomenete, jak moc pro vás znamená, obohatí to váš vztah až neuvěřitelně. Nemusíte se stydět vyjádřit vděčnost za to, že ho máte - jistě ho to potěší.

Komentáře